Prawie rok temu miałam okazję recenzować niesamowitą książkę pt. Z pozdrowieniami, Żyrafa, która zrobiła na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Całkiem niedawno, ukazał się drugi tom wchodzący w skład tej dwusiostrzanej serii. Jego tytuł to Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka.

Książka utrzymana jest w iście zimowym klimacie, ponieważ akcja toczy się na jednym z biegunów, a dokładniej na Wielorybim Przylądku. Zamieszkuje go wielki i stary Profesor Wieloryb, któremu brakuje towrzystwa i tak jak jego były uczeń, Pingwin, chciałby poznać nowego przyjaciela. Aby spełnić swoje marzenie, wysyła sporo listów za horyzont przez co listonoszka Foka ma sporo pracy. Jednakże praktycznie nikt na nie nie odpowiada.

Wszystko zmmienia się jednego dnia, gdy foka wraca, na Wielorybi Przylądek i ma dla Profesora list. Ktoś w końcu mu odpisał! Okazało się, że to mały wieloryb Wieloryś z Uchatkowej Wyspy. Wieloryb postanawia mu czym prędzej odpisać. W ten sposób zaczyna się cała przygoda!

Osobiście jestem pod ogromny wrażeniem tej książki. Bardzo podoba mi się już sam zamysł korespondowania. Sama jako dziecko często pisałam listy i miałam kilka osób, z którymi przez długi czas zostawałam w listownym kontakcie. Co więcej, Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka to ciepła i empatyczna opowieść w pięknej oprawie uroczych ilustracji. Autorka mistrzowsko ukazuje świat pełen życzliwości i szacunku wobec siebie. Ba! Udaje się jej również pokazać czym jest samotność.

Jeśli chodzi o bohaterów, to tak jak w przypadku pierwszego tomu, również i tutaj mamy do czynienia z uroczymi, a przede wszystkim naturalnymi bohaterami, którzy wydają się aż za prości, ale świetnie pasują do całej historii, w której pełno jest dosłowności, zupełnie tak jak w świecie dzieci. Widać tutaj mistrzowskie pióro Megumi Iwasy i jej dosokonałe zrozumienie postrzegania rzeczywistości przez najmłodszych. Nie sposób nie polubić bohaterów jej książek.

Jestem zachwycona tym tytułem. Zrobił na mnie takie samo wrażenie jak pierwszy tom. Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka czyta się szybko, z przyjemnością, a co więcej z wielkim uśmiechem na ustach. Jest to ten typ książki, który zrobi wrażenie i spodoba się nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Co więcej, oba tomy wyglądają bardzo „dorosło” na dziecięcej biblioteczce, a jest to spowodowane stonowaną okładką. Zdecydowanie się wyróżniają wśród innych książek!

ZALETY KSIĄŻKI

  • autorka fantastycznie rozumie świat małych czytelników;
  • piękne i zachwycające ilustracje;
  • prosty, ale mocne przesłanie płynące z książki;
  • kilka odniesień do pierwszego tomu i bohaterów, którzy w nim występują.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka
SERIA: Z pozdrowieniami
AUTORKA: Megumi Iwasa
ILUSTRACJE: Jörg Mühle
TŁUMACZENIE: Anna Zalewska
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 104
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK:  5+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to