Jeśli jesteś tu ze mną już od dłuższego czasu, to wiesz, że uwielbiam dwusiostrzaną serię Świat dla dociekliwych. Książki zachwycają w najmniejszym detalu, są dopracowane, pięknie ilustrowane, a co więcej, czyta się je naprawdę przyjemnie! Każda część ma swój unikalny styl, przez co cała seria jest naprawdę wyjątkowa!

Tej jesienii, ukazały się dwie nowości, które tym razem zabierają czytelników do Holandii i do Ukrainy, abyśmy lepiej mogli poznać te dwa kraje. W tym wpisie opowiem Ci o tych tytułach trochę więcej! 🙂

A jeśli chciałbyś zapoznać się z pozostałymi książkami, to wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk, a zobaczysz recenzje krajów takich jak Hiszpania, Japonia, Wietnam czy Iran!

Nou zeg! Holandia dla dociekliwych

Naszą przygodę rozpoczniemy od wycieczki do Holandii! Czy wiesz, że ten kraj jest aż 7 razy mniejszy niż Polska, a jego spora część znajduje się poniżej poziomu morza? Dlatego Holendrzy bardzo dbają o zabezpieczenie się przed nadmiarem wody, która niekontrolowana mogłaby zalać nawet 3/4 tego kraju!

Historia Holandii niejako ściśle wiąże się wodą nie tylko za sprawą Amsterdamu, który słynie z licznych kanałów, ale również z licznych polderów, które nawadniają wiele pastwisk i upraw, w tym te słynne tulipany. Co więcej, Holandia w przeszłości była morską potęgą i miała spory wpływ na odkrycia geograficzne na przestrzeni wieków. Czy wiesz, że do dziś w skład Holandii wchodzą jeszcze Antyle, które leżą na Morzu Karaibskim?

Ponadto, Holandia jest księstwem, a to oznacza, że ma swojego króla! Obecnie jest nim Wilhelm Aleksander van Oranje i to od przydomka rodziny królewskiej, ten kraj często nazywany jest pomarańczowym! 😀

Jeśli chciałbyś poznać jeszcze więcej ciekawostek związanych z Holandią, to koniecznie przeczytaj Nou zeg! Holandia dla dociekliwych. Książkę czyta się naprawdę bardzo przyjemnie, a historia tego kraju i fakty z nim związane są przedstawione w niezwykle barwny sposób!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Świat dla Dociekliwych
AUTORKA: Martyna Chomiuk
ILUSTRACJE: Marta Domagała
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 184
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: podróżnicze
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Owwa! Ukraina dla dociekliwych

Drugim tytułem, który ostatnio się ukazał jest Owwa! Ukraina dla dociekliwych. Przeczytałam tą książkę w jeden wieczór, ponieważ nie mogłam się oderwać od lektury. Tytuł ten zrobił na mnie ogromne wrażenie i prawdopodobnie związane jest to z tym, że Podkarpacie bezpośrednio sąsiaduje z Ukrainą, a ja miałam okazję często tam jeździć. Ponadto, jako historyczny freak, dość dobrze znam historię Polski i Ukrainy, a a co więcej zdaję sobie sprawę z tego, jak wiele łączy oba te kraje, dlatego też czytanie Owwy było dla mnie tak fascynujące i niejednokrotnie uśmiechałam się podczas lektury.

Autorka sprytnie przeplata historyczne wydarzenia jakie miały miejsce pomiędzy Polską, a Ukrainą. Miejscami obala znane mity (np. ten o Szczerbcu), wyjaśnia dlaczego Lwów jest tak bliski wszystkim Polakom oraz podkreśla wielokulturowość Ukrainy. Co więcej poczytasz trochę o ukraińskim stepie, dowiesz się kim byli Huculi oraz dlaczego Rosja rości sobie prawa do Krymu.

Owwa! Ukraina dla dociekliwych jest niezwykle aktualną książką. Autorka nie ukrywała wojny, która się tam obecnie toczy. Ponadto, podkreśla ogromną pomoc jaką Ukraińcy otrzymali od Polaków w lutym. Według mnie, jest to naprawdę wspaniała książka, która pomoże Ci wytłumaczyć dziecku obecną sytuację w Ukrainie i pokaże, że więcej nas łączy niż dzieli. Szczerze mówiąc, to chyba moja ulubiona część w serii Świat dla dociekliwych.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Świat dla Dociekliwych
AUTORKA: Żanna Słoniowska
ILUSTRACJE: Ołeksandr Szatochin
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 176
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: podróżnicze
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 25 zł

Miłego czytania!

Wpis powstał przy współpracy barterowej z:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to