Podróże z klasą, czyli 5 sposobów na pracę w grupach

To już ostatnia w tym roku szkolnym edycja naszej akcji blogujących anglistek. Temat jest iście wakacyjny i związany  wszelkiego rodzaju podróżami. Pomysły, które dla Ciebie przygotowałam w większości ćwiczą umiejętności komunikowania się. Mam nadzieję, że wykorzystasz je na swoich lekcjach.

 

1. PUZZLE

Przygotuj dla swoich uczniów kilka obrazków związanych z popularnymi miejscami na świecie. Następnie potnij je na mniejsze kawałki, tak aby zrobić z nich puzzle. Każdy obrazek, włóż do osobnej koperty i na lekcji rozdaj po jednej kopercie na parę. Zadaniem uczniów, jest poprawne ułożenie puzzli, odgadnięcie miejsca, które znajduje się na obrazku a później, omówienie tego, co zabrali by ze sobą w podróż do tego miejsca. To zadanie możesz również przeprowadzić w większych grupach (wtedy rozdaj uczniom po kilka kopert).

 

 

2. PRZEKONAJ MNIE

Podziel uczniów na kilku osobowe grupy. W każdej z grup, wybierz po jednej osobie, która będzie decydowala o kierunku podróży oraz o tym ile pieniędzy można na to przeznaczyć. Zadaniem każdego ucznia w grupie, jest podanie, gdzie chciałby pojechać i przekonanie osoby decydującej, że właśnie tam powinni się wspólnie udać. Osoba decydująca, odpowiada na każdą propozycję podająć jakieś argumenty (za drogo, za dalego, myślałem o czymś innym itd.). Po wysłuchaniu wszystkich propozycji, osoba decydująca, wybiera cel podróży i powiedzieć co ją do tego przekonało. Zabawę możesz kontynuować do momentu aż każdy uczeń będzie osobą decydującą.

Dla bardziej zaawansowanych uczniów, aby podkręcić atmosferę, możesz przydzielić każdej osobie w grupie osobną rolę w „rodzinie” (mama, babcia, dzieci itd.). Osobą decydującą jest osoba, która płaci za wakacje (raz jest to ciocia z Ameryki, raz dziadkowie itd.).

 

 

3. KATALOG PODRÓŻY

Podziel uczniów na małe grupy lub pary. Jedna osoba z grupy, jest pracownikiem biura podróży. Pozostałe osoby, przyszły do niej, aby wykupić sobie wycieczkę. Zadaniem uczniów jest wcielenie się w te postaci i zdecydowanie, czy pracownik biura zdoła ich przekonać do zakupu wakacji. Jedyne co musisz wcześniej przygotować, to katalogi z biur podróży. To zadanie świetnie rozwija umiejętności mówienia w języku angielskim. Sprawia też dużo frajdy, dzięki czemu lekcja nie jest nudna.

 

 

4. ŚRODKI TRANSPORTU

Przygotuj kartki z wybranymi przez Ciebie środkami transportu (ja wybrałam takie: samolot, pociąg, samochód, autobus, autostop, statek, motocykl). Podziel uczniów na taką ilość grup aby każda z nich pracowała z wylosowanym środkiem transportu. Zadaniem każdej grupy, jest przygotowanie plakatów z wadami i zaletami podróżowania określonym środkiem transportu. To ćwieczenie może być bazą do przygotowania ucznia do napisania rozprawki. Dzięki metodzi projektowej, uczniowie są bardziej zaangażowani w zajęcia, a dodatkowo pobudza to ich kreatywność.

 

5. UWAŻAJ NA

Podziel uczniów w pary i pozwól każdej z nich wybrać sobie kraj w oparciu o który będą pracować. Zapisz na tablicy, jaka grupa pracuje z jakim krajem. Zadaniem każdej pary jest przygotowanie listy rzeczy, na które trzeba uważać w danym kraju. To zadanie bardzo pobudza dziecięcą kreatywność i zdarza się, że uczniom potrafią przyjść do głowy bardzo śmieszne rzeczy. Nie martw się, jeśli nie będą to prawdziwe powody. Chodzi tutaj przede wszystkim o dobrą zabawę a przy okazji ćwiczenie umiejętności pisania.

 

* * *
Wpis powstał w ramach wspólnej blogerskiej akcji
Koniecznie zaglądnij też na pozostałe blogi biorące udział w tej edycji: