Przyjaźń w życiu każdego jest bardzo ważna. Potrzebują jej zarówno dorośl jaak i dzieci. Ci pierwsi wiedzą już co i jak, a młodsi dopiero uczą się na czym ona polega. Aby wesprzeć dzieci w tym procesie oraz poznawaniu nowych przyjaciół, warto wspomóc ich odpowiednią lekturą.

I tu pojawia się seria o Świnka Malinka i słoń Leon, która całkowicie mnie oczarowała swoją prostotą, humorem i przekazem. Muszę przyznać, że nie wiedziałam iż te dwa tytuły zrobią na mnie aż takie ogromne wrażenie. Jestem nimi zachwycona, ponieważ przedstawiają one historie, które mogą przydarzyć się każdemu, a co ciekawsze, bohaterowie są prawdziwymi przeciwieństwami. Słoń Leon – jest wybuchowy i wszystkim się przejmuje, a świnka Malinka jest uosobieniem spokoju i zadaje dużo pytań. Z pozoru wydają się całkowicie niedopasowani, ale w rzeczywistości tworzą naprawdę zgrany zespół.

W dzisiejszym wpisie, z ogromną radością opowiem Ci więcej o tej dwójce i nowych książkach, które niedawno ukazały się na rynku. Mam nadzieję, że zachwycisz się nimi tak samo jak ja! 🙂

KILKA SŁÓW O TEJ SERII

Świnka Malinka i słoń Leon to jedna z zabawniejszych serii książek dla dzieci jakie znam. Jej autorem jest utalentowany amerykański pisarz, który w swoim dorobku ma jeszcze sporo innych tytułów. Dotychczas, wydawnictwo Babaryba, w tej serii wydało łącznie 6 książek o przygodach Leona i Malinki. Oprócz dwóch pozycji z tego wpisu, możesz zapoznać się również z:

 • Mogę grać z wami?
 • Czy polubisz moją breję?
 • Złamałem trąbę!
 • Mieszkamy w książce!

DLA KOGO SĄ TO KSIĄŻKI?

Książki z tej serii będą idealne dla dzieci powyżej 4 roku życia. Co więcej, myślę, że śmiało można z nimi zapoznać już nawet 3 latki. Przygody świnki Malinki i słonia Leona to dłuuuuuugaśne książki, które nie zawierają jednak za dużo tekstu, więc już nawet młodsze dzieci bez obaw powinny wytrzymać ich lekturę. Ponadto, książki będą idealne dla dzieci, które chciałyby spróbować swoich sił w samodzielnym czytaniu.

ZALETY KSIĄŻEK

 • proste ilustracje,
 • zabawne historyjki,
 • charyzmatyczni i sympatyczni bohaterowie, którzy są dobrani do siebie na zasadzie całkowitych przeciwieństw,
 • mała ilość tekstu, która nadaje się dla dzieci, które chciałyby zacząć samodzielnie czytać książki,
 • przygody bohaterów mogą przydarzyć się każdemu więc dzieci z łatwością mogą je zrozumieć i odnaleźć w nich siebie,
 • książki są pełne empatii i ciepła, a bohaterzy się o siebie troszczą,
 • autor przedstawia wiele oblicz przyjaźni, dzięki czemu dzieci łatwo mogą zrozumieć różne sytuacje, jakie mogą ich spotkać
 • możliwość odczytywania książki z podziałem na role, a nawet odgrywania scenek!

Czekanie jest takie trudne!

Pierwszą książką, o której opowiem Ci trochę więcej jest Czekanie jest takie trudne!. Cała przygoda zaczyna się od radosnego wołania Leona przez świnkę Malinkę. Jak szybko się okazuje, ma ona niespodziankę dla swojego przyjaciela. Leon jest bardzo podekscytowany i bardzo nie może się jej doczekać. Bombarduje więc Malinkę całą masą pytań:

 • Co to za niespodzianka?
 • Czy jest duża?
 • Czy jest ładna?
 • Czy mogą się nią podzielić?

