W mojej kolekcji, pojawiła się kolejna planszówka, która sprawdzi się u wszystkich fanów gier logicznych. Tym razem jest to rebelowa nowość pt. Moje skarby. Szczerze mówiąc, nie mogłam się doczekać premiery tej gry, bo zapowiadała się naprawdę fajnie.

Możliwość zbierania unikatowych przedmiotów, głowienie się nad tym gdzie je umieścić aby zyskać jak najwięce punktów, a przy okazji zmienna kolejność graczy i bardzo szybka rozgrywka. Czego chcieć więcej od planszówki? 😀

Czy Moje skarby rzeczywiście okazały się u nas strzałem w dziesiątkę? Czy mechanika nie była zbyt prosta? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, to koniecznie musisz przeczytać dalszą część wpisu 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Moje Skarby mają bardzo barwne pudełko średniej wielkości. Jeśli chodzi o dokładny rozmiar to jest onon większe niż 7 Cudów Świata Pojedynek, a mniejsze niż Nova Luna. W sumie nie mam planszówki w takim samym rozmiarze 😀 Mogę przyrównać Ci tylko wysokość, która jest identyczna jak Cytadela.

W środku natomiast znajdziesz:

 • 4 gablotki,
 • plansza podróży,
 • 4 karty pomocy,
 • 12 kart kolekcji,
 • 5 kart cudów,
 • 12 kart rywala do wariantu 1-osobowego,
 • 85 kafli różności,
 • 8 pionków,
 • 72 żetony punktów,
 • woreczek,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

W Moich Skarbach, gracze mają do zapełnienia swoje gablotki. Aby móc je wypełnić, muszą wyruszać na wyprawy i zbierać unikatowe i wartościowe przedmioty. Im więcej skarbów uda się zdobyć uczestnikom, tym większe mają oni szanse na zwycięstwo.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowania rozpocznij od wzięcia gablotki i pasujących do niej kolorem pionków. Następnie, planszę podróży umieść w dogodnym dla wszystkich graczy miejscu. Pamiętaj o tym, aby pod planszą zostawić trochę wolnego miejsca, na przygotowanie łona natury. Do woreczka włóżcie wszystkie żetony różności, które będą potrzbne do rozgrywki. Pozostałe odłóż z powortem do pudełka.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie kart kolekcji. Potasuj dokładnie talię, a następnie dobierz 5 i odkryte umieść nad planszą podróży. Pozostałe karty umieść w pudełku. Karty cudów również należy dokładnie potasować, jeden z graczy wybiera jedną z kart i kładzie ją odkrytą pod kartami kolekcji. Żetony punktów połóż obok planszy, tak aby każdy z graczy mógł do nich swobodnie sięgnąć.

Ostatnim krokiem jaki należy wykonać przed rozpoczęciem rozgrywki jest wybranie gracza rozpoczynającego, który kładzie swój pionek na polu startowym, a pozostali uczestnicy, kładą je na kolejnych polach z godnie z ruchem wskazówek zegara. Gdy wykonacie wszystkie powyższe kroki, możecie zaczynać.

ZASADY

Zasady gry są naprawdę banalnie proste. Gracze wybierają jedną z 5 (lub 2 akcje, gdy w rozgrywce uczestniczy dwoje osób) poniższych akcji, a następnie ją wykonują. W zależności od pola, na którym ustawią swój pionek uczestnicy mogą wybrać:

 • AKCJA I – polega na dobraniu trzech kafli i umieszczeniu dwóch z nich w swojej gablotce, a pozostały należy odrzucić.
 • AKCJA II – tym razem dobiera się dwa kafle. Jeden z nich dokładasz do swojej planszetki, a drugi umieszczasz na łonie natury, aby móc wybrać jeszcze jeden spośród 5. Również kładziesz go w swojej gablotce.
 • AKCJA III – dokładasz jeden kafel z woreczka na łono natury, a następnie dobierasz stamtąd dwa kafelki do swojej planszy.
 • AKCJA IV – dokładasz dwa kafelki na łono natury i wybierasz 2 spośród 6. Później, umieszczasz je w swojej gablotce.
 • AKCJA V – odrzucasz wszystki kafle znajdujące się na łonie natury i zastępujesz je 4 nowymi z woreczka. Następnie wybierasz dwa z nich i odkładasz na swojej planszetce.

