Wydawnictwo Granna zawsze kojarzyło mi się z barwnymi, dopracowanymi oraz pobudzającymi wyobraźnię graczy ilustracjami. Tak jest również w przypadku ich nowości Cud miód, która poświęcona jest jednym z najbardziej pracowitych owadów na świecie – pszczołom.

Jest to nie tylko gra rozrywkowa, ale również edukacyjna, ponieważ dzięki niej, już nawet najmłodsi gracze mogą dowiedzieć się jak powstaje miód oraz jaki ważna jest współpraca na linii rośliny-pszczoły.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Wydawnictwo Granna zadbało o to, aby ta gra była przyjazna środowisku i praktycznie w całości ograniczyła użycie plastiku. Oprócz folii chroniącej opakowanie, w środku nie znajdziesz absolutnie NIC wykonanego z plastiku. A skoro już poruszyłam temat zawartości, to w środku znajdziesz:

 • 42 kafelki kwiatów:
  • 7 kafli słonecznika,
  • 7 kafelków rzepaku,
  • 7 kafelków lipy,
  • 7 kafelków wrzosu,
  • 7 kafelków jabłoni,
  • 7 kafelków koniczyny,
  • 7 kafelków faceli.
 • 7 dwustronnych kafelków uli;
 • 4 żetony miodu;
 • 12 pionków pszczół:
  • 3 fioletowe,
  • 3 żółte,
  • 3 niebieskie,
  • 3 czerwone.
 • 1 plaster do gromadzenia miodu;
 • 1 kalendarz kwitnienia;
 • 1 pionek pszczelarza;
 • 1 pionek niedźwiedzia;
 • instrukcja.

ZASADY I CEL GRY

Cud miód posiada dwa warianty gry, których cele są całkowicie różne, dlatego opiszę je w konkretnych rodzajach rozgrywki. Jednakże, niezależnie od wybranego przez Ciebie wariantu, przygotowanie do obu z nich wygląda bardzo podobnie. Zacznij od umieszczenia na środku stołu planszy kwitnienia i rozłożeniu wokół niej 7 kafelków uli. W następnym kroku, umieść po 6 kafelków roślin (obrazkiem do dołu) wokół uli, a na planszy kwitnienia umieść postać pszczelarza na pierwszym polu kwitnięcia rzepaku. Reszta przygotowań będzie już zależna od wybranego wariantu gry, na który się zdecydujesz.

WARIANT RYWALIZACJNY

W tym wariancie będziesz korzystać z planszy kwitnienia, na której nie znajduje się wizerunek niedźwiedzia i nie potrzebujesz nic więcej przygotowywać poza wybraniem kolorów pszczółek, którymi będziecie posługiwać się w trakcie rozgrywki.

Jeśli to wszystko jest już gotowe, zostaje już tylko zapoznanie się z zasadami gry, które nie są skomplikowane. W swojej turze każdy gracz wykonuje 4 standardowe ruchy:

 • odkrywa od 0 do 3 kafelków roślin,
 • decyduje o umieszczeniu na nich swoich pszczół,
 • zakrywa kafelki, na których nie postawił pszczół,
 • przesuwa znacznik pszczelarza na kolejne pole kwitnienia.

W sytuacji, gdy postać pszczelarza przesuwa się na inną roślinę lub kwiat, wszyscy gracze w tym samym czasie sprawdzają czy pszczoły znajdują się na przekwitniętej roślinie. Jeśli tak, to zbierają oni swoje owady oraz kafelki z wizerunkiem rośliny, która przestała już kwitnąć.

Postać pszczelarza, znajdująca się na nowym polu, wyznacza kolejną aktualnie kwitnącą roślinę, którą muszą odnaleźć pszczoły.

Gra trwa dwa pełne cykle kwitnienia, czyli dwa lata.

Celem tego wariantu jest uzyskanie jak największej ilości kafelków z różnymi gatunkami roślin. Za każdy taki kafelek gracze otrzymują po 1 punkcie. Z kolei, jeśli któremuś z graczy, uda się zebrać chociaż po 1 kafelku wszystkich 7 roślin, to otrzymuje on znacznik wszystkich gatunków miodu, za który otrzymuje dodatkowe 2 punkty.

