Dzisiaj chciałabym przedstawić Ci moją pierwszą aktywizującą książkę na półce. Gdy tylko pierwszy raz ją przeglądnęłam, wiedziałam, że będzie hitem dla młodszych czytelników, którzy nie tylko będą czytali książkę, ale również będą mogli uczestniczyć w przygodach, które spotykają bohaterów książki, w zależności od tego, jaki przycisk wcisną.

No bo umówmy się, kto z nas nie wcisnął by takiego czerwonego guzika, żeby przekonać się co się stanie! 😀

Ale wróćmy już do książki. Jej celem jest nie tylko dobra zabawa, ale zainteresowanie najmłodszych dzieci czytaniem połączonym z rozwijaniem zmysłów i wykonywaniem akcji, zależnych od wciśniętego guzika.

KTO JEST AUTOREM I O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Autorką Guzikowej książki jest Sally Nicholls, która zajmuje się pisaniem książek dla dzieci. Otrzymała prestiżową nagrodę za jedną ze swoich powieści. Z kolei za ilustracje odpowiada Bethan Woollvin, która na swoim koncie ma już sporo zilustrowanych dziecięcych książek.

Książka opowiada o przygodach grupy ciekawskich zwierzątek, które skuszone kolorowymi guzikami w różnych kształtach postanawiają przetestować ich działanie. Możesz spodziewać się wiele śmiechu i aktywności do wykonania podczas wspólnej lektury z młodszymi czytelnikami.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bohaterami książki są zwierzęta, które postanawiają sprawdzić do czego służą poszczególne guziki w różnych kolorach i kształtach. Łącznie zapoznają się z funkcjami ośmiu guzików, w kolorze: czerwonym, pomarańczowym, niebieskim, zielonym, żółtym, różowym, fioletowym i białym. Chciałbyś dowiedzieć się co się wydarzy po naciśnięciu jednego z guzików?

Jeśli zdecydujesz się dotknąć pomarańczowy guzik w kształcie trójkąta, to zarówno wszystkie zwierzaki jak i czytelnicy zaczynają klaskać. Natomiast, po naciśnięciu małego fioletowego guzika, zwierzaki mają chęć na łaskotki! 😀

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książka jest dedykowana najmłodszym dzieciom, według mnie zdecydowanie w okolicach roku. Maluchy z pewnością docenią wspólnie spędzony czas i bardzo aktywizującą metodę czytania, która być może sprawi, że polubią się z książkami.

Oprócz tego, będą miały okazję zaznajomić się z kolorami, kształtami i wielkościami guzików, jakie występują w książce. Później będą mogły odszukiwać podobnych przedmiotów we własnym otoczeniu.

ROZWÓJ KREATYWNOŚCI

Nie byłabym sobą, jeśli nie doszukałabym się inspiracji w tej książce. Pierwszą z nich, którą chciałabym się z Tobą podzielić jest przygotowanie kartonowych guzików, odpowiadającym tym z książki i umieszczenie ich we własnym domu. Dzięki temu, dzieci będą mogły przyciskać guziki i wykonywać przypisane do nich czynności, kiedy tylko będą miały na to ochotę. Oprócz rozwijania dotyku i samej frajdy z szukania i wciskania guzików, maluszki będą miały możliwość ćwiczyć pamięć – czy dobrze udało im się zaprezentować czynność, jaka przypisana jest do guzika, który wcisnęły. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku – nie oczekuj, że maluszek od razu zapamięta wszystkie osiem czynności i będzie potrafił je dopasować do konkretnego guzika. Na początek wybierz 2 lub 3 ulubione guziki, później możesz dokładać następne 🙂

Kolejny pomysł jest dedykowany starszym dzieciom. Wystarczy, że zachęcisz je do tworzenia własnych guzików akcji. Mogą je wykonać w formie ilustracji lub z tektury przy Twojej pomocy. Następnie, ich zadaniem będzie wymyślenie aktywności, którą należy wykonać, gdy naciśnie się taki guzik. Myślę, że ta zabawa będzie bardzo angażującym sposobem na spędzenie wspólnego czasu 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

Największą zaletą jest to, że Guzikowa książka w głównej mierze zachęca dzieci do czytania i pokazuje im, że nie jest ono tylko nudną czynnością. Akurat przy lekturze tej konkretnej książki jest masa śmiechu i zabawy. Ponadto, niektóre guziki można wciskać parokrotnie.

Oprócz tego, że książka zwraca uwagę na funkcjonalność przedmiotów, to również pokazuje maluchom, że każde działanie jakie wykonają, niesie za sobą jakiś skutek. Akurat w tej konkretnej pozycji, nie ma pokazanych negatywny sposób, jednakże można zainicjować rozmowę poruszającą ten temat z dziećmi.

Guzikowa książka jest bardzo estetycznie wykonana i widać, że jej odbiorcami są maluchu. Wskazują na to nie tylko twarde i tekturowe strony, ale również proste ilustracje, w których kolory odgrywają kluczową rolę i stymulują ich wzrok.

Skoro już poruszyłam temat kolorów, to idealnie sprawdzi się przy ich nauce. Można pokusić się nawet o wprowadzenie ich w innym języku 🙂

REASUMUJĄC

Jest to bardzo zabawna książka, która powinna przekonać do siebie bardzo aktywne maluchy oraz takie, które niekoniecznie lubią po prostu siedzieć przy lekturze. Można po nią sięgać kilka(naście) razy dziennie i przyciskać różne guziki.

Jeśli ulubionym przyciskiem jest żółty, to nastaw się na aerobik! 😀

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: The Button Book
AUTORKA: Sally Nicholls
ILUSTRACJE: Bethan Woollvin
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
LICZBA STRON: 28
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne, aktywizujące
JĘZYK: polski
WIEK:  0 – 6
CENA:  ~ 40 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/GuzikowaKsiazka

Udanej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to