Zdarzyło Ci się kiedyś marzyć o imprezie, na której gośćmi są leśne zwierzęta, a tańce, śmiech i zabawa to główny punkt programu? Nie? Cóż, ja i moje chłopaki też nie, dopóki nie rozłożliśmy na stole gry planszowej Leśny bal. Jest to gra, która została wydana przez wydawnictwo Kapitan Nauka.

I nagle, zupełnie niespodziewanie, znaleźliśmy się w samym środku leśnego przyjęcia, gdzie wiewiórki rozdają ptysie, a każde zadanie to szansa, by rozruszać nie tylko ciało, ale i aparat mowy. Ta gra to coś znacznie więcej niż logopedyczna pomoc – to kolorowy portal do świata, gdzie nauka i zabawa idą łapka w łapkę.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

  • plansza z grubej tektury;
  • 2 drewniane pionki: wiewiór Ogonek i wiewiórka Kitka;
  • 25 kart z zabawami logopedycznymi;
  • 30 kart z zabawami ruchowymi;
  • 1 kostka do gry.

KOMPONENTY

Już samo pudełko przyciąga wzrok – barwna ilustracja autorstwa Agnieszki Ulatowskiej zapowiada, że będzie się działo. W środku znalazłam planszę z grubej tektury (solidność na piątkę!), dwie urocze drewniane wiewiórki – Ogonka i Kitkę – a także talię kart z zadaniami logopedycznymi i ruchowymi. Do kompletu mamy też większą niż zwykle, drewnianą kostkę, która dobrze leży w dziecięcej dłoni. Wszystko wykonane starannie, z dbałością o najmniejsze detale.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Rozgrywka jest prosta i intuicyjna – idealna dla maluchów w wieku 3-7 lat, ale sprawdzi się też u starszych dzieci, szczególnie tych, które potrzebują wsparcia w rozwoju mowy, koordynacji ruchowej czy przetwarzaniu sensorycznym. Gracze wspólnie prowadzą Ogonka przez planszę, wykonując zadania z kart: raz są to ćwiczenia logopedyczne, jak mlaskanie, nadymanie policzków czy wydawanie śmiesznych dźwięków, innym razem – zadania ruchowe: skoki, obroty, balansowanie na jednej nodze.

Nie ma tu rywalizacji w klasycznym sensie. Nikt nie odpada, nikt nie „przegrywa”. Przeciwnikiem nie jest inny gracz, ale sympatyczna Kitka, która porusza się po planszy w ustalony sposób. Celem gry jest dotrzeć do stołu z ptysiami przed nią – nie dlatego, że chcemy ją pokonać, ale by móc wspólnie zatańczyć z bobrem na karuzeli bez przepełnionych brzuszków. To subtelne, ale bardzo trafione rozwiązanie, które minimalizuje stres i ułatwia wejście w świat gry nawet najbardziej wrażliwym dzieciom.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Leśny bal można rozegrać zarówno solo, jak i w większym gronie – optymalna liczba graczy to od 1 do 4 osób. Świetnie sprawdzi się więc zarówno podczas indywidualnych zajęć logopedycznych, jak i rodzinnych popołudni czy pracy w grupie przedszkolnej. Jedna rozgrywka zajmuje średnio od 15 do 30 minut, w zależności od liczby uczestników i tempa wykonywania zadań. To idealna długość – dzieci nie zdążą się znudzić, a jednocześnie wykonają naprawdę sporo wartościowych ćwiczeń.

ZALETY GRY

Po pierwsze – Leśny bal jest grą, która rośnie razem z dzieckiem. Można ją dostosować do możliwości i potrzeb małego gracza: modyfikować trudność zadań, grać w większej grupie lub indywidualnie. Dla dzieci w terapii logopedycznej to bezcenne narzędzie, ale i w domowym zaciszu sprawdzi się doskonale – jako wartościowa, edukacyjna rozrywka.

Po drugie – atmosfera. Wszystko w tej grze krzyczy: „zabawa!”. Od narracji, przez grafiki, po same zadania. Wciąga, nie nudzi. W czasie jednej partii śmialiśmy się, tańczyliśmy, robiliśmy głupie miny i próbowaliśmy mówić z nadętą buzią. I wiesz co? Szef nie miał pojęcia, że właśnie ćwiczy wymowę i rozwija swoje zdolności motoryczne. A ja, jako dorosły, nie miałam poczucia, że „przerabiam” coś edukacyjnego – po prostu świetnie się bawiliśmy.

A GDY BAL DOBIEGNIE KOŃCA…

…warto przedłużyć tę logopedyczną przygodę w towarzystwie kapibary Logusia i jego przyjaciół! Seria książeczek Zabawy logopedyczne. Loguś bawi się słowami to doskonałe uzupełnienie leśnej planszówki i świetny sposób na codzienne, domowe wsparcie rozwoju mowy. Dla najmłodszych – już od drugiego roku życia – powstała książka Naśladuj dźwięki, w której Loguś wraz z pchłą Hop, żabą Kum czy rybką Bul zapraszają do świata onomatopei i dźwięków z otoczenia. Dziecko uczy się poprzez radosne naśladowanie – mruczy, brzęczy, kląska, a przy tym wzbogaca słownictwo i wzmacnia świadomość językową. To nie tylko zabawa, ale i solidne wsparcie dla maluchów w intensywnej fazie rozwoju mowy.

Dla nieco starszych dzieci (3+) świetnym wyborem będzie Gimnastyka języka, czyli zeszyt ćwiczeń wspierający poprawną wymowę głosek. Dzięki różnorodnym zadaniom z udziałem znajomych bohaterów – robaczka Robka, muszki Misi czy pszczółki Bzy – dzieci wykonują ćwiczenia usprawniające narządy mowy, rozwijają sprawność grafomotoryczną (dzięki dołączonym naklejkom!) i uczą się poprzez zabawę. Wszystko to z poszanowaniem rozwojowych potrzeb dziecka – bez presji, w rytmie śmiechu i wyobraźni.

Książeczki Logusia to idealny kompan do gry Leśny bal – razem tworzą zgrany duet, który sprawi, że zabawy logopedyczne staną się ulubionym punktem każdego dnia.

MOJA OPINIA

Jako mama szczerze polecam zarówno grę Leśny bal, jak i książeczki z serii Zabawy logopedyczne. Loguś bawi się słowami – to świetne połączenie zabawy i rozwoju mowy, które mój M. po prostu uwielbia.

Gra angażuje całe ciało i buzię, uczy współpracy bez rywalizacji, a książeczki z Logusiem zachęcają do ćwiczeń językowych w naturalny, radosny sposób. Dla mnie najważniejsze jest to, że dziecko samo z chęcią wraca do tych aktywności, a ja mam poczucie, że wspieram jego rozwój w ciepłej, domowej atmosferze.

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: edukacyjne, logopedyczne, familijne
ILUSTRACJE: Agnieszka Ulatowska
WYDAWNICTWO: Kapitan Nauka
ROK WYDANIA: 2025
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 3 – 7
CZAS ROZGRYWKI: 15-30 min

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to