Są takie książki, które bierze się do ręki „na chwilę”, a kończy z rozczulonym sercem i myślą: to jest dokładnie to, czego nam było trzeba. Tak właśnie było u mnie z serią Przytulanki, a dokładniej z dwoma najnowszymi tytułami: Jestem wdzięczny, że Cię mam oraz Jak dobrze mi z Tobą – i już po pierwszych stronach wiedziałam, że to nie są zwykłe książki dla dzieci.

To małe rytuały bliskości, które zamieniają wieczorne czytanie w spokojny, ciepły moment bycia naprawdę razem. Czytając je, nie tylko opowiadałam historie, ale też budowałam z dzieckiem przestrzeń pełną bezpieczeństwa, emocji i uważności.

Seria Przytulanki urzekła mnie tym, że nie skupia się wyłącznie na fabule, ale na relacji. To książki, które pomagają mówić o uczuciach w naturalny, prosty sposób. Nie moralizują, nie przytłaczają – raczej zapraszają do przytulenia, rozmowy i wspólnego przeżywania każdej strony. Idealnie wpisują się w codzienność rodzin z maluchami: wyciszają, uspokajają i uczą, że bliskość jest czymś najważniejszym.

ZALETY KSIĄŻEK

  • budują bliskość między dzieckiem a rodzicem;
  • uczą nazywania emocji w prosty i naturalny sposób;
  • wyciszają i idealnie nadają się na wieczorny rytuał;
  • mają ciepłe, melodyjne rymy przyjemne do czytania;
  • pokazują wartość wdzięczności, miłości i obecności;
  • wzmacniają poczucie bezpieczeństwa u malucha;
  • zachęcają do rozmów i przytulania po lekturze.

Jak dobrze mi z Tobą

W Jak dobrze mi z Tobą poznajemy mamę pingwinka i jej dziecko. Od pierwszych wersów czuć między nimi bezwarunkową miłość. Razem spacerują po lodowej krainie, bawią się w wodzie, odkrywają świat i wracają do bezpiecznego, miękkiego przytulenia. Czytając, miałam wrażenie, że każde zdanie mówi: dobrze, że jesteś. Mama pingwinka opowiada maluchowi, jak wiele zmienia w jej życiu, jak dodaje jej odwagi i uczy zachwytu nad drobiazgami. To piękna opowieść o tym, że rodzic też się uczy – od dziecka. Każdy uśmiech, pierwszy krok i mały sukces budują więź jeszcze mocniej. Rymy są melodyjne, kojące i idealnie nadają się do czytania przed snem, kiedy dzień powoli cichnie.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Przytulanki
AUTORKA: Anna Paszkiewicz
ILUSTRACJE: Natalia Juszczak
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 26
ROK WYDANIA: 2026
KATEGORIA: dla dzieci, dla maluchów
JĘZYK: polski
WIEK: 0 -2 lata

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Jestem wdzięczny, że Cię mam

Z kolei Jestem wdzięczny, że Cię mam to historia szopa pracza i małej kaczuszki. Ich relacja opiera się na wdzięczności i uważności na siebie nawzajem. Bardzo poruszyło mnie to, jak książka pokazuje, że nawet drobne gesty mogą być powodem do radości. Szop i kaczuszka uczą się mówić „dziękuję” nie tylko za wielkie rzeczy, ale też za obecność, pomoc, wspólny czas. Podczas czytania sama zaczęłam bardziej zwracać uwagę na to, jak często w codziennym pędzie zapominamy docenić to, co najbliższe. Ta historia w delikatny sposób wprowadza dziecko w świat pierwszych emocji: troski, przyjaźni i poczucia, że ktoś jest obok – zawsze.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Przytulanki
AUTORKA: Anna Paszkiewicz
ILUSTRACJE: Natalia Juszczak
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 26
ROK WYDANIA: 2026
KATEGORIA: dla dzieci, dla maluchów
JĘZYK: polski
WIEK: 0 -2 lata

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywane książke są egzemplarzami recenzenckimi.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książki dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to