Kiedy sięgnęłam po książkę Jutro rządzę ja! autorstwa Jörga Mühlego, spodziewałam się kolejnej sympatycznej opowieści dla dzieci, która przemyci kilka prostych lekcji o przyjaźni i współpracy. Jednak już od pierwszych stron zostałam wciągnięta w historię, która okazała się być pełna emocji, humoru i cennych spostrzeżeń na temat relacji międzyludzkich.

Książka opowiada o trójce przyjaciół: niedźwiedziu, borsuku i łasicy, którzy stanowią barwną i zróżnicowaną grupę. Niedźwiedź i borsuk doskonale się bawią, kiedy dołącza do nich łasica, która jest zazdrosna o to, że jej przyjaciel borsuk spędza czas z niedźwiedziem. Chcąc przejąć kontrolę nad zabawą, łasica proponuje grę w „dom”, w której to ona będzie dyktować zasady. Niedźwiedź, mający zupełnie inne wyobrażenie na temat zabawy, sprzeciwia się. Tak zaczyna się konflikt, który szybko eskaluje.

Bohaterowie muszą stawić czoła swoim emocjom i nauczyć się, jak radzić sobie z zazdrością i chęcią dominacji. Kłótnie, które wybuchają między nimi, są doskonałym obrazem tego, jak trudne może być negocjowanie swoich potrzeb i oczekiwań, zwłaszcza w grupie rówieśniczej. Jörg Mühle w mistrzowski sposób ukazuje, jak łatwo może dojść do nieporozumień i jak ważne jest, by umieć słuchać i rozumieć drugą stronę.

Fabuła Jutro rządzę ja! jest prosta, ale to właśnie w tej prostocie tkwi jej siła. Historia zaczyna się niewinnie, od zwykłej zabawy, która przeradza się w poważny konflikt. Mühle nie moralizuje w sposób nachalny, ale subtelnie wplata w narrację cenne lekcje o empatii, kompromisie i szacunku. Dzieci, czytając tę książkę, mogą łatwo odnaleźć się w sytuacjach, które przydarzają się bohaterom, a jednocześnie uczą się, jak radzić sobie z podobnymi problemami w swoim życiu.

Bardzo spodobało mi się, jak autor pokazuje różne perspektywy bohaterów. Łasica jest zazdrosna i chce rządzić, niedźwiedź nie chce się podporządkować, a borsuk znajduje się między młotem a kowadłem, próbując załagodzić sytuację. Dzięki temu dzieci uczą się, że każdy ma swoje uczucia i potrzeby, które należy szanować.

Ilustracje w książce są urocze i pełne detali, co dodatkowo przyciąga uwagę młodszych czytelników. Jörg Mühle, znany także jako ilustrator, doskonale oddaje emocje bohaterów, co pomaga dzieciom lepiej zrozumieć ich motywacje i uczucia. Każda strona jest przemyślana i angażująca, co sprawia, że trudno oderwać się od lektury.

Pod koniec książki, gdy bohaterowie w końcu znajdują sposób na wspólną zabawę, czytelnik odczuwa satysfakcję i ulgę. Jest to doskonały moment, by porozmawiać z dzieckiem o tym, co się wydarzyło i jakie wnioski można wyciągnąć z historii. Jutro rządzę ja! to nie tylko świetna rozrywka, ale także wartościowa lekcja, która na długo pozostaje w pamięci.

Podsumowując, to książka, którą warto mieć na półce. Jest nie tylko źródłem wspaniałej rozrywki, ale także cenną lekcją życia, której dzieci i dorośli mogą się uczyć na nowo. Razem z Szefem gorąco polecamy, tym bardziej, że Dwa dla mnie, jeden dla ciebie ciągle jest w naszym top 5 ulubionych i najczęściej czytanych książek! 😀

ZALETY KSIĄŻKI

  • w dowcipny sposób ukazuje, jak trudno jest dogadać się podczas zabawy, co sprawia, że jest przystępna i zabawna dla dzieci;
  • bez nachalnego moralizowania, książka uczy empatii, kompromisu i szacunku dla innych
  • bohaterowie są pełni życia i emocji, co ułatwia dzieciom identyfikowanie się z nimi;
  • detaliczne i pełne emocji ilustracje przyciągają uwagę i wzbogacają opowieść;
  • narracja jest przystępna, ale jednocześnie wciągająca, co sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością;
  • dzieci uczą się, jak radzić sobie z konfliktami i negocjować swoje potrzeby, co jest niezwykle wartościowe w codziennym życiu.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Polecone z Zagranicy
AUTOR: Jörg Mühle
TŁUMACZENIE: Anna Kierejewska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 28
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: dla dzieci
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to