Do końca roku szkolnego, zostało już bardzo mało dni, więc najwyższy czas, aby odpuścić sobie przerabianie materiału z podręcznika i dać się uczniom wyżyć w inny, trochę bardziej kreatywny sposób.

 

W dzisiejszym wpisie, chciałabym pokazać Ci bardzo prosty sposób na ćwiczenie umiejętności pisania, a także mówienia, do którego wystarczy Ci zwykła kartka papieru.

 

 1. Rozdaj uczniom pojedyncze kartki
 2. Poproś ich, aby w zeszycie zapisali historię, którą przygotują w ciągu 10 minut
 3. Uczniowie przygotowują mapę, która pomoże im odtworzyć historyjkę ustnie
 4. Zbierz wszystkie kartki i wymieszaj je.
 5. Rozdaj każdemu uczniowi po jednej z nich (upewnij się, że nikt nie dostał swojej kartki)
 6. Poproś uczniów, aby wymyślili historyjkę w oparciu o słowa znajdujące się na kartce
 7. Uczniowie zapisują nową historyjkę do zeszytu
 8. Jeśli warunki na to pozwolą, poproś uczniów, aby odnaleźli swoich kolegów, którzy posiadają ich wcześniejsze historyjki (powinna z tego wyjść kolejka uczniów)
 9. Wybrany uczeń odczytuje drugą historyjkę, a później osoba, która przygotowała mapę do tej historii odczytuje swoją pierwszą wersję
 10. Wszyscy razem porównują obie historie (wady, zalety, różnice, podobieństwa)
 11. Ćwiczenie przeprowadzamy do momentu, aż wszystkie historie zostaną porównane

 

Zadanie to rozwija kreatywność wśród uczniów ale również ćwiczy ich pisanie. Uświadamia ich także, iż pomimo tego, że korzystali z tego samego zbioru słów, ich historie znacząco się różniły. Dzięki temu idealnie widać to, że chociaż patrzą dokładnie na to samo, mają inną opinię czy punkt widzenia.

 

 

Ćwiczenie to idealnie nadaje się dla nastolatków, ponieważ nie tylko mogą użyć swojej bujnej wyobraźni ale również w przyjemny sposób ćwiczą pisanie.

 

Mam nadzieję, że mój pomysł przypadnie Ci do gustu. Daj znać w komentarzu co o nim myślisz i w jaki sposób Ty radzisz sobie z utrzymaniem koncentracji swoich uczniów tuż przed wakacjami.

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to