Rozpoczął się już rok szkolny, więc czas ponownie wejść w tryb pracy i planowania swoich lekcji.  Aby Ci ułatwić przeszukiwanie jutjuba w celu znalezienia jesiennych piosenek na zajęcia z dziećmi, postanowiłam przygotować ten wpis. Znajdziesz w nim 5 piosenek, które zawsze sprawdzają się w moich grupach, a dzieci je uwielbiają.

To co? Mogę zacząć? 🙂

 

1. Autumn Leaves are Falling Down The Learning Station

Na pierwszy ogień idzie pierwsza z trzech piosenek od The Learning Station. Muszę przyznać, że na początku nie byłam ani trochę do niej przekonana , ponieważ wydawała mi się nudna jak flaki z olejem, ale moi podopieczni ją pokochali już podczas pierwszego słuchania! Nie mogłam w to po prostu uwierzyć. Ale wiesz co? Im częściej jej słuchałam, tym bardziej wpadała mi w ucho! Prawdopodobnie przez swoje liczne powtórzenia i żwawą melodię.

Tekst nie jest skomplikowany, a co za tym idzie, można go łatwo zobrazować jakimiś gestami, dzięki czemu moja najstarsza grupa zapamiętała go już po pierwszej lekcji (śpiewaliśmy ją kilka razy).

 

Autumn leaves are changing colours, changing colours, changing colours x4

Autumn leaves are falling down, down to the ground. x3

Take a rake and rake them up, rake them up, rake them up.

Take a rake and rake them up, on the ground.

Make a pile and jump in, and jump in, and jump in. x3

Autumn leaves x6

 

 

2. Autumn Leaves Are Falling Down – The Kiboomers

Nie, nie pomyliłam się. Druga piosenka z jesiennego zestawienia ma dokładnie taki sam tytuł jak wcześniejsza, ale… nie jest to ta sama piosenka! Ot, taka zbieżność tytułów 🙂

Propozycja od The Kiboomers jest o połowę krótsza niż poprzednia i jej tekst jest zdecydowanie trudniejszy przez co może nie sprawdzić się w młodszych grupach wiekowych. Składa się z dwóch takich samych zwrotek i następujących po nich refrenach. Daje to też możliwość przygotowania jakichś fajnych gestów, aby dzieci w prostszy sposób nauczyły się jej słów.

Autumn leaves are falling down,

Red and yellow, orange and brown

Turning, turning round and round

Down, down, down.

 

Take a rake and rake them up,

rake them up, pile them high,

pile them high up to the sky

jump right in 

 

 

3. Scarecrow Song – The Learning Station

Wśród jesiennych piosenek nie mogło zabraknąć także tej o strachu na wróble! W końcu jest on ściśle utożsamiany ze zbiorami i jesienią. Piosenka ma melodię „Twinkle, twinkle little star„, więc jeśli Twoi podopieczni ją znają, może być to dla nich sporym ułatwieniem.

Piosenka jest dość długa (trwa prawie 4 minuty), co może być nużące dla dzieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby ją skrócić ponieważ poniższa zwrotka powtarza się 6 razy, więc przedszkolaki nic nie stracą 🙂

Scarecrow, scarecrow turn around.

Scarecrow, scarecrow touch the ground.

Scarecrow, scarecrow reach up high.

Scarecrow, scarecrow touch the sky.

Scarecrow, scarecrow bend down low.

Scarecrow, scarecrow touch your toes.

 

 

4. Orange, Yellow, Red and BrownThe Learning Station

To już ostatnia propozycja od The Learning Station i jak możesz się domyślić w większości bazuje na rytmicznym powtarzaniu poszczególnych zdań. Trwa ona półtorej minuty i często tańczymy do niej dwa razy, ponieważ dzieci bardzo lubią do niej szaleć. Jest ona nagrana na melodię „Head and shoulders„.

Orange, yellow, red and brown. red and brown.  

And autumn leaves are twirling/dancing all around.

Orange, yellow, red and brown, red and brown.

And autumn leaves are falling to the ground.

Orange, yellow, red and brown, red and brown.

 

 

5. Rain, rain go awaySuper Simple Songs

Ostatnia piosenka w tym zestawieniu jest związana z… deszczem! Podczas jesieni jest on dość częsty, więc nie mogło zabraknąć go na tej liście. W zeszłym roku był to zdecydowany hit u moich przedszkolaków, zwłaszcza, że nauczyłam ich do tego odpowiedniego układu choreograficznego i na każdej lekcji musiała pojawić się ta deszczowa piosenka. Przy okazji tej piosenki dzieci utrwalają także słownictwo związane z rodziną. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że sprawdziła się ona u mnie nawet w najmłodszej grupie wiekowej 🙂

Tekst jest bardzo prosty dzięki czemu przedszkolaki w mgnieniu oka go zapamiętują! Słowa zawarte w pierwszej zwrotce powtarzają się w późniejszych, a jedyne co się zmienia to poszczególni członkowie rodziny 🙂

Rain, rain, go away
Come again another day
Daddy/Mommy/Brother/Sister/Baby/All the family wants to play
Rain, rain go away!

 

Mam nadzieję, że moje jesienne zestawienie piosenek przypadnie Ci do gustu i znajdziesz jakieś inspiracje do włączenia ich w zajęcia z dziećmi.

Jeśli natomiast chciałbyś znaleźć więcej piosenek (nie tylko tych jesiennych),  to koniecznie zaglądnij do mojego katalogu na TRELLO, który ciągle uzupełniam o nowe piosenki.

Trzymaj się ciepło!