Wiosną tego roku, ukazał się kolejny już tom dziennika Taluli, która po wspólnych wakacjach spędzonych w trasie razem ze swoją rodziną (Wymienię kiepską przyczepę na kompetentnych rodziców), rozpoczyna nowy rozdział w swoim życiu, jakim jest nauka w gimnazjum. Nastolatka to niebywale utalentowana uczennica, która nie ma najmniejszych problemów z nauką, jednakże odnalezienie się w nowym otoczeniu i nawiązanie nowych znajomości stanowią już dla niej wyzwanie.

Główna bohaterka w swoim dzienniku narzeka, że gimnazjum to najtrudniejsza rzecz jaka dotychczas ją spotkała. Ciężko dogadać się z rówieśnikami i niektórymi nauczycielami, a Adela, najlepsza przyjaciółka nastolatki nie jest z nią w jednej klasie. Dziewczyny mają ze sobą tylko jedną wspólną lekcję, jaką jest niemiecki. Przez resztę czasu, Talula musi siedzieć w jednej ławce z Jankiem, który niesamowicie przypomina jej okropnego barata Łukasza.

Dziennik rozpoczyna się 3 września i pierwsze wpisy są raczej krótkie. Talula opisuje swoje wrażenia z lekcji oraz swoje rozterki. Prawdziwa udręka jednak zaczyna się w momencie, gdy dziewczyna dostaje na zadanie przygotowanie własnego dziennika, ale nie takiego pisanego, lecz telewizyjnego. Wymyślenie ciekawego kontentu, który spodoba się publiczności, czyli nauczycielce i uczniom z klasy wcale nie jest takie proste i oczywiste. Talula dzieli się kilkoma pomysłami, które są naprawdę zabawne dla czytelnika, ale sama autorka nie jest z nich zbytnio zadowolona.

Jak to było w przypadku wcześniejszych książek, również i w Jak przeżyłam w pierwszej klasie gimnazjum pojawia się motyw zwierzaka, którego chciałaby główna bohaterka. Tym razem od pierwszego wejrzenia zakochuje się ona w dość nietypowym zwierzaku, który jest dość sporym wydatkiem i dziewczyny na niego nie stać. Na szczęście z pomocą przychodzi jej przyjaciółka Adela, która wymyśla nietypowy plan, dzięki któremu Talula już niedługo będzie mogła się cieszyć nowym podopiecznym.

Czy dziewczynom uda się zebrać odpowiednią sumę?
Czy Talula odnajdzie się w gimnazjum?
Czy jej wystąpienie na forum klasy okaże się sukcesem?

Musisz się przekonać sam! 

Od siebie dodam tylko tyle, że jest to moja ulubiona muchomorowa seria dla nastolatków i ciężko się nie chichrać w trakcie lektury! 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • prosty język jakim posługuje się autorka,
  • czytelnicy mogą utożsamiać się z „problemami”, z którymi mierzy się Talula, ponieważ są one dostosowane do wieku odbiorcy,
  • przedstawienie problemów z perspektywy dziecka,
  • rodzice również wiele mogą wynieść z tej książki i zobaczyć jak bardzo różni się ich punkt widzenia na daną sytuację,
  • wygodny format książki,
  • odpowiednio duży rozmiar czcionki, który umożliwia samodzielną lekturę pamiętnika dzieciom, które zaczynają swoją przygodę z czytaniem.

A jeśli chciałbyś przeczytać o wcześniejszych przygodach Tulali, to możesz zapoznać się tą kategorią, gdzie znajdziesz recenzje poprzednich tomów.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Marion Achard
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: pamiętnik, dziennik
JĘZYK: polski
WIEK:  6+
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to