Ależ nie mogłam doczekać się tej książki! Serio! Jakiś czas temu, recenzowałam wcześniejsze Odpowiedz mi!, które powstało przy współpracy dokładnie tych samych autorek, czyli Katherine vo der Gathen i Anke Kuhl. Ich pierwsza książka, zrobiła na mnie ogromne wrażenie, dlatego też wyczekiwałam owocu ich kolejnej współpracy, o której dziś opowiem Ci trochę więcej.

Od stóp do głów, to jak wskazuje podtytuł ilustrowany elementarz ciała, z którego czytelnicy mogą czerpać wiedzę o ciele oraz uzyskać odpowiedzi na pytania, które ich nurtują. Ale od początku!

Jako, że jest to elementarz, to omawiane pojęcia, ułożone są alfabetycznie, dzięki czemu łatwiej jest odszukać interesujące nas zagadnienie lub słowo. Wyjaśnienia są zredagowane w przystępny i normalny/zwykły sposób, co jest akurat ogromnym plusem, bo czytając można odnieść wrażenie, że słowa kieruje do czytelnika ktoś bliski i zaufany np. przyjaciel lub przyjaciółka. Ponadto, opisy wzbogacone są o świetne ilustracje, które dopełaniają treść. Jednakże to nie wszystko!

Ilustracje są rewelacyjne nie tylko pod względem ładoności, ale dzięki nim, czytelnik łatwiej może zrozumieć niektóre zagadnienia omawiane w książce oraz zobaczyć różnych ludzi, a co za tym idzie, różne ciała. Stare, młode, chudsze, grubsze, z większą pupą lub mniejszą. Ośmielę się nawet stwierdzić, że być może dzięki Od stóp do głów, ktoś po raz pierwszy dowie się jak wygląda ciało starszych osób albo zobaczy włosy łonowe.

Oprócz tematów związanych z narządami płciowymi (czyli penisem, wulwą) i wszelkimi wydzielinami, to książka porusza szereg innych, równie istotnych tematów jak np. mowa ciała, ideały piękna, brzydotę oraz wiele pojęć skupiających się wokół uczuć (zakochania, podniecenia czy chorób duszy).

Od stóp do głów nikogo nie ocenia. Ba! Jest pełna empatii, zrozumienia, akceptacji i przede wszystkim taka… normalna. Wszystko co się w niej znalazło, zostało dobrze przemyślane oraz przedstawione w najzwyklejszy sposób, tak że tematyka ciała nie jest dla nikogo czymś wstydliwym. Co więcej, ta książka nikogo nie wyklucza. Bardzo żałuję, że takich książek nie było, gdy sama dorastałam. Nie mniej jednak, ogromnie się cieszę, że łatwiej będzie mi wyjaśnić wszystko M.

ZALETY KSIĄŻKI

  • jest normalna;
  • książka nikogo nie zawstydza,
  • w prosty sposób wyjaśnia „wstydliwe” pojęcia związane z ciałem;
  • bierze na tapet nie tylko wygląd wewnętrzny, ale również to co czujemy i myślimy;
  • genialne ilustracje, które dopełniają treść;
  • autorki dobrze przemyślały to, co chciały w niej zawrzeć i wyszła im kolejna genialna książka, którą każdy rodzic powinien mieć w domu 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Katharina von der Gathen
ILUSTRACJE: Anke Kuhl
TŁUMACZENIE: Anna Magdziarz
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 88
ROK WYDANIA: 2023
KATEGORIA: młodzieżowe
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Opisywana książka jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to