Długo wyczekiwałam nowej książki Sarah Crossan, która niezmiennie zachwyca mnie swoimi opowieściami pełnymi głębokich emocji i życiowych prawd. Każda jej książka wywołuje we mnie cały kalejdoskop emocji, ale i jest okazją do przemyśleń oraz głębokiej refleksji.

Kiedy dowiedziałam się o premierze Kończy się czas, byłam przekonana, że ponownie uda jej się poruszyć mnie do głębi. I nie zawiodłam się – ta książka jest kolejnym dowodem na to, że Sarah Crossan jest mistrzynią w opisywaniu ludzkich emocji i skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Głównymi bohaterami są Joe i Ed, bracia, których losy zostały rozdzielone na dziesięć lat. Ed, starszy brat, uciekł z domu i trafił do więzienia. Od tego czasu ich ciotka Karen pilnowała, aby Joe nie miał z nim kontaktu, twierdząc, że to dla jego dobra. Życie Joe zmienia się diametralnie, gdy dowiaduje się, że Ed został skazany na karę śmierci i wyznaczono datę jego egzekucji.

Siedemnastoletni Joe, mimo wielu lat rozłąki, czuje silną więź z bratem i postanawia udać się do Teksasu, aby go odwiedzić w więzieniu. Podróż ta nie jest łatwa – Joe musi zmierzyć się z trudnymi emocjami, bolesnymi wspomnieniami i surową rzeczywistością. Wiedząc, że czas na odwołania i wnioski jest ograniczony, Joe stara się spędzić jak najwięcej chwil z Edem, rozmawiać z nim, dowiedzieć się, co naprawdę się stało i pożegnać się.

Książka jest pełna retrospekcji, które ukazują przeszłość Joe i Eda. Czytelnik dowiaduje się o ich dzieciństwie, relacjach rodzinnych oraz wydarzeniach, które doprowadziły do aresztowania Eda. Joe wspomina, jak Ed, będąc osiemnastolatkiem, zadzwonił z więzienia, informując o swoim aresztowaniu. Te wspomnienia ukazują, jak bliska była ich więź i jak trudne były dla Joe lata bez starszego brata.

W trakcie swojego pobytu w Teksasie, Joe znajduje pracę w pobliżu więzienia i spotyka ludzi z miejscowej społeczności. Nie wszyscy są przychylnie nastawieni do Eda, a Joe musi zmierzyć się z niechęcią i uprzedzeniami. Mimo to, Joe nie poddaje się i walczy o każdą możliwą chwilę z bratem, starając się zrozumieć jego historię i pomóc mu, choćby przez swoją obecność.

Kończy się czas to także historia o dorastaniu Joe. W trakcie tych kilku tygodni w Teksasie, Joe zmienia się, dojrzewa i uczy się wybaczać. Musi zmierzyć się z własnymi uczuciami, takimi jak gniew, smutek i bezsilność, a jednocześnie stara się być wsparciem dla Eda. Joe dowiaduje się, co to znaczy kochać i być lojalnym wobec rodziny, nawet w najtrudniejszych chwilach.

Narracja Crossan jest pełna emocji i intensywnych przeżyć. Pisarka, używając białego wiersza, potrafi oddać głębię uczuć bohaterów, co sprawia, że czytelnik jeszcze bardziej angażuje się w ich historię. Przez pryzmat losów Joe i Eda, Crossan porusza ważne kwestie społeczne, takie jak kara śmierci, niesprawiedliwość systemu prawnego, ubóstwo i zaniedbanie rodzicielskie.

Jednym z najbardziej poruszających aspektów książki jest to, jak autorka ukazuje emocjonalne i psychologiczne skutki kary śmierci nie tylko dla skazanego, ale także dla jego bliskich. Joe musi zmierzyć się z własnym bólem, gniewem i bezsilnością, próbując jednocześnie być wsparciem dla Eda. To historia o sile miłości, lojalności i determinacji, która pokazuje, jak ważne jest, by być tam dla tych, których kochamy, nawet w najtrudniejszych chwilach.

Kończy się czas całkowicie mnie rozbroiło emocjonalnie i jestem przekonana, że ta historia zostanie ze mną naprawdę długo. Historia Joe i jego brata Eda, skazanego na karę śmierci, jest przepełniona intensywnymi uczuciami i głębokimi przemyśleniami, które wywołują łzy i zmuszają do refleksji. Dzięki temu, że Crossan porusza ważne kwestie społeczne, czyni to tę książkę nie tylko wzruszającą lekturą, ale także ważnym głosem w dyskusji o sprawiedliwości. Kończy się czas to naprawdę niesamowicie wartościowa książka, którą mogę polecić każdemu, bez względu na wiek.

ZALETY KSIĄŻKI

  • historia Joe i Eda jest pełna emocji i głębokich przemyśleń na temat życia, miłości i sprawiedliwości;
  • Crossan pisze białym wierszem, co dodaje intensywności i głębi każdej scenie, sprawiając, że książka jest zarówno łatwa do czytania, jak i głęboko refleksyjna;
  • Joe i Ed są dobrze rozwiniętymi postaciami, z którymi łatwo się utożsamić i które wzbudzają silne emocje;
  • porusza istotne kwestie społeczne, takie jak niesprawiedliwość systemu prawnego, kara śmierci, ubóstwo i zaniedbanie rodzicielskie;
  • autorka doskonale oddaje skomplikowane emocje swoich bohaterów, co sprawia, że ich historia jest niezwykle autentyczna i wzruszająca.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Sarah Crossan
TŁUMACZENIE: Małgorzata Glasenapp
PROJEKT OKŁADKI: Zosia Frankowska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 404
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: młodzieżowe
JĘZYK: polski
WIEK: 14+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to