Dziecięce gry często są dość barwne, a czasem nawet pstrokate i w sumie od razu po pudełku widać, że to tytuł dla młodszych graczy. Zdecydowanie inaczej jest w przypadku gry z dzisiejszego wpisu, jaką jest rebelowa nowść Żółwik plusk! Ta gra jest tak piękna i dopracowana, że zachwyca najdrobniejszymi elementami czy ilustracjami. Ba! Sprawi, że nawet dorosły dłużej pochyli się nad tym tytułem.

Jednakże czy ten tytuł ma coś więcej do zaoferowania niż tylko zachwycającą oprawę graficzną? Tego dowiesz się z dalszej części wpisu! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Żółwik plusk to wcale nie taka mała gra! 😀 Pudełko jest raczej średnich rozmiarów pudełko, jednakże nie zabierze za wiele miejsca w podróży. W środku natomiast znajdziesz:

 • planszę jeziora;
 • tor rzeki;
 • 2 bariery;
 • 4 żetony dmuchanych kół;
 • 12 żetonów piłek;
 • żeton żółwicy;
 • 4 plansze graczy;
 • 12 płytek ze zwierzętami;
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Żółwik plusk to gra zręcznościowa. Zadaniem gracza, będzie takie „pstrykanie” palcami żetonu żółwika, aby trafić nim na środek jeziora. W ten sposób będziemy odkrywać płytki ze zwierzątkami, które pozwolą nam na przesuwanie piłek po planszy gracza. Osoba, która jako pierwsza umieści wszystkie piłki na ostatnich polach wygrywa.

PRZYGOTOWANIE

Aby zacząć rozgrywkę należy złożyć tor rzeki i planszę jeziora. Następnie kładziemy je na środek stołu, a na początku toru umieszczamy żeton żółwia. Płytki ze zwierzętami tasujemy i z zakrytych tworzymy siatkę 3 na 4. Każdy gracz otrzymuje swoją planszę gracza oraz 3 żetony piłek, które trzeba umieścić na planszy gracza w miejscach oznaczonych piłką. Ostatnim krokiem jest umieszczenie 4 żetonów dmuchanych kół w pobliżu toru. W tym momencie, jesteśmy gotowi do zabawy.

ZASADY

Żółwik plusk to gra dziecięca, więc zasady musiały zostać przygotowane w odpowiednio prostej formie. Mechanika gry, to tak naprawdę memory z dodatkowym urozmaiceniem w formie celowania żółwiem w środek jeziora.

Gracze podczas swojej tury próbują poprzez pstryknięcie żetonu żółwia, trafić nim w środek planszy (jeziora).

 • jeśli żółw nie dotrze do jeziora, gracz może odkryć tylko 1 płytkę zwierzątka
 • w przypadku gdy żeton żółwia wyląduje na brzegu (jasnoniebieskie pole) odkrywa się 2 płytki zwierząt
 • jeśli trafimy w środek jeziora (ciemnoniebieskie pole) możemy odkryć aż 3 płytki

Na podstawie okrytych płytek zwierząt sprawdzamy, czy możemy poruszyć żetonami piłek (możemy poruszyć się na kolejne pole, jeśli odkryliśmy zwierze, które znajduje się przed naszą piłką).

Jeśli nie mamy szczęścia i nie możemy poruszyć się żadnym żetonem piłki otrzymujemy dmuchane koło, które pozwala odkryć dodatkowy kafelek ze zwięrzęciem podczas kolejnej tury.

Po zakończeniu tury, kafelki są zakrywane i przychodzi kolej następnego gracza.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie kiedy pierwszemu z graczy uda się przesunąć wszystkie 3 żetony piłek na ostatnie pole w rzędzie. Zostaje on automatycznie zwycięzcą.

CZAS ROZGRYWKI

Gra Żółwik plusk jest bardzo szybka i dynamiczna. Pojedyncza rozgrywka nie powinna zająć więcej niż 15-20 minut, w zależności od poziomu naszego szczęścia oraz pamięci.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Ten tytuł jest typowo dziecięcy i świetnie sprawdzi się dla każdego małego miłośnika gier. Wydawca podaje, że minimalny wiek gracza to 5 lat, ale my przetestowaliśmy ją z naszym 3 latkiem i również udało się nam zagrać.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ przyjemna dla oka grafika;
+ proste zasady i krótka instrukcja;
+ mechanika memory ćwiczy pamięć u dzieci;
– cienkie plansze graczy (przy małych dzieciach mogą się szybko zniszczyć).

MOJA OPINIA

Jestem całkowicie zachwycona tą grą. Szef i Dawid mają dokładnie taką samą opinię jak ja. Żołwik plusk! nie tylko oczarowuje wizualnie, ale dzięki elementom 3D, prostym zasadom i „pstrykaniem” sprawia, że każda rozgrywka jest emocjonująca. Osobiście bardzo spodobał mi się pomysł na utrudnienie gry, poprzez ściągnięcie band ze zjeżdżalni, jednakże przyczepię się do planszetek graczy, które są za cienkie i łatwo mogą ulec zniszczeniu. Poza tym jednym mankamentem, gra naprawdę daje radę, a Szef polubił ją od pierwszego wejrzenia.

W sumie wcale mu się nie dzwię! 😀

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: flicking, memory
TYP GRY: dla dzieci
AUTORZY: Joel & Rafael Escalante
ILUSTRACJE: Maïa Zeidan
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 5+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 15 min
CENA: ~ 65 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to