Jako miłośniczka literatury detektywistycznej i zwierząt, nie mogłam przejść obojętnie obok Jeffersona i muszę przyznać, że ta książka zaskoczyła mnie pod wieloma względami. Zacznijmy jednak od początku.

Od pierwszych stron książka wciąga czytelnika w fikcyjny świat uczłowieczonych zwierząt, które prowadzą życie bardzo zbliżone do naszego. Znajdziesz tu codzienne sytuacje, które można łatwo sobie wyobrazić – wizyta u fryzjera, rozmowy o książkach czy planowanie spotkań towarzyskich. Wszystko to w malowniczej scenerii pogodnego jesiennego poranka, kiedy to jeż Jefferson postanawia odwiedzić salon fryzjerski Rachu-Ciachu.

Jefferson, sympatyczny jeż, właśnie skończył czytać książkę i zastanawia się, jak zaprosić na drinka borsuczycę Karolinę, gdy nagle jego spokojne życie zostaje wywrócone do góry nogami. W salonie fryzjerskim znajduje zwłoki borsuka Edgara, a sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Jefferson nieopatrznie wyjmuje nożyczki z piersi ofiary, pozostawione tam przez mordercę. Widzi to koza, która przyszła zrobić trwałą, i Jefferson zostaje głównym podejrzanym w sprawie morderstwa.

Aby oczyścić swoje imię, Jefferson postanawia prowadzić prywatne śledztwo. Wraz ze swoim przyjacielem wyrusza w podróż, która zaprowadzi ich do świata ludzi. To tutaj, w świecie pozbawionych świadomości zwierząt domowych i hodowlanych, Jefferson odkrywa mroczne tajemnice i przerażające realia masowych ubojni.

Jefferson posiada wiele zalet, które czynią tę książkę wyjątkową pozycją w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Po pierwsze, intrygujący koncept łączenia świata antropomorfizowanych zwierząt z rzeczywistością ludzi jest świeży i oryginalny, co przyciąga uwagę czytelnika od pierwszych stron. Intryga kryminalna, która stanowi oś fabuły, jest dobrze skonstruowana i trzyma w napięciu, sprawiając, że trudno oderwać się od książki. Bohaterowie, na czele z sympatycznym jeżem Jeffersonem, są barwni i łatwo ich polubić, a ich przygody są pełne humoru i emocji.

Co więcej, książka subtelnie porusza ważne tematy, takie jak ksenofobia i prawa zwierząt, skłaniając młodych czytelników do refleksji nad współczesnymi problemami społecznymi i etycznymi. Dzięki lekkości stylu i dynamicznej akcji, lektura jest nie tylko przyjemna, ale także wartościowa edukacyjnie, ucząc o sile przyjaźni, współpracy i walce o sprawiedliwość. Wszystkie te elementy sprawiają, że Jefferson to książka, którą warto polecić każdemu, kto szuka ciekawej, mądrej i angażującej historii.

Podsumowując, Jefferson to książka, z pewnością zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. To wciągająca opowieść, która bawi, wzrusza i uczy, łącząc w sobie elementy klasycznego kryminału z głębokim przesłaniem dotyczącym praw zwierząt. Jeśli szukasz książki, która zapewni czytelnikowi wiele niezapomnianych chwil i skłoni do refleksji, zdecydowanie sięgnij po tę pozycję. Jean-Claude Mourlevat stworzył dzieło, które na długo pozostanie w pamięci.

ZALETY KSIĄŻKI

  • połączenie świata antropomorfizowanych zwierząt z rzeczywistością ludzi to pomysł, który na pierwszy rzut oka wydaje się ryzykowny, jednak autor doskonale radzi sobie z tym wyzwaniem. Bez zbędnych wyjaśnień, Mourlevat płynnie wprowadza czytelnika w oba światy, tworząc spójną i intrygującą fabułę;
  • książka rozpoczyna się klasycznym elementem kryminału – znalezieniem zwłok. Od tego momentu akcja toczy się dynamicznie, a Jefferson, jako detektyw mimo woli, musi nie tylko unikać schwytania, ale też samodzielnie rozwiązać zagadkę morderstwa;
  • postaci są barwne i dobrze nakreślone. Jefferson to bohater, któremu łatwo kibicować, a jego przyjaciel, który wspiera go w trudnych chwilach, dodaje historii głębi i humoru;
  • to nie tylko kryminał, ale również opowieść poruszająca istotne tematy, takie jak ksenofobia oraz prawa zwierząt. Autor wrażliwie i empatycznie zwraca uwagę na problem okrutnych warunków w ubojniach, skłaniając młodych czytelników do refleksji;
  • mimo poważnych tematów, książka napisana jest z lekkością i humorem. Przygody Jeffersona są pełne zaskakujących zwrotów akcji, a dialogi często wywołują uśmiech;
  • książka niesie ze sobą wiele wartości edukacyjnych, pokazując, jak ważna jest przyjaźń, współpraca i walka o sprawiedliwość. Dzięki temu, jest to lektura nie tylko wciągająca, ale także wartościowa pod względem wychowawczym.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

PEŁNY TYTUŁ: Jefferson. Detektyw mimo woli
AUTOR: Jean-Claude Mourlevat
ILUSTRACJE: Antoine Ronzon
TŁUMACZENIE: Bożena Sęk
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 216
ROK WYDANIA: 2024
KATEGORIA: kryminał
JĘZYK: polski
WIEK:  9+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to