Kiedy ostatni raz zastanawiał_ś się, jak wygląda echo? Albo jakie kolory przybiera wdzięczność? Sięgając po Niewidziątka autorstwa Sophie Millar i Andy J. Pizzy, zrozumiałam, że świat jest pełen niewidzialnych zjawisk, które mogą stać się widzialne dzięki odrobinie wyobraźni. To magiczna podróż przez krainę emocji, zapachów i dźwięków, której nie sposób się oprzeć.

Od pierwszych stron książki, Niewidziątka z miejsca zdobyły moją sympatię. Te niewidzialne stworki, choć fizycznie nieobecne, są niezwykle obecne w naszych życiach. Zapraszają nas do gry, w której nie tylko zgadujemy, co czujemy, ale też nazywamy emocje, opisujemy zapachy i opowiadamy o swoich przeżyciach. To, co w szczególności mnie ujęło, to pozytywny przekaz książki, który wzmacnia pewność siebie i uczy umiejętności wyrażania swoich emocji. Ta książka nie tylko bawi, ale również edukuje, co czyni ją idealnym wyborem dla dzieci w każdym wieku – i dla dorosłych, którzy chcą na nowo odkryć magię codziennych zjawisk.

Niewidziątka to zbiór historii i ilustracji, które w niezwykle kreatywny sposób przedstawiają różnorodne emocje, dźwięki, zapachy i inne zjawiska z życia codziennego. Każda strona książki to zaproszenie do świata, w którym uczucia mają swoje kolory i kształty. Na przykład, radość może być żółta i świetlista, smutek ciemnoniebieski i ciężki, a nadzieja lekka i różowa. Każde z tych uczuć jest personifikowane przez urocze, niewidzialne stworki – Niewidziątka, które pomagają dzieciom lepiej zrozumieć siebie i otaczający świat.

Narrator książki bezpośrednio zwraca się do dzieci, prowadząc je przez różne emocje i zjawiska, jednocześnie zachęcając do refleksji nad nimi. Dzięki temu, młodzi czytelnicy nie tylko biernie odbierają treść, ale również aktywnie w niej uczestniczą. Książka proponuje różne zabawy, takie jak zgadywanie, szukanie i nazywanie uczuć, opisywanie zapachów czy opowiadanie o swoich przeżyciach. Ta interaktywność sprawia, że dzieci angażują się w lekturę i rozwijają swoje umiejętności emocjonalne.

Niewidziątka pełnią ważną rolę edukacyjną. Uczą dzieci, jak rozpoznawać, nazywać i radzić sobie z różnymi emocjami. Jest to szczególnie ważne w kontekście rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci. Książka zachęca do rozmów o uczuciach, co może być pomocne zarówno dla dzieci, jak i rodziców w budowaniu lepszej komunikacji i zrozumienia.

Jednym z najważniejszych elementów książki są jej ilustracje. Każda emocja i zjawisko są zilustrowane w sposób barwny i kreatywny, co pobudza wyobraźnię dzieci i zachęca do własnych interpretacji. Niewidziątka są przedstawione jako kolorowe, różnorodne stworki, które wizualnie reprezentują niewidzialne aspekty naszego życia.

Przykłady Niewidziątek:

  • SZCZĘŚCIE: przedstawione jako jasny, żółty stworek z szerokim uśmiechem;
  • SMUTEK: ciężki, ciemnoniebieski stworek z opuszczonymi ramionami;
  • NADZIEJA: lekki, różowy stworek unoszący się w powietrzu;
  • ECHO: przedstawione jako seria fal dźwiękowych, które krążą wokół głowy niewidzialnego stworka.

Niewidziątka jest doskonałym narzędziem nie tylko do zabawy, ale również do edukacji i terapii. Może być wykorzystywana w domach, przedszkolach, szkołach oraz w różnych zajęciach terapeutycznych. Dzięki niej, dzieci uczą się, jak rozpoznawać i nazywać swoje emocje, co jest kluczowe dla ich zdrowia emocjonalnego i relacji z innymi ludźmi.

Jest to naprawdę wyjątkowa książka, która w magiczny sposób łączy edukację z zabawą. Pomaga dzieciom zrozumieć i nazywać swoje uczucia, odkrywać niewidzialne zjawiska i rozwijać wyobraźnię. To książka pełna kolorowych ilustracji, pozytywnego przekazu i interaktywności, która z pewnością zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć siebie i otaczający świat, a także dla rodziców, którzy pragną wspierać rozwój emocjonalny swoich dzieci.

ZALETY KSIĄŻKI

  • ilustracje w książce są przepiękne i pełne kolorów. Każde Niewidziątko jest wyjątkowe, co pobudza wyobraźnię dzieci i zachęca do własnych interpretacji;
  • książka nie tylko bawi, ale też uczy. Pomaga dzieciom zrozumieć i nazwać swoje uczucia, co jest niezwykle ważne w ich rozwoju emocjonalnym. Każda strona to okazja do rozmowy o emocjach, co jest cenne zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców;
  • Niewidziątka zapraszają do wspólnej zabawy – zgadywania, szukania, nazywania uczuć i opowiadania o swoich przeżyciach. To nie jest książka, którą się tylko czyta – to książka, która angażuje i aktywizuje;
  • wzmacnia pewność siebie dzieci, ucząc je, że każda emocja jest ważna i potrzebna. To ważne przesłanie, które może pomóc dzieciom lepiej radzić sobie z trudnymi uczuciami;
  • Niewidziątka są odpowiednie dla czytelników w każdym wieku. Dzieci odkryją w niej fascynujący świat emocji, a dorośli mogą na nowo spojrzeć na swoje uczucia i doświadczenia z perspektywy dziecka;
  • pobudza kreatywność i wyobraźnię do tworzenia własnych stworków i ich przygód.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Niewidziątka. Przewodnik po emocjach i nie tylko
AUTOR: Andy J. Pizza & Sophie Miller
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 48
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA: picturebook, książki o emocjach
WIEK:  4+
CENA: ~ 27 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to