Jeśli jesteś fanem Star Wars i lubisz gry kooperacyjne, to ta gra jest idealna dla Ciebie! W szczególności, że ten konkretny tytuł, opiera się na mechanice kultowego Pandemica. Dzięki temu tytułowi, poznasz realia wojny klonów i wcielisz się w legenderanych mistrzów Jedi i być może pomożesz im odwrócić bieg wojny. Czy zostaniesz bohaterem Republiki, czy też przyczynisz się do jej upadku? Przekonaj się sam i rozpocznij swoją przygodę w Star Wars: Wojny Klonów już teraz!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W dość sporych rozmiarów pudełku, znajdziesz całą masę komponentów, naprawdę świetnej jakości. Mowa tutaj przede wszystkim o figurkach złończyców, Jedi oraz małych droidów. Rozpoznanie poszczególnych postaci jest banalnie proste, ponieważ zostały wykonane na najwyższym poziomie z dbałością o szczegóły.

Jeśli chodzi o pozostałe elementy, to poniżej możesz zobaczyć, co dokładnie kryje się Star Wars: Wojny klonów:

 • 50 figurek:
  • 7 figurek Jedi;
  • 4 figurki złoczyńców;
  • 3 figurki blokad;
  • 36 małych figurek droidów (występują w czterech „pozach”);
 • plansza;
 • kość;
 • 138 kart;
 • 4 arkusze złoczyńców;
 • 6 znaczników:
  • 2 znaczniki torów;
  • znacznik przypominający;
  • znacznik – wymagany przy niektórych złoczyńcach;
  • znacznik w trybie solo;
 • suwak.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Tak jak wspomniałam we wstępie, w grze Star Wars: Wojny klonów zadaniem graczy będzie wcielenie się w generełów Jedi i stanięcie do walki z Separatystami. Podobnie jak w klasycznym Pandemicu, również i tu, poszczególne postaci mają przypisane unikalne zdolności, które przydadzą się aby pokonać wroga oraz aby wykonać misje, dzięki którym zwycięstwo będziecie coraz bliższe.

PRZYGOTOWANIE

Jeśli chodzi o przygotowanie do rozgrywki, to nie będę ukrywć, że jest troszkę czasochłonne i na pewno dłuższe niż w Pandemicu. Nie jest jednak jakoś wybitnie skomplikowane i żebyś mógł zobaczyć jak to dokładnie wygląda, wystarczy, że zobaczysz poniższy filmik 🙂

ZASADY

Zasady gry są bardzo proste. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że na turę gracza składają się dwie części. Pierwsza z nich to 4 możliwe do wykonania akcje, oraz aktywowanie złoczyńcy. Jeśli chodzi o akcje, jakie może wykonać uczestnik rozgrywki to są to:

 • dobranie karty oddziałów (maksymalnie 7 na ręce);
 • lot, czyli przemieszczenie się pomiędzy planetami;
 • walkę z wrogiem;
 • podjęcie misji.

Za każdym razem, gdy akcja zostanie wykonana, należy aktywować złoczyńcę. Za pierwszym razem wydawca sugueruje wybrać Asajj Ventress, ponieważ jej postać będzie idealna na początek, aby zobaczyć jak przebiega rozgrywka oraz co się z czym je.

Aktywowanie przeciwnika polega na wykonaniu akcji zapisanych na dobranej karcie z jego talii. Kolejnym krokiem jest odkrycie karty inwazji w odpowiedniej liczbie (wskazuje ją tor inwazji). Dobrane karty wskazują planety, na których należy umieścić figurki droidów. Z czasem, dobieranych kart będzie przybywać, a co za tym idzie, droidów również będzie więcej. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której na jednej z planet miałby się znaleźć czwarta figurka droida, to należy umieścić na niej blokadę oraz zwiększyć poziom zagrożenia. Oznacza to, że ta konkretna planeta znajduje się teraz pod okupacją i zanim wykonamy jakiekolwiek akcje, należy zniszczyć blokadę.

ZAKOŃCZENIE

Zakończenie może nastąpić na dwa spososby. Pierwszy z nich jest niejako wypadkową wszystkich decyzji jakie gracze podjęli w trakcie rozgrwyki oraz małej losowości. W sytuacji, jeśli znacznik zagrożenia dotrze do poziomu 6, to automatycznie gra kończy się porażką rycerzy Jedi.

