Od zawsze ciągnęło mnie w świat! Na mojej bucket liście znajduje się wiele miejsc do zobaczenia i mam nadzieję, że uda mi się zrealizować choć trochę podpunktów, ponieważ co chwilę dopisuje kolejne! 😀 Zwłaszcza po lekturze książek podróżniczych! Ostatnio w moje ręce trafiła Dobra nasza! Polska i … całkowicie przepadłam! 😀

Słowem wstępu, wiem, że to przewodnik dla dzieci, ale jest tak genialny, że śmiało polecam przeczytanie go każdemu poszukującemu inspiracji na podróże po Polsce. Tym bardziej, że to jedna z bardziej obszernych książek podróżniczych w mojej kolekcji. Poza tym, uważam, że warto mieć w swoim domu przewodniki turystyczne dedykowane dzieciom, ponieważ dzięki temu można już od najmłodszych lat zaszczepić w nich pasję do podróżowania, a to przecież świetna sprawa! 🙂

Dobra nasza! Polska składa się z 9 rozdziałów. Autorka rozpoczyna od zabrania czytelnika w podróż szlakiem zamków i pałaców. Dowiesz się, którą budowlę uznaje się za największą, którą za najpiękniejszą, najwymyślniejszą oraz najbardziej tajemniczą. Ponadto, będziesz mógł poczytać o zamkach na skałach, czyli tych znajdujących się na Szlaku Orlich Gniazd. Po zwiedzaniu zamków, udasz się do wielu miast rozmieszczonych w różnych częściach Polski. Zawitasz do Gdańska, Gdyni, Łodzi, Warszawy, a nawet do Bydgoszczy. A to jeszcze nie wszystkie miejsca z tego rozdziału.

Po zwiedzaniu miejskiej architektury, pora trochę odetchnąć na łonie przyrody. Masz do wyboru sporo urokliwych miejsc – półwysep helski, jezioro Śniardwy, Puszczę Białowieską lub Ojcowski Park Narodowy. Każde z tych miejsc jest niesamowite i wyjątkowe. Następnie, dowiesz się co nieco o polskich muzeach. Autorka zadbała o to, aby zaproponować te, które mogą Cię zaskoczyć! Jeśli znowu chcesz poczuć się jak dziecko, to koniecznie odwiedź Muzeum Dobranocek lub Muzeum Zabawek i Zabawy. Na pewno nie będziesz się nudzić!

Wiele niesamowitych rzeczy, czeka na Ciebie również…pod ziemią. Aby je zobaczyć możesz udać się do kopalni soli, węgla, żelaza, a nawet srebra! Podczas zwiedzania, na własne oczy zobaczysz jak kiedyś wyglądała praca w takich miejscach.

Autorka postanowiła przedstawić Ci także kilka obiektów sakralnych należących do różnych religii, w tym: judaizmu, islamu, chrzecijaństwa. W całej Polsce można zobaczyć wiele miejsc religijnego kultu, ponieważ dawniej na naszych ziemiach mieszały się praktycznie wszystkie znane religie.

Kolejny rozdział, wskaże Ci jedne z bardziej tajemniczych miejsc w Polsce, które słyną z gromadzenia energii. Związanych jest z nimi wiele legend i opowieści, a ludzie chętnie je odwiedzają, aby na własnej skórze sprawdzić ich działanie na sobie.

W tym przewodniku nie mogło również zabraknąć skansenów, które przeniosą Cię w czasie o setki lat! Takich etnograficznych parków w Polsce jest bardzo dużo, więc autorka miała trudny wybór przy decydowaniu o tym, które powinny znaleźć się w tej książce.

W ostatnim rozdziale, przeczytasz o grobowcach, cmentarzyskach i… mumiach! Wcale nie musisz lecieć do Egiptu aby je zobaczyć, bo jedna z nich znajduje się w klasztornej krypcie niedaleko Łysej Góry. Oprócz tego, w Kudowie Zdroju będziesz mógł zobaczyć kaplicę wypełnioną… czaszkami! Z pewnością czeka Cię wiele wrażeń podczas zwiedzania.

Dobra nasza! Polska to naprawdę niesamowita i przede wszystki wciągająca lektura. Nie mogłam oderwać się od czytania. Autorka w genialny i bardzo obrazowy sposób opisuje najciekawsze miejsca w Polsce. W oparciu o tą książkę, można zaplanować wiele fantastycznych wycieczek po naszym kraju.

Co więcej, jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy autorki. Zna nie tylko historię poszczególnych miejsc, ale również związane z nimi legendy, którymi chętnie się dzieli. Ponadto, w książce znajdziesz wiele ciekawostek, co sprawia,że Dobra nasza! Polska to naprawdę genialna książka! Autorce udało się stworzyć fantastyczny przewodnik zarówno dla dużych jak i małych.

ZALETY KSIĄŻKI

  • ogromna liczba ciekawostek o wielu miejscach, które możesz odwiedzić w Polsce (śmiało możesz zaplanować rodzinną wycieczkę!);
  • niesamowicie swobodny i lekki język jakim posługuje się autorka;
  • czytając Dobra nasza! Polska aż chce się wszystko rzucić i udać się w podróż;
  • wiele legend z różnych zakątków Polski;
  • uwzględnienie okolicznych atrakcji znajdujących się nieopodal opisywanego miejsca;
  • urokliwe ilustracje, które są fantastycznym dopełnieniem książki.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci
AUTORKA: Małgorzata Ruszkowska
ILUSTRACJE: Klaudia Kozińska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 320
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: podróżnicze, edukacyjne, przewodniki
JĘZYK: polski
WIEK:  8+
CENA: ~ 40 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to