Temat Ukrainy w 2022 roku jest bardzo często przywoływany. Niestety najczęściej w kontekście wojny, która się tam toczy. Przekazywanie bieżących informacji o wydarzeniach zza naszej wschodniej granicy jest istotne, nie mniej jednak, należy pamiętać również o tym, jaka Ukraina była przed atakiem Rosji.

Na przestrzeni wieków, losy Ukrainy i Polski niejednokrotnie się ze sobą splatały dlatego nasze kraje łączy naprawdę wiele. Ponadto, Ukraina ma naprawdę wiele do zaoferowania! Aby się o tym przekonać, wystarczy że sięgniesz po Ukrainę od wydawnictwa Muchomor.

Przede wszystkim jest to książka, która pokazuje dłuuuuuugą i ciekawą historię tego kraju. Co więcej, autorki, teściowa i synowa, nie tylko zabiorą Cię w podróż po swoim kraju, ale również opowiedzą Ci wiele ciekawostek i jeszcze więcej niesamowitych faktów o Ukrainie. Choć Elena Michajłowa-Rodina i Ludmiła Nikorycz obecnie przebywają w Polsce, za pomocą tej książki, chcą przybliżyć Polakom historię, kulturę baśnie i legendy związane z Ukrainą.

Z Ukrainy dowiesz się wiele o najważniejszych ukraińskich miastach, które przez wojnę są znane chyba każdemu. Kobiety przedstawiły Kijów, Charków, Odessę, Mariupol czy Lwów. Znajdziesz tam krótkie historie oraz poznasz postaci, które są z nimi kojarzone.

W dalszej części książki, autorki wzięły na tapet temat krajobrazów z jakich słynie Ukraina. Wszystko zaczyna się od Karpat, następnie jest Zaporoże i zamieszkujący te tereny Kozacy oraz Askania Nowa, czyli rezerwat dzikich zwierząt założony już w XIX w. To jednak nie wszystko, ponieważ okazuje się, że Ukraina ma nawet swoją… pustynię! Jest ona największa w Europie! Ostatnim miejscem, do którego zabiorą Cię autorki jest Krym.

Dalsza część książki poświęcona jest najsłynniejszym Ukraińcom i Ukrainkom oraz rzeczom, z których Ukraina słynie. Kultowe wyszywanki nie są chyba nikomu obce, ale czy wiedział_ś, że kultowa Carol of the bells pochodzi z Ukrainy? 🙂

Jeśli chciałbyś poznać jeszcze więcej ciekawostek o naszych wschodnich sąsiadach, to sięgnij po Ukrainę!

ZALETY KSIĄŻKI

  • wiele ciekawostek i faktów historycznych i kulturowych;
  • piękne ilustracje;
  • polecajki ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, gdy wojna się skończy;
  • przedstawienie dziedzictwa narodowego Ukrainy w przystępny i interesujący sposób.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKI: Ludmiła Nikorych i Olena Michajłowa-Rodina
ILUSTRACJE: Olena Michajłowa-Rodina
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 40
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK: 5+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Książkę dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.

Miłej lektury!

Wpis powstał przy współpracy barterowej z:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to