Zima to zdecydowanie moja ulubiona pora roku. Uwielbiam zaśnieżony krajobraz i to, że wszędzie jest biało i mróz szczypie po buzi. Wtedy też przypada przerwa semestralna, ale jak dobrze wiesz, niektóre przedszkola pracują wtedy normalnie. W związku z tym, pomyślałam sobie, że warto ten czas wykorzystać na zapoznanie najmłodszych uczniów ze zwierzętami zamieszkującymi mroźne tereny.

Dobrym pomysłem na wzbogacenie takich lekcji są piosenki, dzięki którym dzieci utrwalą nazewnictwo tych zwierząt. Dlatego w tym wpisie znajdziesz 8 piosenek, które poświęcone są arktycznym zwierzakom.

To, co? Mogę zacząć? 😀

1) Paw Paw Polar Bear (Pinkfong)

Pierwsza piosenka w tym zestawieniu to jedna z 3 propozycji od Pinkfong, które tutaj znajdziesz. Jak pewnie się domyślasz, opowiada ona o misiu polarnym i z lekka przypomina piosenkę B-I-N-G-O, ponieważ również znajduje się tutaj element literowania. Ogólnie piosenka jest dość krótka, a tekst nie jest raczej wymagający i myśle, że przypadnie do gustu wszystkim dzieciom.

2) What Do You See? Song (Dream English Kids)

Kolejna propozycja skupia się na tym, że dzieci zapoznają się ze strukturą What do you see? , a następnie zadaniem przedszkolaków jest nazywanie poszczególnych zwierząt: penguin, snow owl, arctic wolf, harp seal, polar bear.

Piosenka składa się z 2 zwrotek, z czego ta druga jest lekko przyśpieszona, ale dzieci spokojnie powinny nadążyć i dać radę. Jeśli masz możliwość odtworzyć tą piosenkę razem z video, to dzieci będą mogły nazywać poszczególne zwierzęta, które będą się pojawiały w trakcie tego utworu, co również powinno zapewnić im wiele frajdy.

3) Five little penguins (Kids TV)

Jeśli Twoi uczniowie lubią piosenkę o pięciu małpkach skaczących na łóżku, to z pewnością spodoba im się wersja ze skaczącymi po śniegu pingwinami! 😀 Niestety nie udało mi się znaleźć tej piosenki w pojedynczej wersji, więc poniżej znajdziesz zlepek kilkunastu utworów. Dlatego też pamiętaj, aby wyłączyć ją po dwóch minutach 🙂

4) Reindeer Pokey (The Kiboomers)

To zawsze była ulubiona piosenka każdej grupy przedszkolnej, którą uczyłam. I tak, zdaję sobie sprawę, że renifery to raczej nie są antarktyczne zwierzęta, ale dzieciom kojarzą się z zimą, dlatego też postanowiłam umieścić w tym zestawieniu tą piosenkę. Trwa półtorej minuty, ma bardzo prosty tekst, który ma za zadanie trochę pobudzić dzieci do działania i zajęć.

Każda zwrotka wygląda następująco:

You put your hooves in,

You put your hooves out,

You put your hooves in

and you shake ’em all about

’You do the reindeer pokey

And you turn yourself around

That’s what it’s all about.’

Jedyne o czym musisz pamiętać to o zmianie danej części ciała renifera przy każdej kolejnej zwrotce. A są to: antlers, tail i red nose.

5) Counting 1 to 10 (Pinkfong)

Kto powiedział, że pingwiny nie mogą pomóc najmłodszym uczniom przy utrwalaniu liczenia? Jeśli szukasz piosenki, związanej z zimą, arktycznymi zwierzętami i liczeniem, to koniecznie zapoznaj swoich uczniów z tym utworem. Jest to kolejna wersja One littletwo littlethree little fingers, którą znają chyba wszystkie dzieci.

6) The Penguin Dance

To kolejna piosenka w tym zestawieniu od Pinkfong. Jak już mogłeś zauważyć, ich utwory są bardzo energetyczne i szybkie, a ta piosenka jest super sposobem na pobudzenie lekko zmęczonych uczniów lub po prostu pozwolenie dzieciom trochę poszaleć! 😀

Jest lekko podobna do hokey pokey tyle, że tutaj dzieci wcielają się w pigwiny i muszą poruszać odpowiednimi częściami ciała (right flipper, left flipper, right foot, left foot) lub wykonać inną aktywność ruchową (nod your head, turn around), która wymieniona jest w piosence. Możesz mi wierzyć na słowo, że dzieci będą się dobrze bawić!

Tekst wygląda następująco:

Penguins attention!

Penguins begin!

Have you ever seen a penguin dancing here?

When you look at me a penguin you will see!

Ta piosenka posiada również drugą wersję od Learning station i różni się od tej wcześniejszej jednym wersem, który brzmi następująco: Have you ever seen a penguin come to tea? To na jaką się zdecydujesz, zależy już wyłącznie od Ciebie.

7) Polar Animals for Kids (Lingokids)

Ten utwór może być troszkę trudny do opanowania przez młodsze grupy przedszkolaków, ale śmiało mogę go polecić dla uczniów zerówki i nauczania zintegrowanego. Piosenka jest bardzo przyjemna – tekst nie jest zbytnio skomplikowany, ale jest jednym z trudniejszych w tym zestawieniu. Utwór trwa prawie dwie minuty, a melodia jest względnie wolna. Posłuchaj, a sam się przekonasz! 🙂

8) Adventure Through The Snow (HiDino)

Na ten kanał natknęłam się dopiero teraz, gdy szukłam piosenek związanych z arkycznymi zwierzątami. Piosenka mnie całkowicie urzekła! 😀 Ma bradzo przyjemną melodię, tekst nie jest skomplikowany i zbudowany jest na licznych powtórzeniach, dzięki czemu dzieci z łatwością go zapamiętają. Sam z resztą zobacz:

On an adventure through the snow we found,

We found a polar bear hanging around,

We found a polar bear, we found a polar bear,

We found a polar bear in the snow!

W każdej kolejnej zwrotce zmieniamy zwierzęta na: walrus, penguin, seal, reindeer, arctic fox.

O zimowych piosenkach możesz poczytać TUTAJ, a póki co mam nadzieję, że to zestawienie ze zwierzętami arktycznymi przypadło Ci do gustu i, że znalazłeś coś tutaj zarówno dla siebie i swoich podopiecznych 🙂

Ponadto, jeśli chciałbyś zapoznać się jeszcze z innymi piosenkami w tej tematyce, to kliknij w poniższy przycisk, a na moim jutjubowym kanale znajdziesz więcej propozycji

Jestem bardzo ciekawa z jakich piosenek Ty korzystasz! Podziel się tytułami w komentarzu.

A jeśli chciałbyś zapoznać się z innymi zestawieniami piosenek dla dzieci, to zapraszam do poniższej kategorii 🙂

A póki co, trzymaj się ciepło!

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: http://bit.ly/2o2HZHl

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to