Jako uczennica nie znosiłam fizyki. Prawdopodobnie dlatego, że wszyscy nauczyciele uczący tego przedmiotu, na których trafiłam w latach szkolnych, wiecznie wymagali nauki wszystkich formułek na pamięć. Jak łatwo możesz się domyślić – było to bezsensowne wklepywanie kompletnie niezrozumiałych i niepotrzebnych (dla mnie) informacji.

Wszystkie lekcje wyglądały dość podobnie – nauczyciel mówił, my robiliśmy notatki. Na następnej lekcji było odpytywanie lub kartkówka/sprawdzian więc trzeba była wkuwać pojęcia. Oczywiście własnymi słowami nie można było napisać, więc ślęczałam i wkuwałam te formułki. Przynosiło to różne efekty, ponieważ nigdy nie byłam dobra w typowej pamięciówce i dużo łatwiej było mi zapamiętać coś, co rozumiem.

Z ogromną chęcią więc sięgnęłam po książkę Elektryczność dla młodych majsterkowiczów, ponieważ już na pierwszy rzut oka, przyciąga ona swoją prostotą i mnóstwem niesamowitych projektów, które można wykonać samodzielnie i to w domowych warunkach! Zawsze wyczekiwałam takich „pokazowych” elementów na lekcji, ale jakoś nigdy nie było tego za dużo na fizyce, więc teraz będę nadrabiać te zaległości z Miłoszem! 😀

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Ta książka, jak mówi tytuł, jest poświęcona elektryczności. Nie jest jednak nudna jak flaki z olejem i (na szczęście) w niczym nie przypomina szkolnego podręcznika. Wypełniona jest niesamowitymi projektami, które zarówno Ty, jak i Twoje dziecko możecie wykonać samodzielnie w domu.

Oprócz tego, znajdziesz w niej wiele wyjaśnionych w prosty sposób pojęć związanych z elektrycznością. Ponadto, w książce nie mogło zabraknąć wspomnienia zarówno o Tesli jak i Edisonie.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, w książce występuje jeden bohater. Możesz zobaczyć go na okładce. Jest to czerwona postać przypominająca robota i ma na imię Majsterek. Książka jest napisana w taki sposób, że to właśnie on wprowadza młodego czytelnika w niesamowity świat elektryczności i doświadczeń z nią związanych.

Można go określić jako przewodnika po elektryczności, który nie tylko zapoznaje młodych odbiorców z typowymi pojęciami jak np. obwód elektryczny, prąd stały i zmienny czy napięcie, ale również dzieli się wieloma przydatnymi poradami, które przydają się przy tworzeniu niesamowitych projektów.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka dedykowana jest dzieciom, które rozpoczęły swoją naukę w klasie czwartej szkoły podstawowej, ponieważ wtedy zaczynają swoją przygodę z jednym z przedmiotów szkolnych – przyrodą.

Dzięki lekturze i projektom, które znajdują się w Elektryczności dla młodych majsterkowiczów, uczniowie w przyjemny i ciekawy sposób zdobędą nową wiedzę oraz stworzą wyrzutnię czy nawet głośnik. Być może odkryją swoją pasję do majsterkowania i kto wie? Może pewnego dnia zostaną inżynierami!

ASPEKT EDUKACYJNY

Książka sama w sobie jest niesamowicie edukacyjna i jej zadaniem jest zainteresowanie młodych umysłów nauką i doświadczeniami. Dzięki oryginalnej oprawie i humorystycznym ilustracjom, dzieci naprawdę zainteresują się tą pozycją.

Co więcej, projekty DIY, zaproponowane przez autora są naprawdę proste i można wykonać je z przedmiotów codziennego użytku. Poprzez takie niskobudżetowe i proste podejście do tematu, z pewnością dodatkowo rozwija się umiejętność nieszablonowego myślenia, co w przyszłości może zaprocentować radzeniem sobie w niekoniecznie konwencjonalny sposób w codziennych i problematycznych sytuacjach.

Uważam, że w tą książkę spokojnie może zaopatrzyć się każdy nauczyciel przyrody lub fizyki, który chciałby zainspirować się do przygotowania fascynującej i niezapomnianej lekcji dla swoich uczniów. Jestem przekonana, że dzieci to docenią.

ZALETY KSIĄŻKI

Przede wszystkim ogromną zaletą Elektryczności dla młodych majsterkowiczów, jest przedstawienie naukowych treści w przystępny i z pewnością oryginalny sposób.

Drugą rzeczą, o której muszę wspomnieć jest to, że autor starał się bardzo podkreślić zachowanie bezpieczeństwa przy wykonywaniu poszczególnych projektów. Zaczął od wyjaśnienia co to jest prąd elektryczny oraz jak należy z nim postępować. Ponadto, zanim będzie można przejść do najfajniejszej części książki, czyli projektów, młody czytelnik będzie musiał „przejść” mini szkolenie dotyczące tego na co powinien zwracać szczególną uwagę, jak być bezpiecznym podczas eksperymentów oraz czego absolutnie nie powinien robić.

Kolejną zaletą jest to, że książka stawia również na rozwijanie kreatywności wśród dzieci. Uczy ich nieszablonowego myślenia oraz działania, a te umiejętności z pewnością okażą się bardzo przydatne w przyszłości. Wiedza zawarta w tej książce, może zostać wykorzystana w wielu życiowych sytuacjach.

REASUMUJĄC

Jest to rewelacyjna książka, która wprowadza młodych czytelników w świat naukowych doświadczeń związanych z elektrycznością i elektroniką. Niebanalne przedstawienie zawiłych i skomplikowanych pojęć zostaje w głowie na długi czas, zwłaszcza, gdy dołoży się do tego tworzenie własnych projektów z tego, co można znaleźć w każdym domu.

Jak widzisz, jest to idealna książką, która łączy przyjemne z pożytecznym, czyli zabawę z nauką, a takie rozwiązania lubię najbardziej! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Electricity for Young Makers: Fun and Easy Do-It-Yourself Projects (Make: Technology on Your Time)
AUTOR: Marc de Vinck
ILUSTRACJE: Mike Gray
WYDAWNICTWO: Helion
LICZBA STRON: 80
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: edukacyjne, naukowe, DIY
WIEK:  8+
CENA: ~23 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/ElektrycznoscDlaMlodychMajsterkowiczow

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Przyjemnej lektury i udanych projektów!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to