Albania jest krajem, który cieszy się rosnącą popularnością wśród Polaków i nie tylko. Jakie miejsca w tym państwie warto zobaczyć podczas wycieczki?

Stolica Albanii – Tirana

Tirana jest stolicą Albanii i zarazem największym miastem w kraju. Znajdziesz tu między innymi kolorowe domy czy pomnik Skanderbega (o którym kilka słów w dalszej części artykułu), a całe miasto prezentuje się niezwykle i jest miejscem zdecydowanie godnym zobaczenia. Co więcej możesz tu dostrzec również polski akcent, jakim jest pomnik Fryderyka Chopina.

Ksamil – kurort jak ze snów

Ksamil jest właściwie niewielką, nadmorską miejscowością, w której na stałe mieszka zaledwie 10 tysięcy osób. Jednak w najcieplejszej części roku, przez to miasteczko przewijają się dziesiątki tysięcy turystów i nie ma w tym nic zaskakującego: czysta woda oraz niepowtarzalne widoki, jakie oferuje Ksamil to coś, czego nie można przegapić!

Dla wielbicieli wycieczek w trakcie letniego wypoczynku mamy również dobrą wiadomość: w pobliżu miasta znajduje się stanowisko archeologiczne Butrint, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto Berat

Wycieczka do Albanii nie może obyć się bez wizyty w Beracie. To miasto w środkowej części kraju jest zlokalizowane nad rzeką Osum i bywa nazywane miastem-muzeum. Od 2008 roku, Berat znajduje się również na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Obejrzeć tam można wiele meczetów oraz cerkwi, a także średniowieczną twierdzę bizantyjską – zamek w Beracie. W mieście znajduje się również Muzeum Ikon Onufrego, a zmotoryzowanych z pewnością zainteresuje również wycieczka do Parku Narodowego Tomor, gdzie można poznać bliżej niezwykłe środowisko naturalne Albanii.

Miasto Kruja

Kruja znajduje się na północ od stolicy kraju, Tirany, słynie głównie z tego, że jest rodzinnym miastem albańskiego bohatera narodowego, Gjergja Skanderbega: mężczyzny, który w XV wieku przez około 25 lat zdołał bronić siebie i osady przed najazdami wrogich Osmanów.

W mieście można zobaczyć między innymi zamek wyżej wspomnianego Skanderbega, obecnie pełniący funkcję muzeum, a także kościół, którego istnienie datowane jest na czas zbliżony do okresu walk Skanderbega z Osmanami. Dodatkowo, cała Kruja oferuje niebanalny wygląd i doskonały widok na górskie szczyty, które zachwycą niejednego turystę.

Powyższe atrakcje Albanii nie są oczywiście jedynymi, które można znaleźć w tym kraju. Jeśli jednak wybierasz się tam po raz pierwszy i nie wiesz, gdzie można się udać, stanowią one doskonałą podstawę podróży.

Sprawdzone wycieczki do Albanii znajdziesz w ofercie biura podróży CT POLAND

*** wpis sponsorowany ***

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to