Co jakiś czas dostaję zapytania jakie seriale poleciłabym uczniom do pooglądania. Najlepiej żeby były odpowiednie wiekowo i niosły ze sobą jakiś dodatkowy przekaz. Jednakże, jak dobrze wiesz, nie zawsze te rzeczy idą ze sobą w parze i tak na dobrą sprawę, ciężko jest polecić coś, co nie będzie zawierało jakichś seksualnych lub innych nieodpowiednich dla młodych osób podtekstów. Oczywiście jestem tego całkowicie świadoma, że uczniowie oglądają takie seriale i dla nich to nic nowego, ale gdy to polecenie idzie od nauczyciela, no to umówmy się, raczej nie polecimy im do pooglądania Riverdale czy nowej Sabriny.

Chociaż i tak pewnie już widzieli te seriale 🙂

Dlatego w tym wpisie chciałam zebrać takie produkcje, które powiedzmy, że są bezpieczne dla młodych widzów.

Stranger Things (2016)

Coś czuję, że nie zaskoczę Cię tym serialem, jednakże uważam, że nie mogło go po prostu zabraknąć w tym zestawieniu. Jako jeden z nielicznych seriali młodzieżowych, opowiada nietypową historię paczki przyjaciół i nie emanuje seksualnością (co jest teraz rzadkością). Sama z Mężem miałam wielką radochę oglądając Stranger Things, więc domyślam się, że młodzieży również powinien się spodobać, zwłaszcza, że obecna moda nawiązuje do trendów z lat 90. Poza tym, dla niektórych uczniów, wiele gadżetów z tamtego okresu może być sporą niespodzianką 😀

Atypical (2017)

Szczerze uwielbiam ten serial i jestem jego ogromną fanką. Opowiada historię 18letniego Sama, który na codzień boryka spektrum autystycznym. Jednakże poleciłabym go uczniom raczej straszym, po 18 roku życia, ponieważ serial opowiada o różnych trudnościach, z jakimi musi się borykać główny bohater np. znalezienie dziewczyny i tego, co powinien robić.

Jest to cudowan produkcja, ale raczej dla pełnoletnich uczniów.

Creeped Out (2017)

Nie martw się, pomimo tego co głosi tytuł, serial nie jest przerażający. Jest to twóe łączący w sobie „Black Mirror” i „Are You Afraid of the Dark?” z lat 90., tyle, że dla zdecydowanie młodszych. Powinien być odpowiedni dla uczniów z szkoły podstawowej (od 6-8 klasy), ale również uczniowie ze szkół ponadpodstawowych mogą go uznać, za ciekawy (nawet gdy pooglądają go z cwaniakowatym uśmiechem na ustach 😀 ).

Każdy odcinek porusza tematykę bliską każdemu takie jak kłopoty z rodzicami, niezrozumienie przez rówieśników, uzależnienie od technologii czy presja społeczeństwa). Zaczyna się i kończy od przedstawienia postaci Obserwatora z creepy maską na twarzy, a później każdy odcinek, w ciągu 25minut w lekko Halloweenowy sposób ukazuje jak bohaterowie muszą sobie radzić z sytuacjami, do których doprowadzili.

Zanim się jednak zdecydujesz na seans konkretnego odcinka w szkole na lekcji, to poświęć chwilę aby pooglądać go wcześniej. Chodzi o to żebyś wiedział dokładnie, o czym jest i jakie treści się w nim znajdują. Ostzregam tylko, że e03s01 jest utrzymany w lekko horrorowym stylu, ale pozostałe są całkiem odpowiednie dla uczniów.

Kolejną zaletą tego serialu, że tak na dobrą sprawę nadaje sią również na godziny wychowawcze i później można przeprowadzić z uczniami bardzo interesujące dyskusje! 🙂

Raising Dion (2019)

Jest to kolejna produkcja, która opowiada o losach młodego chłopca. O ile dobrze pamiętam ośmiolatka, który pewnego dnia dowiaduje się, że posiada supermoce. Ogólnie serial jest utrzymany w lekko marvelowym stylu, co jest mocno widoczne w uwielbieniu superbohatarów zarówno przez Diona jak i jego ojca chrzestnego. W produkcji tej pokazane jest również to, jak chłopak musi radzić sobie po śmierci ojca i po przeprowadzce, gdzie w szkole nie może znaleźć przyjaciół, a jednyną osobą, która go zauważa jest Esperanza – swoją drogą cudowna dziewczyna! Gdy tylko pojawia się na ekranie, to od razu na twarzy pojawia się uśmiech, ponieważ jest mega pozytywną postacią.

Ogólnie serial ogląda się bardzo przyjemnie i lekko, a dzięki temu powinien przypaść do gustu Twoim uczniom. Dodatkowymi „zaletami” tej produkcji, które później można przedyskutować lub omówić w klasie, jest poruszanie tematu niezrozumienia, rasizmu, presji koleżeńskiej czy wychowującej syna samotnej matki, która usiłuje znaleźć pracę i zapewnić Dionowi lepszy byt.

The Healing Powers of Dude (2019)

Ta propozycja spodoba się raczej tej młodszej części uczniów, jednakże sama z Mężem oglądałam ten serial z uśmiechem na buzi. Nie jesteśmy fanami kina familijnego, jednakże chcieliśmy zobaczyć coś lżejszego (po serii kryminalnych seriali), więc wybór padł na „Kumpla Terapeutę”. Swoją drogą, osobie, która wymyślała tłumaczenie tego tytułu coś nie wyszło, ponieważ po angielsku brzmi on zdecydowanie ciekawiej.

Serial opowiada o chłopcu, który zmaga się z fobią społeczną i na pomoc w tej „walce” przychodzi mu pies- Dude (Koleś). Jest on jego emocjonalnym wsparciem w trudnych chwilach. Oprócz tego, zmaga się z normalnymi problemami, które miewa każde dziecko, wchodzące w okres dojrzałości. Ponadto, ma zabawną rodzinę i bardzo przyjemnie ogląda się ich relacje na ekranie.

Będę z Tobą szczera. Nie jest to produkacja najwyższych lotów, jednakże ogląda się ją całkiem przyjemnie i bez obaw możesz polecić ją swoim uczniom. Jedyną rzeczą, która przeszkadzała mi w tym serialu, było to, że zwierzęta potrafią mówić, jednakże jest to coś, czego nie znoszę praktycznie od zawsze i okropnie mnie to drażni. Tutaj było znośnie, bo zwierzaki nie miały za wiele do powiedzenia 😀

The Letter for the King (2020)

Mam nadzieję, że serialowe propozycje dla Twoich uczniów okażą się dla Ciebie pomocne i będziesz mógł im coś polecić. Swoją drogą jestem bardzo ciekawa czy udało mi się Cię czymś zaskoczyć. A może znasz wszystkie seriale z tego zestawiania? Koniecznie daj znać w komentarzu! 

Natomiast, jeśli chciałbyś zapoznać się z innymi propozycjami seriali i filmów to zapraszam do poniższej kategorii.

A póki co, trzymaj się ciepło!

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: http://bit.ly/2BphGyi

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to