Natomiast, jeśli gracze ukończą wszystkie misje z talii, a także finałowe starcie ze złoczyńcą zakończy się sukcesem, to wszscy Jedi, mogą być z siebie dumni i rozkoszować się zwycięstwem.

CZAS ROZGRYWKI

Pierwsze rozgrwyki są lekko toporne i skomplikowane, a mnogość komponentów oraz ich rozłożenie może trochę przytłoczyć. Dlatego też, początkowo, czas jaki chcesz poświęcić na grę może oscylować nawet w okolicach 60-70 minut.

Z każdą kolejną próbą pokonania Separatystów, idzie coraz sprawniej, przez co analogicznie, czas się skraca. Grając tylko we dwójkę, po jakimś czasie kończyliśmy grę w okolicach 45-50 minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Star Wars: Wojny klonów to tytuł, który jest średniozaawansowany, jednakże jego zasady nie są aż tak skomplikowane jak może wydawać się na początku. Idzie sprawnej z każdą kolejną rozgrywką, a jednocześnie w zależności od tego, z jakim złoczyńcom staniemy do walki i ile misji do wykonania będziemy mieli, możemy zmieniać sobie poziom trudności. Ta najbardziej podstawowa wersja, spokojnie sprawi radochę graczom, którzy już w co nie co grali, a chcieliby spróbować z czymś trochę bardziej skomplikowanym.

Jeśli chodzi o wiek graczy, to wydawca zaleca ją od 14. roku życia wzwyż, jednakże uważam, że jeśli młodsze dziecko jest ograne i dobrze radzi sobie w planszówkowym świecie, to spokojnie może stanąć do walki. W końcu to gra kooperacyjna, gdzie decyzje należy podejmować wspólnie, a jest to spore ułatwienie dla dzieci 🙂

Co ciekawe, w Star Wars: Wojny klonów możesz zagrać w trybie solu lub pełnym składzie, który składa się z 5 graczy.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ tryb solo;
+ doskonałej jakości komponenty;
+ wiele figurek, w których bez trudu rozpoznasz postaci ze świata SW;
+ dobrze zredagowana instrukcja, w której znajdziesz wiele dodatkowych wyjaśnień przydatnych w trakcie rozgrywki;
+ proste zasady;
+ spora regrywalność;
+ dobrze się skaluje;
+ klimat SW czuć już od samego początku!
BRAK 🙂

MOJA OPINIA

Jakąś długoletnią fanką SW nie jestem, bo moją przygoda z tym uniwersum zaczęła się całkiem niedawno, jednakże szybko skradła moje serce. Bez najmniejszego problemu wczułam się w gwiezdny klimat planszówki z dzisiejszego wpisu, tak samo jak mój Mąż. Rozpoznanie konkretnych postaci nie jest żadną trudnością i muszę przyznać, że cieszyłam się jak dziecko, że wiedziałam kto jest kim. Ponadto, na planszy znajdują się autentyczne planety, które istnieją w serii. Lokacje finałowych zmagań również nie są przypadkowe. Odkrywanie tego wszystkiego, jest naprawdę niesamowite i budzi wiele emocji.

Osobiście bardzo lubimy klasycznego Pandemica dlatego też, Star Wars: Wojny klonów, miały tutaj zdecydowanie dobry grunt. Podejmowanie wspólnych decyzji, wykonywanie misji, planowanie dalszych kroków jest tutaj na porządku dziennym, a taki rodzaj gry, idealnie nam leży.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego tytułu, bo jest nieco trudniejszy niż klasyk i ze Star Wars: Wojny klonów można wyciągnąć zdecydowanie więcej. Dlatego jeśli chciałbyś cieszyś się z rozgrywki i odkrywania tajemnic uniwersum Star Wars, a jednocześnie trochę pokminić, to ta gra jest zdecydowanie dla Ciebie!

INFORMACJE O GRZE


MECHANIKA GRY: cooperative game, die icon resolution, point to point movement, variable player powers
TYP GRY: kooperacja
PROJEKTANT: Alexandar Ortloff
ILUSTRACJE: Atha Kanaani
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 1 – 5
WIEK GRACZY: 14+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 60min
CENA: ~ 170 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to