Angielski, niemiecki, francuski, a może norweski? Dzisiaj poznawanie języków obcych we własnym zakresie nie musi być trudne i czasochłonne. Jak uczyć się języków samodzielnie? Oto 5 porad, z którymi możesz szybko zacząć posługiwać się nowym językiem.

1. Wybierz dobry podręcznik lub program

Chociaż może wydawać się, że w dzisiejszych czasach podręczniki do nauki języków obcych sprawdzą się dobrze tylko w szkole, warto zainwestować w taką pomoc przy samodzielnym zdobywaniu wiedzy.

Podręcznik w formie książkowej lub jako program do nauki języka obcego będzie krok po kroku prowadzić przez kolejne rozdziały i pomagać w poznaniu nowych słówek, zwrotów i gramatyki. Ponadto usystematyzuje informacje. Dobra księgarnia językowa oferuje szeroką gamę takich publikacji – można zamawiać je także przez internet.

2. Załóż zeszyt do notatek

Podczas pisania łatwiej zapamiętywać słówka i konstrukcje gramatyczne. W razie potrzeby można szybko sięgnąć do swoich zapisków, aby przypomnieć sobie najważniejsze informacje. Zeszyt może być też dodatkową motywacją do nauki języka.

3. Korzystaj z internetu

Internet to kopalnia informacji dla osób uczących się języków. Dzisiaj, gdy dostęp do materiałów jest tak prosty, można zdobywać wiedzę znacznie łatwiej, szybciej i skuteczniej niż kiedyś, gdy do dyspozycji był jedynie podręcznik.

Jak uczyć się języków przez internet?

  • ćwiczenia online
  • filmy, seriale, piosenki w językach obcych
  • zagraniczne serwisy informacyjne
  • czasopisma internetowe
  • podcasty
  • blogi

4. Często rozmawiaj

Osoby, które chcą poznać sekret, jak szybko nauczyć się języka samodzielnie, powinny często rozmawiać. Rozmowa z inną osobą przełamuje barierę językową, pozwala na poszerzenie zasobu słownictwa, wyćwiczenie akcentu i ułatwia zapamiętywanie słówek i gramatyki.

Można skorzystać z usług native speakera albo znaleźć partnera do nauki języka w internecie. Do dyspozycji są specjalne serwisy umożliwiające konwersacje online z innymi osobami, które także się uczą – bez żadnych dodatkowych kosztów.

5. Używaj fiszek

Fiszki mogą być nieocenionym wsparciem przy zapamiętywaniu nowych słówek. Jak uczyć się języków z fiszkami? Na jednej stronie karteczki zapisuje się słówko lub wyrażenie, a na drugiej jego tłumaczenie. Podczas nauki patrzy się na jedną stronę i próbuje przetłumaczyć znaczenie umieszczonego na niej słówka. Aby sprawdzić odpowiedź, fiszkę obraca się na drugą stronę.

Gotowe fiszki oferuje też każda księgarnia językowa – mogą być świetnym sposobem na poznawanie nowych słówek. Dostępne są w wariancie dla osób początkujących i zaawansowanych. Niektórzy wydawcy udostępniają do nich programy prezentujące wymowę i ułatwiające samodzielną naukę.

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to