Niby wiedziałam, że kiedyś będę redagować ten wpis, ale gdy robię to teraz to jednak trochę ciężko mi w to uwierzyć. Śmierć królowej Elżbiety była sporym zaskoczeniem, tym bardziej, że jej postać była rozpoznawalna na całym świecie! Chyba każda osoba wiedziała kim ona jest. Niektórzy nawet brali ją za pewną stałą w życiu, zważywszy że żyła 96 lat, a jej rządy trawły 70 lat przez co zapisała się na kartach historii jako najdłużej panująca monarchinii na całym świecie!

Jednakże, zmarła w Balmoral Castle 8. września 2022, a na tronie zasiadać teraz będzie jej syn Karol. Nowy władca, tak samo jak jego poprzedniczka, nie wybrali sobie nowych imion, a zostali przy swoich, dlatego też Karol stał się królem Karolem III (Charles III).

Ale, nie przedłużając, poniżej zebrałam najważniejsze informacje, o których należy pamiętać decydując się na pisanie listu do króla.

KIEDY I Z JAKICH OKAZJI NAPISAĆ LIST?

Największą popularnością cieszy się wysyłanie listów z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy, więc te okresy w roku są jak najbardziej dobrym pomysły, jednakże musisz pamiętać o tym, że jest to najbardziej gorący czas, dlatego czekanie na odpowiedź może się znacznie wydłużyć.

Możesz zdecydować się na wysłanie kartki z innych okazji, np.:

  • rocznicy ślubu z Camillą (Queen Consort), który miał miejsce 9 kwietnia 2005;
  • urodzin Karola (14 listopada 1948);
  • zbliżającej się koronacji, która odbędzie się już 6 maja.

Ponadto, podobnie jak było w przypadku pisania listów do jego poprzedniczki, Elżbiety II, śmiało możesz pisać o czym tylko chcesz. Jeśli decydujesz się na pisanie listu z uczniami, to warto dopisać coś od siebie i poprosić o zdjęcia lub dodatkowe szczegóły dotyczące życia Rodziny Królewskiej.

P.S.
Na blogu znajdziesz również wpis o tym, jak napisać list do pozostałych członków Royal Family 🙂

JAK TO ZORGANIZOWAĆ Z UCZNIAMI?

O moim sposobie pisałam już przy okazji wpisu poświęconego królowej Elżbiecie, ale śmiało możesz to wykorzystać. Ponadto, teraz świetnym pomysłem może okazać się projektowanie nowych bankotów z wizerunkiem króla Karola III lub własnoręcznie wykonanych kartek z życzeniami z okazji koronacji.

FORMA LISTU ORAZ JAK ZWRACAĆ SIĘ DO KRÓLA

Listy i wszelkie życzenia należy oczywiście napisać w języku angielskim. Co ciekawe, list nie musi być utrzymany w stylu formalnym (informacja zaczerpnięta z oficjalnej strony Rodziny Królewskiej). Listy mogą być napisane więc w dwóch stylach: nieformalnym i formalnym.

LIST FOMRALNY

Możesz go rozpocząć na dwa sposoby. Od Sir lub Your Majesty (the King). W daleszej części listu, śmiało sięgaj po formę Sir. Pamiętaj o stosowaniu formalnych form oraz zwrotów. List możesz zakończyć wtedy równie formalnym zwrotem: I have the honour to be, Sir, Your Majesty’s humble and obedient servant lub Yours sincerely.

LIST NIEFORMALNY

Tutaj również poleca się rozpocząć list od Sir i tak samo kontynuuje się używanie tej formy w dalszej części listu. Jeśli chodzi o język, to może być luźniejszy. Nie musisz się silić na słownicwto z górnej półki i śmiało możesz pisać skrócone formy. List zakończ słowami Yours sincerely.

GDZIE WYSŁAĆ?

Adres pozostaje niezmienny, ponieważ pałac Buckingham już od wielu setek lat jest siedzibą i „domem” władców zasiadających na brytyjskim tronie.

His Majesty The King
Buckingham Palace
London SW1A 1AA

ILE SIĘ CZEKA NA ODPOWIEDŹ Z PAŁACU BUCKINGHAM?

Czas oczekiwania to około 3 miesięcy więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Jednkaże czasem może się zdarzyć i tak, że odpowiedź z pałacu w ogóle nie nadejdzie (zwłaszcza jeśli wysyła się listy w tzw gorących okresach). Warto się jednak wtedy nie zrażać i napisać ponownie w nieco spokojeniejszym czasie 🙂

Liczę, że pisanie listów do króla Karola III będzie się cieszyć równie wielkim zainteresowanem jak do jego poprzedniczki, Elżbiety II. Mam również nadzieję, że informacje, które znalazł_ś w tym wpisie okazały się dla Ciebie przydatne, a odpowiedź z pałacu niedługo do Ciebie dotrze!

Miłego pisania!

Zdjęcie główne wykonane przez Samuel Wölfl

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to