Zdrowa dieta ma ogromne znaczenie dla samopoczucia, a także dobrego stanu organizmu. Odpowiednio zbilansowane, zdrowe posiłki podnoszą odporność, zapewniają zdecydowanie więcej energii, a także oferują szereg korzystnych dla ciała substancji odżywczych. Wśród tego typu produktów znajdują się oleje tłoczone na zimno, które są coraz bardziej doceniane w kuchniach na całym świecie.

Dlaczego zimnotłoczone oleje są tak korzystne dla organizmu i czy powinny na stałe pojawić się w diecie?

Korzystne właściwości

Podstawową zaletą, jaką charakteryzują się oleje zimnotłoczone, jest wysoka zawartość i odpowiedni bilans kwasów omega-3 i omega-6. Te z kolei są niezbędne do prawidłowej pracy ludzkiego organizmu, który nie potrafi wytworzyć ich samodzielnie. Roślinne źródła wyżej wspomnianych kwasów są uważane przez specjalistów za zdecydowanie bardziej korzystne dla człowieka.

Jakie oleje wybrać?

Na początku przygody z olejami zimnotłoczonymi z pewnością zastanawiasz się, które z nich będą najlepszym wyborem dla Ciebie i Twoich bliskich. Na to pytanie nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi, gdyż każdy ma nieco inne preferencje smakowe i podczas gdy dla jednego olej z czarnuszki będzie pysznym uzupełnieniem dań, dla kogoś innego może okazać się nie do przełknięcia.

W takiej sytuacji polecamy zaopatrzyć się w 2-3 oleje na start i po kolei sprawdzać, które z nich odpowiadają nam pod kątem smaku. Warto jednak wybierać tylko i wyłącznie produkty ze sprawdzonych źródeł – chodzi tu zarówno o wybór producenta, jak i dystrybutora, który jest odpowiedzialny za odpowiednie przechowywanie towaru. Uwaga: olej zimnotłoczony to nie to samo co olej z pierwszego tłoczenia czy filtrowany na zimno! Warto sprawdzić na opakowaniu, jaką informację zawarł tam producent, by upewnić się, że rzeczywiście wybieramy olej zimnotłoczony.

Wśród popularnych rodzajów olejów znajdują się wspomniany wyżej olej z czarnuszki, naturalny olej rydzowy, olej lniany, olej z pestek dyni i wiele innych. Ostateczny wybór produktu, którego będziecie używać w kuchni, powinien być uzależniony od preferencji wszystkich domowników.

Wykorzystanie olejów zimnotłoczonych w kuchni

Oleje zimnotłoczone nie nadają się do żadnej formy obróbki termicznej, jeśli nie chcemy utracić ich niepowtarzalnych właściwości. Można jednak dodawać je do dań na ciepło, na przykład gotowanych warzyw, a także stosować w formie dressingów do sałatek. Zimnotłoczone oleje mogą również stanowić doskonałą alternatywę dla masła czy margaryny, a także bazę do przygotowania aromatycznego, domowego pesto.

Szeroka oferta olejów zimnotłoczonych dostępna na stronie https://ecoandfit.pl/ 

*** artykuł sponsorowany ***

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *