Wypryski, grudki, zaskórniki, nadprodukcja sebum. Charakterystyczne cechy cery trądzikowej, nie są problemem wyłącznie młodych osób. Zmaga się z nimi wielu dorosłych, również w dojrzałym wieku. Dzieje się tak dlatego, że na powstawanie trądziku wpływają nie tylko hormony, ale również stres, dieta, używki czy źle dobrane kosmetyki. Czy odpowiednia pielęgnacja może zniwelować przykre objawy?

Cera trądzikowa – charakterystyka

Problemy cery trądzikowej biorą się z nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które wydzielają sebum. Wraz z martwym naskórkiem zapycha ono ujścia tych gruczołów, wywołując powstawanie zaskórników, które często zostają zakażone przez bakterie.

Podobny proces zachodzi w ujściach mieszków włosowych, gdzie tworzą się grudki i krosty. Wypryski wypełniają się ropą, a miejsce wokół nich staje się zaczerwienione. To nie tylko brzydko wygląda, ale jest również bolesne. Dodatkowo nadprodukcja łoju sprawia, że skóra zaczyna błyszczeć niedługo po jej umyciu.

Cera trądzikowa – jakich kosmetyków unikać?

Choć wielu osobom wydaje się, że silny problem, jakim są nieestetyczne pryszcze, potrzeba równie silnego rozwiązania, jest wręcz odwrotnie. Cera trądzikowa wymaga delikatnych preparatów, pozbawionych alkoholu i granulek. Agresywne substancje powodują ubytek płaszcza hydrolipidowego, wysuszają i sprawiają, że produkcja sebum staje się jeszcze intensywniejsza.

Z kolei łagodne kosmetyki opracowane pod kątem cery trądzikowej, mają w składzie substancje, które wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych. Ich długotrwałe stosowanie  może znacznie zniwelować problem, a nawet go wyeliminować.

Oczyszczanie cery trądzikowej

Skuteczne, dogłębne oczyszczanie jest podstawą pielęgnacji cery trądzikowej. Powinno odbywać się rano i wieczorem, a jeśli mamy taką możliwość, możemy powtarzać czynność nawet w ciągi dnia. w ten sposób pozbywamy się sebum, ale również bakterii, które sprzyjają nadkażeniom i roznoszeniu się zmian skórnych po całej twarzy czy ciele. Do mycia używamy antybakteryjnych pianek oraz żeli.

Trądzik to często problem skóry na całym ciele. Pojawia się również na dekolcie i plecach i te miejsca również wymagają specjalistycznej, ukierunkowanej pielęgnacji. Po oczyszczeniu skóry, warto przemyć ją tonikiem normalizującym, który dodatkowo zmniejszy wydzielanie sebum. Dobrym pomysłem jest stosowanie hydrolatu (np. lawendowego, różanego lub z zielonej herbaty), które ściągają pory i działają przeciwzapalnie.

Jaki krem do cery trądzikowej?

Może się wydawać, że tłusta i błyszcząca cera trądzikowa nie potrzebuje kremu. A jednak każda cera wymaga wspomagania i nawilżenia. W przypadku problemów z trądzikiem należy oczywiście unikać preparatów o ciężkich, bogatych składach, zwłaszcza zawierających parafinę, oleje mineralne, a także olej migdałowy, kokosowy, arganowy, czy masło kakaowe, karite i shea. Warto wybierać lekkie kosmetyki, również te zawierające antyoksydanty, działają one bowiem przeciwzapalnie, rozjaśniają i przyspieszają gojenie zmian skórnych.

Złuszczanie cery trądzikowej

Na noc warto zastosować preparat, który złuszczy naskórek i odblokuje ujścia gruczołów łojowych. Najlepiej sprawdzą się tu kosmetyki z kwasami owocowymi AHA, które powinny być stałym elementem pielęgnacji cery trądzikowej.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.phlov.com/

*** artykuł sponsorowany ***

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to