Świnka cierpliwie i ze spokojem odpowiada na każde z nich i zachęca Leona do tego, aby był cierpliwy. Słoń jednak jest tak bardzo podekscytowany tą niespodzianką, że chciałby mieć ją już i nie potrafi zrozumieć tego, że musi na nią jeszcze poczekać. Prowadzi to tylko do tego, że robi się smutny i rozgoryczony.

Gdy Leon daje upust swoim emocjom, robi się spokojniejszy i postanawia cierpliwe zaczekać z Malinką. Jednakże po chwili znów robi się bardzo podekscytowany, a co za tym idzie nie może doczekać się niespodzianki, więc ponownie chciałby dostać niespodziankę od świnki już teraz. Przyjaciółka ponownie okazuje się oazą spokoju i prosi Leona aby cierpliwie zaczekał, co powoduje kolejny wybuch emocji u Leona, który jednak nie przynosi mu ulgi. Przeciwnie, zwiększa jego frustrację i sprawia, że nie ma ochoty czekać na niespodziankę.

Po chwili jednak wraca do Malinki, co bardzo ją cieszy. Spokój nie trwa jednak zbyt długo, bo Leon jest już w końcu tak sfrustrowany i zły, że całe te negatywne emocje w końcu wychodzą na wierzch i słoń stwierdza, że zmarnowali cały dzień czekając na niespodziankę. Czekali i czekali i nic z tego. Wtedy Malinka wskazuje wskazuje na pewną rzecz i nagle wszystko się zmienia. Jej najlepszy przyjaciel stwierdza, że warto było czekać i jest zachwycony tą niespodzianką. Aby uszczęśliwić Malinkę, postanawia pokazać jej jutro coś równie niesamowitego! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Mo Willems
SERIA: Przygody Leona i Malinki
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 56
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: 
WIEK: 4 – 7
CENA: ~ 20 zł
LINK DO KSIĄŻKI:

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Czy umiem się dzielić?

Kolejna książka rozpoczyna się w momencie, gdy Leon słyszy pingwina reklamującego pyszne i zimne lody. Jest on niesamowicie podekscytowany i postanawia kupić sobie jedną gałkę. Słoń cieszy się i jest bardzo szczęśliwy, aż w pewnej chwili przypomina sobie, że jego najlepsza przyjaciółka Malinka, również lubi lody.

Zatroskany Leon zastanawia się więc czy nie powinien sią z nią przypadkiem tymi lodami podzielić. Ale przecież to są pyszniutkie, słodziutki i przepyszniutkie lody, które tak bardzo mu smakują i które tak bardzo uwielbia! Widać, że słoń nie może się zdecydować i targają nim skrajne emocje. Z jednej strony bardzo chciałby się podzielić lodami ze swoją najlepszą przyjaciółką, a z drugiej strony, jej tu przecież nawet nie ma więc może się ona w ogóle nie dowiedzieć, że Leon miał lody i je zjadł sam.

Muszę przyznać, że Leon ma nie lada dylemat i gdy w końcu udaje mu się podjąć decyzję co zrobić z lodami, to sytuacja po jego długich rozważaniach postanowiła wyjaśnić się sama i to w dodatku w sposób, który w ogóle nie odpowiada słoniowi. Jego przepyszniutkie i najsmaczniejsze lody lądują na podłodze i przez to ani on, ani Malinka nie mogą się nimi cieszyć. Leon jest zrozpaczony i bardzo mu przykro z tego powodu.

I wtedy, sytuację ratuje ona – jego najlepsza przyjaciółka, świnka Malinka, która widzi smutnego słonia i postanawia poczęstować go swoimi lodami, aby Leonkowi poprawił się humor. Słoń jest bardzo zadowolony i jego samopoczucie ulega poprawie. W tym właśnie momencie, uświadamia sobie, że role się odwróciły i to on chciał zachować się jak jego przyjaciółka. Co za niespodzianka!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Mo Willems
SERIA: Przygody Leona i Malinki
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA:
WIEK: 4 – 7
CENA: ~ 20 zł
LINK DO KSIĄŻKI:

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to