Ucząc w przedszkolu należy pamiętać o PIOSENKACH – dzieci je uwielbiają. Każdą lekcję angielskiego warto zacząć piosenką na dzień dobry. Mi osobiście sporo czasu zajęło znalezienie czegoś, co po pierwsze, byłoby odpowiednio proste dla danej grupy wiekowej,wpadałoby w ucho oraz miało odpowiednie tempo. Wybór czasami jest dość trudny 🙂

Wrzesień jest akurat tym miesiącem kiedy szukamy fajnych piosenek dla swoich grup, dlatego postanowiłam zebrać je w jednym miejscu. Przygotowałam dla Ciebie listę  5 piosenek, które w moich grupach się sprawdziły na rozpoczęcie lekcji.

1. Hello – Super Simple Songs

Moją pierwszą propozycją jest piosenka SSS. Bardzo fajnie sprawdza się w starszych grupach (5-6 latki), ale młodsze grupy także powinny dać radę, zwłaszcza gdy do śpiewania dołączymy gesty, które ułatwią im zapamiętanie słów. Bardzo lubię tą piosenkę, bo nie tylko wprowadza słowa na powitanie, ale także słownictwo związane z samopoczuciem. Mega plusem jest to, że nie są zawarte w niej tylko pozytywne odpowiedzi typu good, great i wonderful, ale także negatywne np. tired, hungry, not so good. 

2. Hello, hello! How are you today? – Maple Leaf Learning

To moja druga propozycja piosenki na powitanie. Jest zdecydowanie krótsza niż wcześniejsza i słownictwo także jest łatwiejsze, przez co powinna się dobrze sprawdzić w młodszych grupach. W starszych grupach można połączyć ją z zabawą w uciekanie przed głodnym rekinem (na słowa I am hungry pokazujemy obrazek z rekinem i dzieci muszą się schować lub uciekać).

3. Good Morning, Mr. Rooster – Super Simple Songs

Tej piosenki używam gdy jestem przy temacie FARM ANIMALS, dzieci bardzo ją lubią, chociaż wyśpiewanie cacadoodle doo, często jest dla nich wyzwaniem  :).  U mnie bardziej sprawdza się w starszych grupach, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wprowadzać ją młodszym uczniom.

4.  Hello, hello! Can you clap your hands? – Super Simple Songs

Czwarta propozycja, to jest jedna z dóch najspokojniejszych z piosenek, jakie dla Ciebie przygotowałam. Można jej fajnie użyć, do uspokojenia dzieci (gdy na wejściu do sali widzisz, że grupa jest bardzo aktywna). Kolejnym plusem są łatwe słowa, dzięki którym nadaje się ona dla każdej grupy wiekowej, a dodatkowo wprowadza słownictwo związane z tematem BODY.

5. Hello, hello! How are you? – The Kiboomers

Ostatnia piosenka to także wolniejsza propozycja, ale równie przyjemna. Bardzo szybko wpada w ucho. Dzięki licznym powtórzeniom, ułatwia dzieciom zapamiętywanie słów, więc świetnie sprawdzi się w najmłodszych grupach.

Na swoich zajęciach staram się wprowadzać element rutyny. Jeśli pierwszą lekcję zaczęłam od piosenki, staram się to kontynuować też na późniejszych lekcjach, zmieniając ewentualnie piosenkę na taką, która pasuje do przerabianego tematu. Dzięki temu, dzieci czują się bezpiecznie i komfortowo, bo doskonale wiedzą jak będzie przebiegała każda lekcja.

Ale tak jak zawsze wspominam, każdy nauczyciel prowadzi swoje zajęcia w inny sposób, więc sam musisz wypracować swój idealny model nauczania.

Ponadto, jeśli chciałbyś zapoznać się jeszcze z innymi piosenkami w w tej tematyce, to kliknij w poniższy przycisk, a na moim jutjubowym kanale znajdziesz łącznie 20 propozycji! 🙂 

A Ty jakich piosenek używasz na swoich zajęciach? Daj znać w komentarzu! 🙂

A jeśli chciałbyś zapoznać się z innymi zestawieniami piosenek dla dzieci, to zapraszam do poniższej kategorii 🙂

A póki co, trzymaj się ciepło!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to