Jestem ogromną fanką kultury brytyjskiej i serialu The Crown i kiedy zobaczyłam, że wydano dwa oficjalne przewodniki po tym rewelacyjnym serialu, wiedziałam, że muszę je przeczytać! Książki te, obiecują swoim czytelnikom zgłębienie tajemnic historii brytyjskiej monarchii i zobaczenie, jak wiele pracy zostało włożone w tworzenie tego kultowego serialu.

Jednakże najbardziej ciekawiło mnie, doczytanie co było prawdą, a co fikcją w tym serialu! 😀

ZALETY KSIĄŻEK

  • wnikliwa analiza i opis historii brytyjskiej monarchii, w tym życia i rządów królowej Elżbiety II;
  • zawierają wiele ciekawostek i faktów związanych z rodziną królewską oraz wydarzeniami politycznymi i społecznymi, które miały miejsce w czasie rządów Elżbiety II;
  • liczne zdjęcia i ilustracje, które pomagają zobrazować wygląd postaci, miejsc i wydarzeń opisywanych w książkach;
  • przystępny i łatwy do zrozumienia styl autora, dzięki czemu książki są idealne zarówno dla fanów The Crown, jak i dla osób, które chcą zgłębić historię brytyjskiej monarchii;
  • książki są bardzo dobrze zredagowane i zorganizowane, co ułatwia nawigację w treści oraz poszukiwanie konkretnych informacji.

The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej

The Crown: Oficjalny przewodnik po serialu autorstwa Roberta Lacey’a to pozycja obowiązkowa dla fanów popularnego serialu telewizyjnego The Crown. Jako osoba zafascynowana tą produkcją, byłam zachwycona, gdy natknęłam się na książkę, która porównuje wydarzenia przedstawione w serialu z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi. Fascynujące było zobaczyć, ile pracy badawczej zostało włożone w produkcję serialu i jak dokładnie przedstawiono wydarzenia z historii.

Książka pełna jest interesujących faktów i zdjęć, które sprawiają, że historia ożywa przed naszymi oczami. Oficjalny przewodnik jest hybrydą, która daje czytelnikom prawdziwą historię i to, jak została przedstawiona w serialu. Zdjęcia aktorów w serialu w połączeniu z prawdziwymi zdjęciami rodziny Windsorów stanowią prawdziwe skarbnice kolorowych i czarno-białych obrazów dla fanów serialu i aficjonatów monarchii.

Serial The Crown świetnie oddaje trudne i skomplikowane życie rodziny Windsorów, pomimo pozorów fortuny. Oficjalny przewodnik The Crown, rozwija te historie, zagłębiając się trochę bardziej w historię, oferując nam nagłówki z czasopism z tamtych czasów oraz prawdziwe zdjęcia królewskich osób. Twórca serialu Peter Morgan ujawnia w nim swoje spojrzenie na rozwój serii i sposób, w jaki używał faktów, aby opowiedzieć fascynującą historię dla widowni.

Jako osoba interesująca się historią i rodziną Windsorów, uważam, że ta książka jest doskonałym źródłem wiedzy. To książka przejściowa, która przyciąga czytelników swoimi licznymi zdjęciami, a także przybliża historię Windsorów w kontekście historii świata.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu.
TOM: 1
AUTOR: Robert Lacey
TŁUMACZENIE: Edyta Świerczyńska
WYDAWNICTWO: Kobiece
LICZBA STRON: 432
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: przewodnik po serialu, historyczne, kulturowe
JĘZYK: polski
WIEK: 15+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II

Ta pozycja stanowi doskonałe uzupełnienie drugiego i trzeciego sezonu popularnego serialu Netflixa. Autor, który pełnił funkcję konsultanta historycznego dla twórców serialu, udziela odpowiedzi na wiele pytań dotyczących wątków, które pojawiają się w kolejnych sezonach.

Lacey skupia się na burzliwych dwóch dekadach panowania królowej Elżbiety II, od kryzysu sueskiego i radzieckiego wyścigu kosmicznego, po głośne tematy związane z życiem osobistym rodziny królewskiej i skrywane tajemnice. Wszystko to zostaje przedstawione w sposób przystępny i interesujący dla czytelnika. Zobaczmy przemianę samej królowej jaka w niej następuje z biegiem lat i pod wpływem skandali, które osłabiały wizerunek rodziny królewskiej w społeczeństwie.

Czytelnik pozna samotność Elżbiety, dylematy moralne, którym musiała stawić czoła, ratowanie reputacji rodziny, plotki na temat jej małżeństwa. Autor poświęca również dużo miejsca siostrze królowej, Małgorzacie, oraz trudnemu dzieciństwu księcia Filipa. Jest to bardzo wciągające i pouczające doświadczenie, pozwalające zrozumieć lepiej tło historyczne, na którym osadzony jest serial.

Jednakże, mimo iż jest to oficjalny przewodnik, to należy zauważyć, że nie wszystko przedstawione w serialu jest zgodne z faktami historycznymi. Lacey przyznaje, że niektóre wydarzenia są całkowicie fikcyjne, a większość wydarzeń jest oparta na rzetelnych badaniach. Mimo to, w tej pozycji jest niewielu błędów historycznych, a te, które się pojawiają, nie wpływają na wartość książki.

Ostatecznie, uważam, że drugi tom oficjalnego przewodnika po serialu The Crown to wspaniała lektura dla fanów serialu i miłośników historii. Warto pamiętać, że choć pozycja ta jest doskonałym uzupełnieniem serialu, to i tak jest to tylko dramatyzowana narracja. Należy podejść do niej z odpowiednią dozą krytycyzmu i zrozumieć, że nie wszystko, co przedstawione jest w serialu, jest całkowicie zgodne z rzeczywistością.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu.
TOM: 2
AUTOR: Robert Lacey
TŁUMACZENIE: Edyta Świerczyńska
WYDAWNICTWO: Kobiece
LICZBA STRON: 312
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: przewodnik po serialu, historyczne, kulturowe
JĘZYK: polski
WIEK: 15+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłego czytania!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to