ZALETY KSIĄŻEK

  • niezwykle szczegółowe opisy techniczne, które są jednocześnie przystępne dla laika;
  • fascynująca podróż przez historię rozwoju maszyn rolniczych i pociągów;
  • liczne ilustracje, które wzbogacają treść i pomagają lepiej zrozumieć opisywane zagadnienia;
  • przejrzysta struktura książek, która pozwala łatwo znaleźć interesujące nas informacje;
  • fascynująca podróż przez historię i rozwój technologii kolejowej;
  • opisy najciekawszych tras kolejowych, które inspirują do marzeń o podróżach;
  • pasja autora, która przebija z każdej strony i zaraża czytelnika miłością do tych niesamowitych maszyn.

Zarówno Traktory – małe kompendium jak i Pociągi – małe kompendium to książki, które polecam nie tylko miłośnikom kolei, rolnictwa i maszyn, ale każdemu, kto choć trochę interesuje się techniką i historią. To prawdziwa skarbnica wiedzy, która z pewnością zaspokoi ciekawość nawet najbardziej wymagających czytelników.

Traktory – małe kompendium

Od pierwszych stron książka zabiera nas w podróż od czasów, gdy pierwsze lokomobile napędzane parą zaczynały rewolucjonizować rolnictwo, aż po współczesne, zaawansowane technologicznie ciągniki i maszyny specjalistyczne. Autor, będąc niewątpliwie pasjonatem tematu, z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły opisuje poszczególne etapy rozwoju tych niesamowitych maszyn.

Fabularnie książka jest podzielona na kilka rozdziałów, z których każdy skupia się na innym aspekcie traktorów i maszyn rolniczych. Na początku poznajemy historię rozwoju traktorów – od prostych maszyn parowych, które z trudem radziły sobie z pierwszymi polami, po współczesne, wielofunkcyjne ciągniki wyposażone w najnowsze technologie. Autor opisuje nie tylko same maszyny, ale także kontekst historyczny i społeczny, w jakim były używane, co pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć, jak ogromny wpływ miały na rozwój rolnictwa i przemysłu.

W kolejnych rozdziałach, książka skupia się na budowie traktorów. Detale techniczne, które mogą wydawać się skomplikowane, są przedstawione w sposób przystępny i interesujący. Czytelnik dowiaduje się, jak działają poszczególne elementy maszyn, jakie są ich funkcje i jak współpracują, aby stworzyć niezawodną i wydajną całość. Niezwykła wielozadaniowość traktorów jest podkreślana przez liczne przykłady ich zastosowań – od prac polowych, przez budowlane, aż po specjalistyczne zadania w różnych gałęziach przemysłu.

Pod koniec książki znajdują się rozdziały poświęcone różnym typom maszyn specjalistycznych, takich jak koparkoładowarki, siewniki, rozdzielacze, glebogryzarki, owijarki, kombajny, pługi czy ładowarki. Każda z tych maszyn jest szczegółowo opisana, z uwzględnieniem jej budowy, funkcji oraz zastosowań. Dzięki temu czytelnik ma pełny obraz różnorodności i wszechstronności współczesnych maszyn rolniczych i budowlanych.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Lucie Hášová Truhelková
ILUSTRACJE: Martin Sodomka
TŁUMACZENIE: Martyna M. Lemańczyk
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 44
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: książki popularnonaukowe dla dzieci
WIEK: 5+
CENA: ~ 23 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Pociągi – małe kompendium

Już od pierwszych stronach książki wyruszamy w podróż przez czas, poznając najstarsze parowozy, które zapoczątkowały rewolucję w transporcie. Autor z pasją opisuje ikoniczne lokomotywy takie jak Locomotion No. 1, Rocket czy majestatyczny Big Boy. Każda z tych maszyn ma swoją unikalną historię, a opowieści o nich są pełne ciekawostek i technicznych szczegółów, które sprawiają, że nawet osoby mniej zaznajomione z tematem będą zafascynowane.

Książka prowadzi dalej przez rozwój technologii kolejowej, przechodząc do lokomotyw spalinowych i elektrycznych, które zdominowały XX wiek. Opisane są także najszybsze pociągi współczesności – japońskie shinkanseny i futurystyczne maglevy, które poruszają się z niewiarygodnymi prędkościami, unosząc się nad torami dzięki magnetycznej lewitacji. Autor w sposób przystępny wyjaśnia, jak działają te zaawansowane maszyny, co czyni tę książkę idealnym źródłem wiedzy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Jednak Pociągi – małe kompendium to nie tylko opowieść o samych maszynach. Książka zabiera nas także w podróż po najbardziej spektakularnych trasach kolejowych świata. Opisy podróży Koleją Transsyberyjską, luksusowym Orient Expressem czy malowniczym Aurora Borealis Express przenoszą czytelnika w odległe zakątki globu, ukazując piękno i różnorodność krajobrazów, przez które prowadzą te legendarne szlaki.

Autor nie zapomina również o mniej znanych, ale równie interesujących maszynach. Opowieści o szynobusach, pociągach pancernych, towarowych i lokomotywach manewrowych ukazują pełne spektrum zastosowań i wszechstronności kolei. Dzięki temu książka jest nie tylko kompendium wiedzy technicznej, ale także prawdziwym hołdem dla różnorodności i innowacyjności w świecie kolei.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Lucie Hášová Truhelková
ILUSTRACJE: Martin Sodomka
TŁUMACZENIE: Martyna M. Lemańczyk
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 44
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: książki popularnonaukowe dla dzieci
WIEK: 5+
CENA: ~ 23 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Wpis powstał przy współpracy barterowej z:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to