Ludzie od zawsze mieszkają w mniejszych lub większych skupiskach. Miasta przyciągają zdecydowanie bardziej, ponieważ dają więcej możliwości. To właśnie tam mieszczą się budynki kultury takie jak teatry, kina, opery czy muzea. W miastach też znajdziesz więcej zakładów pracy czy samych mieszkań. Jak widzisz, miejskie życie wydaje się być idealne.

No właśnie wydaje się, ponieważ istnieje też druga strona medalu jaką jest nadmierny miejski hałas, zanieczyszczenie czy korki. Jednakże miasta fascynują i przyciągają, a więcej o nich dowiesz się czytając Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata.

Autor przedstawia czytelnikowi około 50 miast z różnych zakątków globu. Niektóre fascynują, inne mocno się wyróżniają lub warunki do życia są w nich mocno ekstremalne, a jeszcze inne mogą być lekko niepokojące. Jeśli chcesz wiedzieć jakie miasta znajdziesz w książce, to możesz je zobaczyć na mapie, która się w niej znajduje. Swoją drogą, uważam, że to rewelacyjny pomysł!

Książka składa się z 7 rozdziałów i każdy z nich porusza nieco inną tematykę. Pierwszy rozdział opowie o planowaniu miasta: czy jest to proste, dlaczego planowanie miasta na odległość może być złym pomysłem, co się dzieje, gdy miasto się rozrasta. Następny skupia się na oryginalnych miejscach, w których mieszkają ludzie. Znajdziesz tam informacje o mini-mieście składającym się z jednego… budynku, o wąskich domach w Amsterdamie oraz slamsach i innych znacznie biedniejszych dzielnicach.

Kolejny rozdział, przedstawi Ci miasta, które położone są w niecodziennych miejsach (np. pod wielką skałą), lub które wyróżnia znajdująca się na ich terenie przyroda. Dalej, autor bierze na tapet transport, który może być dość zaskakujący w niektórych miejscah. Ciekawym zagadnieniem jakie zostaje przybliżone w tej książce jest również miasto w mieście. Najbardziej znany przykład to Watykan, jednak podobnych miejsc jest jeszcze kilka.

Przedostatni rozdział skupia się na mieszkańcach miast, a dokładnie na zwierzętach, które w nich mieszkają. Jedne z nich są chronione, a inne sprawiają kłopoty. Nie mniej jednak, ludzie jakoś się z nimi dogadują.

Ostatni rozdział to prawdziwa perełka w tej książce, ponieważ przedstawione zostają w nim jedne z najbardziej tajemniczych miast na świecie. Autor uwzględnia w nim również te aglomeracje, które kiedyś znajdowały się na mapie, jednakże teraz już nie istnieją lub niedawno zostały odnalezione!

Osobiście jestem oczarowana tym tytułem i uważam, że Z miasta do miasta do naprawdę wybitna książka. Autor dzieli się z czytelnikiem swoją wiedzą w niesamowicie lekki i swobodny, a przy tym ciekawy sposób. Opisy poszczególnych miast są skompresowane do jednej rozkładówki, dzięki czemu możesz mieć pewność, że ich treść będzie bardzo rzeczowa i znajdziesz w niej tylko najważniejsze informacje.

Co więcej, ilustracje są świetnie dopasowane do treści. Są dynamiczne, z mocną czarną kreską, która pasuje do miejskiego tematu. Łukaszowi Majewskiemu udało się uchwycić charakter i styl poszczególnych miast, co pewnie nie było takim prostem zadaniem 🙂

Książka na pewno ze mną zostaje, ponieważ co jakiś czas będę do niej wracać i podsuwać ją innym czytelnikom w mojej rodzinie. Zarówno tym mniejszym jak i większym 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • autor przedstawia około 50 niesamowitych miast z całego świata;
  • cała masa ciekawostek o poszczególnych miastach;
  • można ją czytać wyrywko;
  • dynamiczne i pełne szczegółów ilustracje;
  • lekki, a jednocześnie konkretny styl autora;
  • w oparciu o ciekawostki i informacje, można wybrać sobie kolejne podróżnicze destynacje.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

PEŁNY TYTUŁ: Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata
AUTOR: Michał Strzałkowski
ILUSTRACJE: Łukasz Majewski
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 104
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to