Temat związany z uchodźcami, co jakiś czas wraca do nas jak bumerang i jak zawsze towarzyszą mu ogromne emocje, które niekoniecznie są pozytywne. W dzisiejszym wpisie, chciałabym przedstawić Ci książkę, która skierowana jest nie tylko do dzieci, ale również do dorosłych.

Jej lektura z pewnością skłania do refleksji i do rozmowy z pozostałymi członkami rodziny. Co więcej, dzięki niej, łatwiej jest (choć odrobinę) wyobrazić sobie, jak czują się osoby w krajach, które zostały dotknięte wojną. Kiedy trzeba uciekać to książka o uchodźcach, której zadaniem jest również uwrażliwienie czytelników na los innych osób. Przecież nikt nie zasłużył na to aby musieć opuszczać swój dom z powodu wojny.

KIM JEST AUTOR?

Autorem książki jest Pimm van Hest i jest to moje pierwsze spotkanie z jego twórczością. Wiele słyszałam o jego książkach i wiem, że znany jest przede wszystkim z poruszania niezwykle trudnych tematów, w bardzo przystępny i prosty sposób. Nie boi się opowiadać dzieciom o sprawach, których obawiają się nawet dorośli. W jednej z jego wcześniejszych książek porusza temat utraty matki, a tym w Kiedy trzeba uciekać opowiada o dziewczynce, która z powodu wojny musi uciekać z własnego kraju.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Książka porusza temat uchodźców, którzy są zmuszeni do opuszczenia wszystkiego co jest im bliskie i dobrze znane. Autor ukazuje jakie uczucia towarzyszą najmłodszym ofiarom wojny, które pełne lęku i obaw również muszą walczyć, co prawda nie na linii frontu, ale z własnym strachem.

Zanim jednak opuszcza swój kraj, obserwuje jak budynki, w których spędzała większość czasu zamieniają się w gruzy, a koleżanki i koledzy, również znikają i ukrywają się żeby przetrwać. Od tego momentu nie ma mowy o grach czy zabawach na podwórku.

Logiczne jest, że nie pozostaje nic innego jak ucieczka w spokojniejsze miejsce. Jednakże ta podróż jest równie niebezpieczna jak i długa. Dziewczyna nie ma możliwości spakować swoich rzeczy i wysłać pocztą. Co więcej, nie może nawet zapakować swojej walizki – nie ma ze sobą praktycznie nic. Gdy dociera do innego kraju, okazuje się, że wszystko jest tam nowe – język, kultura, a nawet wygląd ludzi.

Większość osób, stara się jej pomóc oswoić z nową sytuacją, jednakże nie wszyscy są pozytywnie do niej nastawieni i niektórzy nie potrafią ukryć swojej wrogości. Po jakimś czasie, powoli zaczyna się odnajdywać w nowej rzeczywistości i nowy kraj, staje się jej miejscem.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bohaterką książki jest mała dziewczynka, która musi stawić czoła swoim strachom spowodowanym przez szalejącą dookoła wojnę. W krótkim czasie traci wszystko, co było jej dobrze znane – rodzinny dom i szkołę. Aby przetrwać i przeżyć jest zmuszona do ucieczki do innego i obcego kraju.

Postać dziewczynki, to tak naprawdę portret wszystkich uchodźców, którzy poprzez konflikty zbrojne zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów oraz szukania pomocy gdzieś indziej. Ta tematyka do tej pory budzi wiele skrajnych emocji. Autor postarał się w prosty sposób nakreślić jak wygląda sytuacja od strony uciekających, aby łatwiej było zrozumieć innym, ich punkt widzenia. Przecież nikt nie zasłużył na to, aby żyć w lęku o życie własne oraz swoich bliskich.

KSIĄŻKA W SZKOLE

Z pedagogicznego punktu widzenia, zachęcam sięgnąć po tą książkę podczas godziny wychowawczej. Jest ona skierowana nie tylko dla dzieci, ale również do starszych czytelników. Dzięki temu, że autor w swojej prostocie mistrzowsko zobrazował okropieństwa, jakie wojna wyrządza obywatelom, może posłużyć jako punkt wyjścia do dyskusji na temat uchodźców. Ponadto, uważam że Kiedy trzeba uciekać uwrażliwia młodych uczniów na los innych osób.

ZALETY KSIĄŻKI

Książka jest genialna. Uważam, że autor po mistrzowsku podszedł do tematu uchodźców. Dzięki prostej formie tekstowej oraz przykuwającym wzrok ilustracjom, które dodatkowo pomagają wyobrazić sobie tą niesamowicie trudną sytuację, otrzymujemy idealną książkę, z której płynie przepiękne przesłanie niesienia pomocy innym (lub chociaż tolerowanie ich obecności).

Książka nie ma ograniczeń wiekowych. Nadaje się do przeczytania zarówno przez dziecko, jak i przez nastolatka czy nawet dorosłego. Ponadto, Kiedy trzeba uciekać jest książką charytatywną. Co to oznacza? Cały dochód z jej sprzedaży jest przeznaczony na wsparcie uchodźców znajdujących się w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos. To wszystko odbywa się za pośrednictwem fundacji The Hope Project Polska. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się o niej czegoś więcej, to zapraszam TUTAJ.

REASUMUJĄC…

Jest to jedna z bardziej wartościowych książek na mojej półce. Z pewnością zapoznam z nią nie tylko Miłosza, ale również moich uczniów. Uważam, że należy uświadamiać i uwrażliwiać na krzywdę innych kolejne pokolenia już od najmłodszych lat. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że wychowujemy empatycznych i chętnych do niesienia pomocy ludzi.

A! Zapomniałabym o najważniejszym. Książkę możesz zakupić tylko i wyłącznie na stronie wydawnictwa. Nie jest ona dostępna w żadnym innym miejscu. Poniżej umieściłam link, który bezpośrednio Cię do niej przeniesie

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Evinden Uzakta
AUTOR: Pimm van Hest
ILUSTRACJE: Aron Dijkstra
WYDAWNICTWO: cojanato?
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  
CENA:  49 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/KiedyTrzebaUciekac

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to