Zawsze wolałam czytać niż słuchać, jednakże przy Miłoszu zaczynam coraz bardziej doceniać wszelkiego rodzaju treści, które mogę po prostu odsłuchać. Tematyka mitów, zawsze była mi bliska i gdy polonistki oznajmiały, że teraz będziemy je omawiać, nie mogłam się doczekać kolejnych lekcji.

Szczególnie polubiłam się z mitologią grecką, więc w rodzinnym domu, na półkach zalegało wiele książek w tej tematyce. Jednakże ostatnio, po raz pierwszy miałam możliwość posłuchać jednego z nich.

Muszę przyznać, że nie wpadłam na to, iż Nasiona granatu będą opowiadały o… No właśnie. O czym? 😀 Tego dowiesz się, czytając właśnie ten wpis! 🙂

KIM JEST AUTOR?

Autorem tekstu jest, pisarz, który tworzył w XIX wieku, Nathaniel Hawthorne. Miał on ogromny wpływ na amerykańską literaturę w tamtym okresie. Głównie pisał mroczne i religijne historie, a przed swoimi bohaterami stawiał poważne dylematy moralne. Wyjątkiem są stworzone przez niego biblijne i mitologiczne baśnie dla dzieci, które do tej pory są przez wielu uznawane za arcydzieła. Wcale się nie dziwię, że wydawnictwo Buka, postanowiło je wziąć na warsztat i zapoznać z nimi młode umysły.

O SERII

Nasiona granatu, to już dziesiąty audiobook, który ukazał się w serii Opowieści z zaczarowanego lasu. Są to historie inspirowane mitologią, które zawierają elementy humorystyczne i zostały napisane prostym językiem, tak aby nikt nie miał trudności ze zrozumieniem, co autor miał na myśli. W Zaczarowanym lesie mieszka wiele mitologicznych stworzeń i postaci. Spotkasz tu nimfy, odważnych herosów oraz bogów.

Tytuły, które do tej pory ukazały się w tej serii to:

  • Dziecięcy raj
  • Głowa meduzy
  • Złotodajna moc
  • Trzy złote jabłka
  • Cudowny dzban
  • Chimera
  • Minotaur
  • Zęby smoka
  • Pałac Kirke
  • Nasiona granatu

Wszystkie audiobooki w tej serii są czytane przez Krzysztofa Tyńca, który swoim głosem nadaje opowieściom uroku i słuchanie mitów jest wielką przyjemnością zarówno dla dziecięcych uszu jak i ich rodziców.

O CZYM JEST TEN AUDIOBOOK?

Nasiona granatu to opowieść o zrozpaczonej matce, która poszukuje swojej córki, ponieważ ta została porwana do podziemnego świata. Jestem pewna, że bardzo dobrze znasz tą historię, ponieważ ten mit omawia się zazwyczaj w szkole na języku polskim. Sama kojarzę go jako opowieść o Demeter i Korze, a u Hawthorne’a mamy matkę Ceres i córkę Prozerpinę.

BOHATEROWIE

Głównymi bohaterkami opowieści jest matka Ceres i jej mała córka, Prozerpina. Oprócz tej dwójki, w tej historii poznasz również boga diamentów i drogocennych kamieni, Plutona, oraz wiecznie posępną Hekate. Będziesz miał również okazję poznać Febusa, frywolnego młodzieńca kochającego muzykę. W ciągu tych 97 minut zapoznasz się z całym kordonem mitologicznych postaci, ponieważ, te które wymieniłam to tylko garstka 🙂

DLA KOGO JEST TEN AUDIOBOOK?

Audiobook dedykowany jest dla dzieci powyżej 8 roku życia. Chociaż sama mam dużo więcej lat, słuchałam tej opowieści z ogromnym zainteresowaniem. Domyślam się, że młodsi ode mnie, z równie wielką chęcią posłuchają o losach porwanej Prozerpiny.

ZALETY

Wydawnictwo Buka, zadbało o każdy najmniejszy detal audiobooka. Od oprawy muzycznej, która wprowadza słuchacza w świat starożytny, po przepięknie zilustrowaną opowieść w formie książki. Kojący głos Krzysztofa Tyńca sprawdza się tu fantastycznie. Z pewnością potrafi on zaciekawić swojego odbiorcę.

Podczas słuchania, ani nie zauważyłam kiedy minęło 100 minut. Po odsłuchaniu, mimo wszystko stwierdziłam, że tak czy siak zapoznam się z treścią książki, która również jest w zestawie. Nie będzie to chyba dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli powiem Ci, że treść jest identyczna jak na płytach, a czyta się ją równie przyjemnie. Wydawnictwo wybrało przyjemną dla oka czcionkę i sama dosłownie połknęłam lekturę w jeden wieczór.

REASUMUJĄC

Nasiona granatu zachwyciły mnie całkowicie. Spodziewałam się czegoś prostszego – po prostu przeczytania historii, a otrzymałam przepięknie podaną opowieść. Nie umiem powiedzieć co podobało mi się bardziej – oprawa muzyczna czy sama historia, która mimo wszystko mnie zaskoczyła.

INFORMACJE O AUDIOBOOKU

AUTOR: Nathaniel Hawthorne
ILUSTRACJE: Józef Wilkoń
MUZYKA: Maciej Rychły
SERIA: Opowieści z zaczarowanego lasu
WYDAWNICTWO: Buka
LICZBA STRON: 52
CZAS: 97 minut
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: mitologia
WIEK: 8+
CENA: 30 zł
LINK DO AUDIOBOOKA: https://bit.ly/MityGreckie_NasionaGranatu

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to