Trochę trzeba było poczkać na kolejne tomy serii Przygody z nauką od Akademii Mądrego Dziecka, ale zdecydowanie było warto! Są to jedne z moich ulubionych AMDowych książek, ponieważ znajdziesz w nich wiele prostych eksperymentów, które możesz zrobić we własnym domu razem z dzieckiem. Świetnie łączą naukę z zabawą i szczerze żałuję, że nie było takich książek, gdy sama byłam mała! 😀

W naszej domowej biblioteczce mamy łącznie 6 tytułów wchodzących w skład tej serii, ale jest ich zdecydowanie więcej. Dotychczas dzięki Przygodom z nauką możesz przeprowadzić eksperymenty z:

Na blogu zrecenzowałam juz 4 książk z tej serii, więc jeśli chciałbyś się z nimi zapoznać, wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk 🙂

Ziemniak. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką

Na pierwszy ogień chcę przybliżyć Ci ksiażkę, która bierze na tapet warzywo, które dobrze zna chyba każdy z nas. Jest nim ziemniak. Osobiście, jeśli chodzi o ziemniaczane eksperymenty, kojarzyłam tylko ten z prądem z ziemniaka. Dlatego celowo wybrałam dla Miłka i siebie właśnie tą część z tej serii, aby móc poznać kolejne oblicza tego popularnego warzywa.

Książka rozpoczyna się od krótkiego wstępu, z którego czytelnik może dowiedzieć się czym jest ziemniak, jakiego koloru może być i jakie kształty może przybierać. Ponadto, autorzy umieścili tam cztery pytania np. dotyczące produktów jakie można zrobić z ziemniaka. Dalej, będziesz mógł zobaczyć czym różnią się od siebie ziemniaki np. młode od klasycznych oraz dlaeczego niektóre kartofle są bardziej wodniste od innych.

Na kolejnch rozkładówkach, znajdziesz już konkretne eksperymenty naukowe jakie można wykonać z tego warzywa. Dziecko może samodzielnie wykiełkować ziemniaka, aby później posadzić go w wielkiej donicy. Ponadto, mały czytelnik dowie się czym jest zjawisko osmozy, dzięki wydrążeniu dwóch dziur w ziemniakach i wypełnieniu jednej z nich wodą, a drugiej solą. Fani łamigłówek, będą mogli spróbować utrzymać ziemniaka w pionie, a dzięki temu zobaczą jak działa grawitacja.

Z tej książki dowiesz również dlaczego wydrążony ziemniak nie tonie oraz czy jest możliwe przebicie go za pomocą papierowej słomki. Co więcej, autorzy zdradzają jak szybciej obrać kartofle ze skórki oraz jak zrobić pyszne ziemniaczane puree. Osobiście, dla mniej najfajniejszym eksperymentem jest uzyskiwanie skrobii we własnym domu. Natomiast Miłosz z ogromną radością bawił się skrobią wymieszaną z wodą, która potrafiła zmieniać swój stan skupienia w zależności od użytej siły. Na samym końcu książki, autorzy umieścili przepis na wykonanie czipsów we własnym domu i jest to coś, co na pewno będę niedługo robić z Miłoszem! 😀

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: Przygody z nauką
AUTORZY: Cécile Jugla, Jack Guichard
ILUSTRACJE: Laurent Simon
TŁUMACZENIE:  Katarzyna Grzyb
WYDAWNICTWO: Harper Collins
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: nauka, ciekawostki, eksperymenty
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA:  ~ 15 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Sól. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką

Drugą książką, jaką chciałabym Ci przedstawić nosi tytuł Sól. Stwierdziłam, że eksperymenty z jej udziałem również będą cieszyć się u nas popularnością, a co za tym idzie chętnie odkryję jej dodatkowe właściwości niż tylko dodawnie smaku potrawom.

Tak jak było w przypadku wcześniejszych książek z tej serii, również i ta rozpoczyna się od krótkiego wstępu wyjaśniającego czytelnikowi czym jest tytułowa rzecz. Autorzy umieścili tam 4 proste pytania dotyczące koloru czy pochodzenia soli, a nawet produktów, które jej w sobie nie mają. Tuż za tą rozkładówką znajduje się już pierwszy eksperyment, z którego dowiesz się jak podnieść kostkę lodu bez dotykania.

W dalszej części książki, autorzy dzięki prostemu doświadczeniu z soleniem wody wyjaśniają czym są roztwory i jak sprawić aby zmieniły swoje nasycenie. Ponadto, czytelnik dowie się, że woda słodka i woda słona mają różną gęstość, dzięki czemu zbiorniki słonowodne mają większą wyporność jak. np. Morze Martwe. Jak już jesteśmy przy słonej wodzie, to zdradzę Ci tylko tyle, że autorzy dzielą się sposobami na odsolenie wody morskiej. Szczerze mówiąc, nie zdawałam sobie nawet sprawy z tego, jakie to proste! 😀

Ze szkolnej lekcji chemii pamiętam, jak w ramach zadania domowego trzeba było wyhodować kryształki soli. Tutaj również jest takie zadania, jednakże inne i na pewno będziemy je wykonywać za jakiś czas z Miłkiem. Czymś co mnie całkowicie zaskoczyło było to, że z soli można zrobić… klej 😀 Takich przydatnych eksperymentów w tej książce jest jeszcze więcej. Nawet nie wiedziałam, że dzięki soli można wyczyścić monety czy zafarbować tkaniny.

W książce znajdziesz naprawdę sporo świetnych i prostych eksperymentów do wykonania!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Akademia Mądrego Dziecka
CYKL: Przygody z nauką
AUTORZY: Cécile Jugla, Jack Guichard
ILUSTRACJE: Laurent Simon
TŁUMACZENIE:  Katarzyna Grzyb
WYDAWNICTWO: Harper Collins
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: nauka, ciekawostki, eksperymenty
JĘZYK: polski
WIEK:  3+
CENA:  ~ 15 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to