Ostatnie lata przyniosły prawdziwą niespodziankę na rynku korepetycji w Polsce. Po związanym z reformą oświaty i likwidacją gimnazjów gwałtownym wzroście zapotrzebowania na tę formę nauki spodziewano się raczej spadku zapotrzebowania na lekcje dodatkowe. Nic takiego się jednak nie stało. Rynek lekcji pozaszkolnych jak rósł, tak rośnie, a wydarzenia kilkunastu minionych miesięcy utrwaliły wzrostowy trend. W dobie pandemii, po zawirowaniach z nauką szkolną, kłopotach z samodzielną nauką i opanowaniem materiału, problemach z należytym przygotowaniem do ważnych egzaminów, okazało się, że korzystanie z korepetycji jest już nie tyle przywilejem, co wręcz koniecznością. Bez dodatkowych indywidualnych zajęć z nauczycielem trudno będzie wrócić do normalności.

Rosnąca wartość rynku korepetycji w Polsce

Obecną wartość rynku korepetycji w Polsce szacuje się na około 7,5 mld zł rocznie. To niemal o połowę więcej, niż jeszcze 3 lata temu, kiedy to z zajęć dodatkowych korzystało około 32 proc. uczniów. Dla porównania – latach 2011/12 na naukę po szkole zgłaszał się jedynie co dziesiąty uczeń. Korepetycje, niegdyś traktowane wyłącznie jako wsparcie dla pozostających w tyle, dziś widziane są raczej, jak inwestycja w rozwój i świadome doskonalenie umiejętności. Oraz znaczne wsparcie w wyścigu o dostęp do renomowanej szkoły, przepustkę na dobre studia i do wysoko płatnych stanowisk pracy.

Od lat największą popularnością cieszą się ogłoszenia korepetycji z matematyki i języków obcych, głównie języka angielskiego oraz tych przedmiotów ścisłych, z którymi mamy największe trudności – fizyki i chemii. Zwykle najwięcej za dodatkowe lekcje zapłacimy w stolicy i innych dużych metropoliach, nieco mniej w mniejszych miejscowościach. Nie jest to jednak regułą, wiele zależy od typu zajęć i aktualnego zapotrzebowania na daną tematykę. A także od sposobu opracowywania i prowadzenia lekcji oraz poziomu nauczania. W dobrych, sprawdzonych szkołach, posiadających swoje filie w całej Polsce, ceny korepetycji mogą być znacznie bardziej atrakcyjne niż w przypadku niezorganizowanych inicjatyw.

Pandemia i gwałtowny skok popytu na korepetycje

Jak wskazują badania CBOS, aktualnie dokształca się już więcej niż jedna trzecia uczniów. To efekt uboczny ostatnich dwóch lat spędzonych na nauce zdalnej i obowiązkowych kwarantannach, które wybiły większość uczniów z trybu systematycznej pracy. Dodatkowe problemy w komunikacji z nauczycielami, brak odpowiedniego sprzętu do nauki na odległość czy nieumiejętność samodzielnego opracowywania materiału poza szkołą spowodowały, że nawet całkiem dobrzy uczniowie sięgnęli po pomoc. Korepetytorzy stali się wybawieniem dla rodziców, którym nie starczyło zasobów na pracę, zajmowanie się domem i nauczanie po godzinach własnych dzieci.

Nauka zdalna znacznie pogłębiła lukę w edukacji, szczególnie najmłodszych uczniów. Pozbawieni aktywnego wsparcia dorosłych, wiele dzieci zagubiło się w gąszczu regułek i zagadnień. Niedostatecznie wyjaśnione tematy pozostawiły ogromną liczbę uczniów w tyle, skazując na dezinformację i braki wiedzy. W wielu przypadkach sytuację ratowały e-korepetycje oraz kursy przez Internet wspomagające samodzielne opanowanie większych ilości materiału potrzebnego do zaliczenia ważnych egzaminów – maturalnych czy ósmoklasisty.

Coraz atrakcyjniejsze korepetycje z dojazdem

Pandemia znacznie przeformułowała rynek zajęć dodatkowych, zwłaszcza e-korepetycji oraz douczania z dojazdem do ucznia lub w umówionym miejscu. Te formy, choć i przed pandemią były bardzo popularne (zwłaszcza zajęcia językowe), w obecnej, wciąż trudnej sytuacji epidemiologicznej zyskują na atrakcyjności. Chętnie sięgamy po lekcje on-line, które wykluczają bezpośredni kontakt oraz pozwalają na oszczędność dużej ilości czasu, co w przypadku konieczności opanowania sporej partii materiału i nadrabiania zaległości jest bardzo istotne.

Podobnie korepetycje z dojazdem oceniamy jako coraz atrakcyjniejsze i to często z podobnych powodów – oszczędności czasu i ograniczenia przypadkowych kontaktów. Zajęcia, na które nie trzeba dojeżdżać komunikacją miejską i które polegają na spotkaniu z korepetytorem sam na sam we własnym domu lub wynajętym pomieszczeniu, są zdecydowanie bardziej bezpieczne i komfortowe niż zatłoczone szkoły i sale. Dobre firmy specjaliści w branży i świetnie zorganizowane platformy z ogłoszeniami korepetycji zaoferują wszelkie możliwe formy spotkań z nauczycielem, w tym z dojazdem do wielu miejsc w Polsce.

Postaw na sprawdzone miejsca i szkoły

Boom na korepetycje w kraju trwa w najlepsze, a to oznacza, że jak grzyby po deszczu wyrastają nowe szkoły i miejsca oferujące zajęcia dodatkowe, a ogłoszenia korepetycji, wykładów i kursów podnoszących kwalifikacje zalewają internet. W gąszczu ofert łatwo się pogubić i choć oferta zajęć niemal ze wszystkich przedmiotów, zagadnień i tematyki jest ogromna, wybór właściwego nauczyciela wcale nie musi być prosty. Znalezienie mentora, który skutecznie przekaże wiedzę i nauczy, a jednocześnie nie nadwyręży zanadto domowego budżetu, będzie wymagającym zadaniem. Dlatego zdecydowanie najlepiej korzystać z ofert szkół i platform działających w branży od wielu lat i będących w stanie zapewnić usługi na wysokim poziomie w korzystnych cenach.

W dużych firmach korepetytorzy są sprawdzani, a ich kwalifikacje podlegają szczegółowej weryfikacji. Liczy się nie tylko wiedza i wykształcenie, ale i tzw. umiejętności miękkie, łatwość nawiązania kontaktu, dotarcia do kursanta czy efektywnego sposobu przekazywania wiedzy, dostosowanego do wieku i kompetencji ucznia. Dla bezpieczeństwa oraz z uwagi na zainwestowany czas i środki, dobrze będzie korzystać wyłącznie ze sprawdzonych ogłoszeń korepetycji – tylko wysokiej jakości i prowadzonych przez wykwalifikowanych korepetytorów, jakich znajdziesz na stronie https://www.polecanekorepetycje.pl/.

*** wpis sponsorowany ***

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to