Savoir Vivre, czyli dobre maniery, kultura osobista, to zbiór powszechnie przyjętych zasad, które określają odpowiednie zachowanie w danej sytuacji, a także ubiór. Rodzic powinien uczyć swoje dzieci już od samego początku. Dziś przedstawiamy 6 zasad savoir vivre, które warto wpoić dziecku. Zaprocentują w przyszłości!

Wychowanie kulturalnego młodego człowieka to nie lada wyzwanie. W pierwszej kolejności rodzic musi nauczyć się odróżniać dobre maniery z grzecznym zachowaniem, ponieważ nie są one takie same. Znajomość zasad dobrego wychowania wcale nie oznacza, że dziecko musi być bardzo ułożone. Nawet gdy maluch jest indywidualistą bądź buntownikiem, może mieć opanowane zasady savoir vivre do perfekcji. Choć dziecko uczy się w szkole, to od Ciebie jako rodzica, zależy nauka kultury osobistej. Aby ułatwić Ci zadanie, omówimy 6 zasad savoir vivre, które powinieneś wpoić swojemu dziecku.

Naucz dziecko magicznych słów

Pierwszym krokiem do zapoznania dziecka z savoir vivre jest nauka tzw. magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Jeżeli wręczysz dziecku upominek, pomożesz mu w czymś, niech Ci podziękuję. Jeśli zachowa się nieodpowiednio, niech wie, że musi przeprosić. Zasady te powinni stosować wszyscy członkowie rodzin, aby maluch miał wzór do naśladowania. Umiejętność stosowania tych słów zaowocuje nie tylko w okresie dzieciństwa, ale i w życiu dorosłym.

Szacunek wobec drugiego człowieka

Podstawą dobrych manier jest nauka dziecka szacunku wobec innych. Wytłumacz dziecku, że: nie przerywa się innym rozmowy, negatywne komentarze zachowuje się dla siebie, należy ustąpić miejsca starszym osobom np.  komunikacji miejskiej, nie szydzi się z innych

Zachowanie przy stole

Naucz dziecko etykiety stołu, na którą składa się dekoracja stołu, sztuka jedzenia, jak jeść oraz spożywać napoje, jak siedzieć przy stole.

Odpowiednia fryzura

W kwestii fryzur u dzieci jest spora dowolność zarówno w długości, jak i kształcie. Jednak zawsze muszą być czyste oraz starannie uczesane. Dotyczy to zarówno dziewczynek, jak i chłopców, którzy mają dłuższe włosy. Długie włosy należy ułożyć, aby nie przeszkadzały w pracy na lekcji. Unika się koloryzacji czy fryzur, które kojarzą się z subkulturami.

Odpowiedni ubiór

Dziecko powinno być ubrane w czysty, schludny strój. Zasady ubioru warto wprowadzić od najmłodszych lat. To ważne nie tylko w kwestii szkoły, ale umiejętność budowania swojego wizerunku i dobierania elementów garderoby do okazji, jest niezwykle ważna i zaowocuje w przyszłości.

Szkolny dress code

Odzież szkolna powinna być czysta, wyprasowana, estetyczna oraz zapewniać komfort. Podczas wyjątkowych okazji należy zadbać o to, aby dziecko włożyło strój galowy, składający się np. z białej, gładkiej koszuli i granatowych spodni.

Z domu możemy wynieść silne podstawy, jednak w dorosłym życiu świat potrafi nas zaskoczyć. Jeśli ze względu na wykonywany zawód, zmianę środowiska lub z jakiekolwiek innego powodu masz poczucie, że musisz wynieść swoje maniery i styl na wyższy poziom – skorzystaj z pomocy eksperta. Style Coach, Agnieszka Świst-Kamińska, zajmuje się wizerunkiem, przekazując wiedze nie tylko na temat stylizacji, ale i manier. Wiele praktycznych porad z tego zakresu znajdziesz na jej blogu https://szkolameskiegostylu.pl/blog/

*** artykuł sponsorowany ***

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to