WARIANT KOOPERACYJNY

Natomiast, jeśli chodzi o wariant kooperacyjny, to należy przygotować podstawowy zestaw, jednakże plansza kwitnienia musi posiadać znajdujące się na niej wizerunki niedźwiedzia. Kolejną rzeczą, której będziesz potrzebować jest postać niedźwiedzia, którą należy umieścić na dowolnym kafelku ula. Dodatkowo, ten wariant wymaga również rozłożenia plastra miodu na pudełku gry. Tym razem, wszyscy gracze, niezależnie od ich ilości, mogą korzystać tylko i wyłącznie z 4 pszczółek w dowolnych kolorach.

Jeśli chodzi o możliwe akcje, to są one prawie identyczne jak w poprzednim wariancie, z tą różnicą, że gracze nie tylko wspólnie ustalają gdzie należy umieścić pszczoły, ale również gdy postać pszczelarza przekroczy na planszy kwitnienia wizerunek niedźwiedzia, to postać misia przechodzi do następnego ula.

ALE! Należy pamiętać, że jeśli odpowiednio wcześniej nie umieścimy chociaż 2 pszczół na kwiatach otaczających ul z misiem, niestety, będziemy musieli oddać niedźwiedziowi jeden zebrany wcześniej kafelek miodu, który wcześniej umieściliście w dużym plastrze.

Już tłumaczę o co dokładnie chodzi. Jako, że jest to wariant, w którym gracze muszą ze sobą współpracować, to nie zostawiają oni sobie kafelków z przekwitniętymi kwiatami, ale umieszczają je właśnie w dużym plastrze miodu, umieszczonym na opakowaniu gry. Tym razem głównym celem tego wariantu jest uzupełnienie wszystkich miejsc, kafelkami z wizerunkiem kwiatów, przed upływem 2 lat (czyli dwóch rund). Jeśli uda się to osiągnąć, to oznacza, że łakomy miś został pokonany.

CZAS ROZGRYWKI

Wydawnictwo Granna, umieściło na pudełku informację o tym, że czas gry to jakieś 30 minut i trudno się z tym nie zgodzić. Jednakże, jak dobrze wiesz, czas rozgrywki może się skrócić lub wydłużyć w zależności od ilości graczy, ich wieku oraz tego jak dobrze znają zasady gry.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jest to zdecydowanie familijna gra, w którą mogą pograć również same dzieci bez udziału osób dorosłych. Ponadto uważam, że Cud miód może być fajną rozgrywką nawet dla dziadków pociech i całkiem przyjemnym wspólnie spędzonym czasem.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Gra przeznaczona jest od 2 do 4 graczy powyżej 6 roku życia. Osobiście uważam, że nawet młodsze dzieci będą mogły spróbować swoich sił w wariancie kooperacyjnym, gdzie ich zadaniem będzie odkrywanie kafelków, zapamiętywanie ich położenia czy położenie pszczółki na ustalonym wcześniej kafelku.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ Największym plusem jest to, że Cud miód ma aż dwa warianty rozgrywki, dzięki czemu z pewnością tak szybko się nie znudzi.
+ Kolejną zaletą jest to, że gra zawiera aspekt edukacyjny oraz zwraca uwagę na problemy środowiska.
+ Każdy jej element jest solidnie wykonany, dzięki czemu z pewnością na długo posłuży i szybko się nie zniszczy.
+ Gra w obu wariantach ćwiczy zarówno pamięć jak i koncentrację.
+ Jest przyjazna środowisku, ponieważ oprócz folii chroniącej przed otworzeniem gry w sklepie, nie zawiera ona absolutnie żadnego plastikowego elementu.
– W zasadzie nie mam za bardzo do czego się przyczepić, jednakże mam jedno „ALE” dotyczące pudełka. Brakuje mi wymiarowej przegródki, w której można by umieszczać kafelki kwiatów, żeby się tak nie walały luzem.

MOJA OPINIA

Uważam, że gra Cud miód jest jak najbardziej warta polecenia. Zachwycają nie tylko barwne ilustracje, których autorką jest Ewa Podleś, ale również dobrze przemyślane warianty gry, które sprawiają, że gra się tak szybko nie nudzi. Najważniejszym jednak przesłaniem płynącym z tej gry jest szerzenie wiedzy na temat pszczół oraz tego jak są to istotne owady w naszym ekosystemie.

INFORMACJE O GRZE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Cud miód
MECHANIKA GRY: memory
PROJEKTANT: Wojciech Grajkowski
ILUSTRACJE: Ewa Podleś
WYDAWNICTWO: Granna
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 5/6+
CZAS ROZGRYWKI: 15 – 30min
CENA: ~ 45 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/Cud_Miod

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W NAJLEPSZEJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to