Po wielu miesiącach niecierpliwego oczekiwania, w końcu w maju dotarł do mnie drugi tom serii Elfhame. Po emocjonujących wydarzeniach z pierwszej części, moja ciekawość była naprawdę ogromna. Zakończenie Następcy tronu pozostawiło mnie z nieodpartą chęcią na więcej, a liczne zagadki i niedopowiedzenia tylko potęgowały moje zainteresowanie.

Kiedy dowiedziałam się, że kontynuacja jest już dostępna, od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. I teraz, gdy już skończyłam lekturę, jestem gotowa podzielić się moimi wrażeniami i przeżyciami z tego magicznego powrotu do świata Elfhame, pełnego intryg, zdrad i niezapomnianych postaci.

Głównym bohaterem drugiegotomu jest książę Dąb, który za swoje zdrady został uwięziony na lodowatej północy. Tam, odcięty od wszystkiego, co znał, musi polegać na swojej przebiegłości i umiejętności przetrwania. Jego losy splatają się z losami innych bohaterów, tworząc pełną napięcia i emocji opowieść.

Najwyższy Król Cardan i Najwyższa Królowa Jude, znani z wcześniejszych książek Holly Black, próbują za wszelką cenę uwolnić skradzionego spadkobiercę. Para ta staje przed ogromnym wyzwaniem, a ich misja jest pełna niebezpieczeństw i wymaga od nich dużej determinacji. W międzyczasie Dąb musi zdecydować, czy spróbuje odzyskać zaufanie dziewczyny, którą zawsze kochał, czy też pozostać lojalnym wobec Elfhame. Ten wewnętrzny konflikt nadaje głębi jego postaci i sprawia, że czytelnik jeszcze bardziej angażuje się w jego losy.

Sytuacja komplikuje się, gdy na horyzoncie pojawia się nowa wojna, a zdrady czają się na każdym kroku. Ani przebiegłość Dęba, ani jego umiejętność przekonywania mogą nie wystarczyć, by ocalić wszystkich, których kocha. Musi on zmierzyć się z nie tylko zewnętrznymi przeciwnikami, ale również z własnymi demonami.

Więzień bez tronu to powieść, która wyróżnia się wieloma zaletami. Po pierwsze, autorka mistrzowsko kreuje magiczny świat Elfhame, pełen barwnych i szczegółowych opisów, które ożywiają scenerię i przenoszą czytelnika w sam środek wydarzeń. Po drugie, bohaterowie są niezwykle złożeni i pełni sprzeczności, co nadaje im głębi i sprawia, że są prawdziwi i wiarygodni. Dąb, Cardan i Jude to postaci, których losy fascynują i angażują emocjonalnie, a ich skomplikowane relacje dodają historii dodatkowego wymiaru.

Ponadto, fabuła jest przez większość książki dynamiczna i pełna zwrotów akcji, które trzymają w napięciu. Intrygi, polityczne gry i niespodziewane zdrady sprawiają, że czytelnik nie może się nudzić ani na chwilę. Kolejną zaletą jest umiejętność Holly Black do wplatania w swoją opowieść uniwersalnych tematów, takich jak lojalność, miłość i walka z przeciwnościami losu, co sprawia, że książka rezonuje na wielu poziomach.

Jedynym minusem, jaki mogłabym wskazać, jest fakt, że początek książki rozwija się dość wolno. Jednak gdy akcja nabiera tempa, książka staje się trudna do odłożenia. Dla tych, którzy kochają literaturę fantasy i epickie przygody, Więzień bez tronu będzie prawdziwą perełką.

Podsumowując, drugi tom, to fascynująca opowieść o walce, miłości i zdradzie, osadzona w pięknie wykreowanym, magicznym świecie. Holly Black po raz kolejny udowodniła, że jest mistrzynią w swoim fachu, tworząc książkę, która na długo pozostanie w pamięci czytelników. Gorąco polecam tę powieść wszystkim miłośnikom literatury fantasy!

ZALETY

  • Dąb, Cardan i Jude są postaciami złożonymi, pełnymi sprzeczności i ludzkich emocji. Ich relacje są skomplikowane, a decyzje, które muszą podjąć, często wiążą się z dużym ryzykiem;
  • akcja toczy się w szybkim tempie, a każdy rozdział przynosi nowe niespodzianki. Zwroty akcji są dobrze przemyślane i trzymają czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony;
  • opisy krainy Elfhame i północnych regionów są niezwykle barwne i szczegółowe. Holly Black potrafiła stworzyć świat, który jest zarówno piękny, jak i niebezpieczny;
  • książka obfituje w intrygi, zdrady i polityczne gry, co sprawia, że fabuła jest jeszcze bardziej fascynująca. Każda postać ma swoje ukryte motywy, co dodaje głębi całej historii;
  • fani Cardana i Jude na pewno będą zadowoleni z ich obecności w tej książce. Choć nie są głównymi bohaterami, ich rola jest kluczowa dla rozwoju fabuły.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Elfhame
TOM: 2
AUTORKA: Holly Black
TŁUMACZENIE: Zuzanna Byczek, Ewa Spirydowicz
WYDAWNICTWO: Jaguar
LICZBA STRON: 384
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: young adult, fantasy
JĘZYK: polski
WIEK: 13+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artytkułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to