Wiesz, że jestem anglistką, a co za tym idzie – uwilebiam historię Wielkiej Brytanii. Jest ona zdecydowanie lepiej udokumentowana niż polska. No i umówmy się, wiele się tam działo, więc z pewnością nie wieje nudą! Czytanie książek poświęconych powstawaniu kultury brytyjskiej oraz co i kto miał na nią wpływ, jest czymś co robi z ogromną przyjemnością. Poznawanie historii królowych i królów zasiadających na brytyjskim tronie jest już dla mnie naprawdę wciągające! 😀

Jakiś czas temu, na Netflixie natknęłam się na pewien program o zamkach brytyjskich. Pooglądałam go chyba 4 razy! 😀 Później zaczęłam szukać kolejnych dokumentów, gdzie mogłabym dowiedzieć się czegoś ciekawego i posłuchać brytyjskiego akcentu. Natknęłam się na kilka fajnych pozycji, którymi w tym wpsie chciałabym się z Tobą właśnie podzielić 🙂

Może tak jak ja lubisz takie produkcje! 😀

Secrets of Great British Castles

Na pierwszy ogień, idzie właśnie program, od którego rozpoczęły się moje poszukiwania kolejnych produkcji w podobnym klimacie. Na Secrets of Great British Castles nastknęłam się przypadkiem i oglądanie bardzo mnie wciągnęło już od pierwszego odcinka. Piękne kadry, ciekawie poprowadzona narracja i przyjemny akcent prowadzącego. Czego chcieć więcej? 🙂

Secrets of the Royal Palaces

Ciężko było mi znaleźć platformę, gdzie mogłabym zobaczyć ten program, ale po wielu trudach udało się. Jakiś czas temu pierwszy sezon był dostępny na YouTube, ale trzeba było wykupić sobie dostęp do każdego z odcinków. Prowadząca, Lucy Worsley, opowiada naprawdę ciekawie i ciężko poprzestać na jednym odcinku. Historie jakie przedstawia są w większości dobrze znane, ale mimo wszystko udało się jej mnie parę razy zaskoczyć.

A History of Scotland

Neila Olivera uwielbiam słuchać! Nie znam nikogo, kto tak pięknie opowiadałby o historii Szkocji, którą kocham całym sercem. Kiedyś, gdy miałam więcej czasu, oglądałam wszystko co tylko znalazłam z jego udziałem, a później kupiłam książkę, którą nadal czytam. Jeśli szukasz czegoś o kulturze i historii Szkocji, to ten program jest zdecydowanie dla Ciebie!

She-Wolves: England’s Early Queens

Nawet nie wiesz jak ciężko było znaleźć ten dokument do pooglądania! Ale udało się i bardzo mnie to cieszy. Tym razem, ten program bierze na tapet brytyjskie władczynie, którym udało się zdobyć koronę. Helen Castor zdradza ciekawostki z dworskiego i królewskiego życia od wczesnego średniowiecza, aż do czasów Elżbiety I.

Mystic Britain

Jest to produkcja, która znacznie różni się od wcześniejszych, ponieważ poświęcona jest wierzeniom starożytnych Brytów. Duet prowadzących przemierza Wielką Brytanię i eksploruje miejsca dawnych kultów, przedstawia rytuały oraz praktyki okultystyczne jakie kiedyś były popularne wśród starożytnych.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że tych dokumentów jest o wiele więcej, jednakże ciężko jest znaleźć jakieś legalne źródło, gdzie można je zobaczyć. Na chwilę obecną, udało mi się pooglądać powyższe produkcje. Jeśli pooglądam coś nowego, z pewnością uaktualnię ten wpis o poniższe pozycje:

  • Britain’s Bloody Crown,
  • Tales from the Royal Wardrobe,
  • Henry VIII and His Six Wives,
  • The Plantagenets,
  • Tales of Irish Castles.

A jeśli chciałbyś zapoznać się z innymi propozycjami seriali i filmów to zapraszam do poniższej kategorii 🙂

Miłego oglądania!

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA GŁÓWNEGO

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to