Podczas wykonywania codziennych czynności często może dojść do skaleczeń, zadrapań, a także poparzeń. Najszybszym i najprostszym sposobem radzenia sobie z takimi urazami jest zastosowanie plastra. O ile do skaleczenie czy zadrapania wystarczy najzwyklejszy plaster, jaki znajduje się praktycznie w każdym domu, to przy poparzeniach warto sięgnąć po coś bardziej skutecznego.

Mam tutaj na myśli opatrunek hydrożelowy, który zyskuje obecnie coraz większą popularność za sprawą swoich właściwości, które pomagają zaleczyć ranę powstałą na skutek poparzenia.

W tym wpisie, powiem Ci więcej o tym czym dokładnie jest plaster hydrożelowy, jak prawidłowo powinno się go założyć, kiedy z niego skorzystać oraz jakie posiada właściwości.

Co to jest plaster hydrożelowy?

Mówiąc bardzo prosto, jest to plaster, który został stworzony ze specjalnego żelu. Takie opatrunki hydrożelowe w głównej mierze składają się z wody oraz substancji chemicznych, które mają za zadanie utrzymywać odpowiedni stopień nawilżenia rany, a co za tym idzie, przyspieszyć proces jej gojenia.

Jak założyć opatrunek hydrożelowy?

Samo przyklejenie plastra, jest dziecinnie protste, jednakże przed nałożeniem opatrunku hydrożelowego, należy wcześniej odpowiednio przygotować ranę. Zacznij od oczyszczenia rany, czyli przemycia jej roztworem soli fizjologicznej, a następnie dobrze osusz skórę w miejscu, gdzie będzie znajdował się plaster. Gdy wykonasz powyższe kroki, to rana z pewnością będzie odpowiednio przygotowana i nie pozostanie Ci już wtedy nic innego, jak tylko nakleić opatrunek.

Wyjmij go z opakowania, odklej dolną część zabezpieczającą i naklej go na ranie. Pamiętaj o tym, że nałożeniu opatrunku należy również ściągnąć wierzchnią warstwę zabezpieczającą.

Właściwości opatrunków hydrożelowych

Tego rodzaju opatrunki służą głównie do tego, aby utrzymać ranę w odpowiednim nawilżeniu, dzięki czemu szybciej się zagoi. Ponadto, zastosowano w nim klej, który jest hipoalergiczny, więc plaster jest przyjazny dla wszystkich. Kolejną zaletą takiego opatrunku jest to, że jest praktycznie niewidoczny na skórze, a jego usunięcie jest bezbolesne, ponieważ plaster hydrożelowy nie przykleja się do rany. Za sprawą odpowiednio dobranego składu, opatrunek jest oddychający i może pozostać przyklejony na ciele nawet przez kilka dni. Co więcej, jest on wodoodporny i chroni oparzone miejsce przed urażaniem się w obolałe miejsce. Jego największą zaletą jest jednak to, że zastosowanie takie plastra hydrożelowego w miejscu poparzenia, zmniejsza ryzyko powstawania blizn. Takie plastry hydrożelowe znajdują się w ofercie Dermaplast.

Kiedy z niego skorzystać?

Z racji tego że plaster hydrożelowy dobrze nawilża ranę, warto używać go na wszelkiego rodzaju oparzenia. Dobrze sprawdzi się również na niewielkie i przede wszystkim suche rany. Dzięki jego właściwościom nawilżającym, możesz mieć pewność, że skutecznie przyspieszy on proces gojenia.

Jeśli nie jesteś pewien jaki plaster będzie najbardziej odpowiedni na powstałą ranę, to koniecznie zapoznaj się z kompendium wiedzy o plastrach i opatrunkach, a wtedy wszystko stanie się dla Ciebie jasne 🙂

Uważaj na siebie!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to