Nie wiem jak Tobie, ale mnie książki na dobranoc zawsze kojarzyły się z ciemną oprawą w kolorach granatu, fioletu czy czerni. No dobra, czasem dorzucony był do tego żółty żeby nawiązać do księżyca i gwiazd na niebie. Dlatego też, bardzo się zdziwiłam gdy zobaczyłam książkę Nocne opowieści od Dwóch Sióstr, która utrzymana jest w barwach… różu.

KIM JEST AUTORKA?

Autorką książki jest Kitty Crowther, która zarówno pisze jak i ilustruje książki. Jako że mieszka w Belgii, tworzy w języku francuskim i niderlandzkim. Na swoim koncie ma już ponad 35 książek. W 2010 roku udało się jej zdobyć prestiżową nagrodę im. Astrid Lindgren za całokształt swojej twórczości.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Nocne opowieści to idealna książka do czytania na dobranoc. Jej akcja toczy się właśnie pod wieczór w pokoju małego Niedźwiadka. Jednakże nie tylko! Niedźwiadkowa Mama, opowiada swojemu synkowi trzy historie, które zabierają jej malucha w najróżniejsze miejsca od lasu, aż po wizytę nad morzem. Każda opowieść mamy ma innego bohatera i dotyczy czegoś innego.

Pierwsza opowieść jest o Strażniczce Nocy, która jest tajemniczą kobietą z dłuuuuugimi rozpuszczonymi włosami. Co noc przemierza ona las i uderza w ogromny gong przez co daje w ten sposób znać wszystkim mieszkańcom lasu, że to już pora do spania. Autorka postarała się, aby ta opowieść zawierała elementy humorystyczne, które wywołają uśmiech na twarzy nie tylko małych słuchaczy, ale również ich rodziców.

Bohaterką drugiej opowieści jest mała dziewczynka o imieniu Zora, która zgubiła się w lesie podczas poszukiwań czarnego lub czerwonego owocu dla swojej mamy. Na jej szczęście, spotkała kogoś, kto zaoferował jej dach nad głową, aby mogła bezpiecznie spędzić noc.

Ostatnią opowieścią jest historia o Nobo, stworzeniu, które nie potrafiło zasnąć. Z rozmowy, którą odbywa ze swoim przyjacielem można wywnioskować, że problemy ze snem nie są dla Nobo czymś nowym. Jednakże ta rozmowa, kąpiel oraz znalezienie czegoś, co przypomina mu swojego przyjaciela, sprawiają, że Nobo, po powrocie do swojego łóżka, spokojnie zasypia.

BOHATEROWIE

Głównymi bohaterami książki jest mały Niedźwiadek i jego Mama. Oprócz tej dwójki, w Nocnych opowieściach pojawia się Strażniczka Nocy, mała Zora i Nobo.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Odbiorcami książki są maluchy, które lubią nietypowe, zwariowane i zabawne opowieści na dobranoc. Wydawnictwo poleca je dzieciom powyżej 3 roku życia, jednak myślę, że i młodsi czytelnicy będą zachwyceni Nocnymi opowieściami.

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim, największą zaletą książki są jej ilustracje i kolorystyka. Przyznam, że początkowo byłam zaskoczona wszechobecnym różem, ale lektura Nocnych opowieści i jej parokrotne dokładne obejrzenie sprawiły, że zrozumiałam dlaczego autorka postawiła na taki żywy i nieoczywisty kolor. Zachodzące słońce nie daje przecież ciemnego granatowego koloru na niebie, robi to dopiero noc. Wcześniej widzimy róż, pomarańcz czy czerwień, jednakże to różowy kolor jest najbardziej bajkowy 😀

Kolejną rzeczą, która mnie całkowicie urzekła jest humor. Wszystkie trzy opowieści zawierają w sobie element, który ma za zadanie wywołać mniejszy lub większy uśmiech na ustach czytelników.

Ostatnią rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest to, że wszystkie trzy opowieści niejako łączą się w jedno i ukazują ważne aspekty związane z zasypianiem. Strażniczka Nocy, zwraca uwagę na to jak istotny jest rytm dnia, Zora pokazuje, że liczy się także poczucie bezpieczeństwa, a z Nobo czytelnik ma okazję poznać jakie powody mogą sprawić aby sen był przyjemny i spokojny.

REASUMUJĄC…

Nie spodziewałam się, że Nocne opowieści aż tak bardzo mi się spodobają! Muszę przyznać, że pomysł na stworzenie tak niesamowitej i pobudzającej wyobraźnię książki jest już sam w sobie genialny. Jestem całkowicie oczarowana i zachwycona każdym, nawet najmniejszym elementem tej książki i mam nadzieję, że Miłoszowi również przypadnie do gustu, gdy troszkę podrośnie.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Sagor om natten
AUTORKA: Kitty Crowther
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 76
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: dobranocki
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA: ~ 0 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/NocneOpowiesci

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Po więcej zdjęć zapraszam na mojego książkowego instagrama @bookladanki

View this post on Instagram

Nie wiem jak Wam, ale mnie książki na dobranoc zawsze kojarzyły się z ciemną oprawą w kolorach granatu, fioletu czy czerni. No dobra, czasem dorzucony był do tego żółty żeby nawiązać do księżyca i gwiazd na niebie. Dlatego też, bardzo się zdziwiłam gdy zobaczyłam książkę "Nocne opowieści" od @dwiesiostry , która utrzymana jest w barwach… różu.⁠ ⁠ Ale to właśnie, kolorystyka i ilustracje są największymi zaletami książki. Przyznam, że początkowo byłam zaskoczona wszechobecnym różem, ale lektura "Nocnych opowieści" i jej parokrotne dokładne obejrzenie sprawiły, że zrozumiałam dlaczego autorka postawiła na taki żywy i nieoczywisty kolor. Zachodzące słońce nie daje przecież ciemnego granatowego koloru na niebie, robi to dopiero noc. Wcześniej widzimy róż, pomarańcz czy czerwień, jednakże to różowy kolor jest najbardziej bajkowy⁠ ⁠ Dlatego też, jest to idealna książka do czytania na dobranoc. Jej akcja toczy się właśnie pod wieczór w pokoju małego Niedźwiadka. Jednakże nie tylko! Niedźwiadkowa Mama, opowiada swojemu synkowi trzy historie, które zabierają jej malucha w najróżniejsze miejsca od lasu, aż po wizytę nad morzem. Każda opowieść mamy ma innego bohatera i dotyczy czegoś innego.⁠ ⁠ Wszystkie te trzy opowieści niejako łączą się w jedno i ukazują ważne aspekty związane z zasypianiem. Strażniczka Nocy, zwraca uwagę na to jak istotny jest rytm dnia, Zora pokazuje, że liczy się także poczucie bezpieczeństwa, a z Nobo czytelnik ma okazję poznać jakie powody mogą sprawić aby sen był przyjemny i spokojny.⁠ ⁠ Polecam książkę z całego serducha!⁠ ⁠ TYTUŁ: Nocne opowieści⁠ AUTORKA: Kitty Crowther⁠ WYDAWNICTWO: @dwiesiostry⁠ WIEK: 3+⁠ _________⁠ #nocneopowieści #książkinadobranoc #KittyCrowther #KittyCrowtherbooks #czytajdziecku #czytanieuzależnia #czytaniemojapasja #dzieckoczyta #czytamydzieciom #małaksiążkawielkiczłowiek #kidsbookstagram #bookstagrampolska #booklover #littlebookworm #rozkochajmydzieciwksiazkach #książkoholik #książkidladzieci #czytamdziecku #czytamzdzieckiem #aktywneczytanie #rodzicielstwobliskości #kochanieprzezczytanie #czytambokocham #całapolskaczytadzieciom #ksiazkidladzieci #czytanienieboli

A post shared by Karolina (@bookladanki) on

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to