Po wykonaniu akcji, gracz sprawdza czy udało mu się wykonać jakieś zadania z kart oraz czy zdobył dodatkowe punkty za swoje unikatowe skarby w gablocie. Gdy to wszystko zostanie już rozpatrzone, kolejny gracz rozpoczyna swoją rozgrywkę.

Pod koniec tury, gdy wszyscy uczestnicy wykonają swoje akcje, następuje faza porządkowania, czyli przesunięcia pionków z powrotem do góry. Pamiętaj o tym aby pod żadnym pozorem nie zmieniać kolejności ustawienia pionków. Ulega ona zmianie, w zależności od tego, które akcje wybrali wcześniej poszczególni gracze.

ZAKOŃCZENIE

Gdy gablotki wszystkich graczy są już zapełnione, następuje zakończenie gry. Wtedy, uczestnicy podliczają zdobyte w trakcie rozgrywki punkty czyli:

 • żetony punktów,
 • karty kolekcji,
 • kafle specjalne.

Do tego należy jeszcze doliczyć punkty za korony znajdujące się na zdobytych skarbach oraz punkty za cud wybrany na początku gry. Punktowane są również pierwsze trzy miejsca, na których znajdują się pionki graczy. Zwycięzcą zostaje osoba, której udało się zdobyć największą liczbę punktów.

CZAS ROZGRYWKI

Moje skarby to zdecydowanie jedna z szybszych gier logicznych, jakie mamy w naszej kolekcji. Czas jaki należy poświęcić na rozgrywkę w pełnym składzie to około 20 minut. Gdy gram tylko z Dawidem, to ten czas siłą rzeczy się jeszcze skraca. Najszybsza partia jaką udało się nam rozegrać trawała niecałe 7 minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Tytuł ten przypadnie do gustu wszystkim fanom gier logicznych, gdzie zdecydowanie trzeba ruszyć głową, ale zasady nie są skomplikowane. Ponadto, może być bardzo fajną grą dla niedzielnych graczy. Wiek jaki widnieje na pudełku to 14+, jednakże ograne, młodsze dzieci z pewnością sobie poradzą z Moimi skarbami.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ przyjemna oprawa graficzna,
+ wygodny rozmiar pudełka i gry po rozłożeniu, który nie zabiera dużo miejsca,
+ wariant solo,
+ szybkie przygotowanie oraz szybka rozgrywka,
+ zmiana kolejności graczy po każdej turze,
+ nieskomplikowane i łatwe do przyswojenia zasady.
nie znalazłam nic do czego mogłabym się przyczepić 🙂

MOJA OPINIA

Szczerze mówiąc, bardzo wyczekiwałam tego tytułu, ponieważ ostatnio dość często na naszym stole, a dokładniej na podłodze, pojawiają się logiczne planszówki. Czy Moje skarby się nam spodobały? Zdecydowanie tak! Gra jest bardzo dobrze przemyślana i pozwala pokombinować aby zdobyć jak najwięcej punktów.

Wszystko zależy od tego jak w naszych gablotach umieścimy unikaty. Uzupełniając wiersze należy zwrócić uwagę na rodzaje skarbów, natomiast w przypadku kolumn kluczem są kolory. Najfajniejszym zabiegiem, który został zastosowany w tej grze, jest zmiana kolejności graczy. Taka mała rzecz, a potrafi sporo namieszać! 😀

Zasady nie są skomplikowane, są wręcz bardzo proste, ale na chwilę obecną taki lżejszy tytuł nam odpowiada. Jeśli szukasz czegoś na początek zabawy z planszówkami, to Moje skarby mogą się okazać jak najbardziej trafnym pomysłem 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: open drafting, set collection, solo / solitaire game, tile placement
TYP GRY: logiczne
PROJEKTANCI: Eduardo Baraf, Steve Finn, Keith Matejka
ILUSTRACJE: Kim Robinson, Beth Sobel
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 14+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 20min
CENA: ~ 100 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to