Choć nie lubię upałów, to Hiszpania ma szczególne miejsce w moim sercu, bo to właśnie tam odbyłam swoją pierwszą samodzielną podróż (i to samolotem!) i zdecydowanie chciałabym ją za jakiś czas ponownie odwiedzić na dłużej. Jednakże zanim to nastąpi, to zdradzę Ci, że uostatnio udało mi się wyskoczyć tam na jeden wieczór! 😀 A to wszystko za pomocą książki pt. ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych.

Jak wszystkie książki z serii Świat dla dociekliwych, również i ten tytuł charakteryzuje krótki wstęp, w którym autorka wyjaśnia skąd wzięła się nazwa kraju oraz jak wyglądała jego historia. Koniecznie polecam go przeczytać, ponieważ można dowiedzieć się z niego już wielu interesujących faktów. Na następnej rozkładówce zobaczysz mapę z zaznaczonymi miejscami, które zostały uwzględnione w książce, a dalej są krótkie opisy tych miejsc.

Hiszpańska przygoda rozpoczyna się od… słonecznej pogody. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to jeden z cieplejszych krajów, jednakże na północy Hiszpanii pada również śnieg! Co ciekawe, Hiszpanie mają aż 4 języki urzędowe, które się trochę od siebie różnią, ale jest kilka rzeczy, która łączy wszystkich mieszkańców tego kraju, a jedną z nich jest świętowanie! Hiszpanie lubią świętować i robią to bardzo hucznie. Autorka zdradza jakie są ulubione tańce Hiszpanów i co w szczególności lubią jeść (Pssst! Na końcu książki, znajdziesz 4 przepisy na proste hiszpańskie dania).

Jeśli ciekawi Cię historia znanej świńskiej nogi, którą można spotkać praktycznie na każdym kroku, to znajdziesz ją właśnie w tej książce. A oprócz tego dowiesz się czym są makaronowe westerny oraz dlaczego hiszpańskie konie tańczą! 😀

Jeśli myślimy o Hiszpanii to siłą rzeczy, do głowy od razy przychodzi corrida i walki torreadorów, których historia jest również poruszona. A skoro mowa już o walkach, to w ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych znajdziesz również ciekawostki o najsłynniejszym hiszpańskim rycerzy z La Manchy. Co więcej, dowiesz się jakiej budowli nie udało się ukończyć od 200 lat oraz dlaczego Madryt nazywany jest hiszpańskim pępkiem.

Fragment o azulejos wywołał u mnie wiele wspomnień, bo podczas mieszkania w Walencji, rzeczywiście, co kawałek można było zobaczyć te piękne wzorzyste płytki. Najwięcej ich widziałam w drodze do szkoły w pobliskim miasteczku. Zachwycają po dziś, zwłaszcza że mają szerokie zastosowanie (numery domów, obmórówka okien lub drzwi, balkony itd.).

Osobiście jestem zachwycona tą serią. Są to jedne z ciekawszych i zabawniejszych książek podróżniczych jakie miałam okazję czytać. Ich lektura jest lekka, przyjemna i niesamowicie wciągająca. Co więcej, autorzy umieszczają w nich wiele ciekawostek, które warto sobie co jakiś czas odświeżać. ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych to książka, której czytanie ponownie zabrało mnie do roku 2014, w którym mogłam chociaż przez chwilę pomieszkać w Walencji. Miło sobie przypomnieć tamte czasy! 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • przepięknę i zachwycające ilustarcje,
  • niesamowicie swobodny i lekki język jakim posługuje się autorka,
  • widać, że autorka posiada ogromną wiedzę na temat tego kraju,
  • w oparciu o książkę, można zaplanować sobie wyprawę do Hiszapanii,
  • autorka dzieli się z czytelnikiem ogromną ilością faktów i ciekawostek i przedstawia je w niezwykle barwny sposób,
  • czytając ¡Olé! chce się od razu odwiedzić Hiszpanię,
  • umieszczenie czterech przepisów na tradycjne włoskie dania na końcu książki,
  • wyjaśnienie hiszpańskiej wymowy, w jednym z minirozdziałów.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Świat dla Dociekliwych
AUTORKA: Monika Bień-Königsman
ILUSTRACJE: Maria Dek
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 168
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: podróżnicze
JĘZYK: polski
WIEK: 8+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłego czytania!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to