Jeśli śledzisz mnie na fejsbuku, to być może rzuciło Ci się w oczy to, że dość często dzielę się pomysłami na wykorzystanie przydasiów lub po prostu pokazuję, co takiego zbieram i później wykorzystuję do nauczania. Przewijają się tam zakrętki, patyczki, kostki (zarówno te „normalne” jak i obrazkowe) i… KUBKI! 😀

Nawet nie wiesz jak bardzo staram się nie kupować kolejnych kubków, bo tak na dobrą sprawę nie mam ich już gdzie trzymać. Dlatego gdy jestem w pepco, to omijam te regały szerokim łukiem 😀

Udało mi się zebrać dość sporą kolekcję kubków, ale do tej pory jakoś nie przyszło mi do głowy aby o nich napisać na blogu. Aż do dziś! Możesz mi wierzyć, że w tych niepozornych gadżetach, drzemie ogromny potencjał edukacyjny, a żeby się o nim przekonać, to wystarczy, że przeczytasz ten wpis 😀

SEGREGOWANIE

Na pierwszy ogień, idzie najbardziej oczywisty pomysł, który przychodzi do głowy chyba każdemu. Chodzi oczywiście o wykorzystanie kubków do segregowania. Osobiście, najczęściej wykorzystuję materiały przygotowane na patyczkach, które następnie segreguję przy pomocy odpowiednio opisanych kubków z kategoriami. Rzecz jasna nie musisz wykorzystywać do tego patyczków. Kartki sprawdzą się tutaj równie dobrze.

Co można segregować?

 • części mowy (przymiotniki, rzeczowniki, czasowniki)
 • prefixy i sufixy
 • liczba mnoga
 • słowa na daną literę
 • czasowniki nieregularne
 • czasowniki w present simple
 • odmiana „to be”
 • rodzaje zwierząt (farm, wild, insects, mammals, birds, etc.)

Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć mój ulubiony sposób segregowania, jakim jest nauczanie liczby mnogiej z wykorzystaniem patyczków.

LOSOWANIE

W przypadku losowania, najczęściej wykorzystuję jeden kubek, z którego w zależności od grupy wiekowej z jaką pracuję, losuję:

 • szczęśliwy numerek,
 • piosenkę,
 • partnera do współpracy lub członków grupy,
 • zadanie do wykonania,
 • numer zadania,
 • przerywnik (jest to chwila na pobudzenie lub wyciszenie uczniów, w zależności od tego w jakim są w danym dniu nastroju),
 • literkę alfabetu, która służy nam za warmup,
 • do gry w familiadę.

WIEŻA

Kolejnym zastosowaniem kubków, które idalnie sprawdzi się w nauczaniu dzieci, jest budowanie wieży. Jest to bardzo prosta, ale niezwykle angażująca zabawa. Sama najczęściej po nią sięgam podczas powtórek, aby były one ciekawe dla moich uczniów. Wybieram wtedy karty obrazkowe z tamatów, które aktualnie realizuję i tasuje je ze sobą. Następnie, proszę uczniów aby usiedli w kole i pierwszy uczeń wykłada kubek jako podstawę wieży, a następny losuje kartę i gdy prawidłowo odpowie, co znajduje się na karcie może położyć ją na kubku. Kolejny uczeń znowu kładzie kubek, a następny nazywa daną rzecz. Gdy wszyscy uczniowie przejdą kolejkę to zamieniam kolejnośc w taki sposób, aby osoby kładące kubek w drugiej turze losowały i nazywały kartę.

Chciałabym zaznaczyć, że zazwyczaj pracowałam w małych grupach przedszkolnych i mogłam sobie pozwolić na taki, a nie inny sposób prowadzenia tej zabawy. Poniżej możesz zobaczyć rekordowo wysoką „budowlę”, która wyszła spod rąk dzieci z jednej z grup, które uczyłam w rzeszowskim przedszkolu.

UKRYJ COŚ

W mojej kolekcji mam również kubeczki, które kupiłam jakiś czas temu w sopockim tajgerze. Czymś co je zdecydowanie wyróżnia jest to, że mają możliwość zamknięcia. Dzięki temu mamy wiele możliwości na wykorzystanie ich podczas zajęć i to nie tylko z najmłodszymi.

Śmiało możesz ukryć w nich:

 • zadania do wykonania przez uczniów,
 • numerki zestawów z zadaniami,
 • małe przedmioty do odgadnięcia przez uczniów (po dźwięku i ciężkości),
 • mini puzzle,
 • obrazki do nazwania,
 • słowa do przeliterowania, wyjaśnienia, pokazania

KUBEK PO FRYTKACH

Być może jest to bardziej coś w stylu pojemnika, jednakże u mnie pełni takie funkcje jak kubek, dlatego znajduje się w tym wpisie. Pamiętam, że pomysł na wykorzystanie opakowania po frytkach z McDonald’s, pojawił się w mojej głowie gdy mieszkałam jeszcze w Katowicach.

Poniżej przygotowała dla Ciebie przykładowe wykorzystanie tych kubków w praktyce. Mam nadzieję, że mój pomysł Ci się spodoba. Jest on bardzo prosty i jedyne co musisz zrobić to przygotować 3 opakowania na frytki i każde oznaczyć znakiem „X” (przeczenia), „?” (pytania) i „V” (twierdzenia). Następnie, na patyczkach przygotuj czasowniki lub frazy, które będą pomocne przy tworzeniu zdań. Zadaniem uczniów będzie wylosowanie kilku patyczków i ułożenie zdań z danym wyrażeniem lub czasownikiem. Uczeń sam decyduje jaki rodzaj zdań będzie układał. Gdy już je ułoży – wkłada patyczki do opakowań wedle rodzaju zdania, jakie przygotował.

Ćwicznie sprawdzi się w parach, grupach lub indywidualnie dla każdego ucznia i tak na dobrą sprawę przy każdym zagadnieniu gramatycznym, w zależności od tego jaką strukturę będziesz chciał przećwiczyć.

RZUCAJKA DO KOSTEK

Jestem z tych osób, które równie często korzystają na lekcjach z kostek obrazkowych. Jest to na tyle mały gadżet, że zawsze mam je przy sobie i staram się po nie sięgać tak często jak tylko jest to możliwe. Jeśli mamy do dyspozycji dużą ilość kostek, to dla młodszych uczniów (o mniejszych dłoniach) rzucenie wszystkimi może sprawiać trudności. Dlatego idealnie sprawdza się do tego kubek. To samo tyczy się rzucania pojedyńczą kostką, gdy chcemy uniknąć latania kostki po całej klasie. Wystarczy, że uczeń odwróci kubek, uniesie go i sprawdzi wynik.

SKŁADANE KUBKI – ŁATWE DO PRZECHOWYWANIA

Ostatnio, na AliExpress odkryłam mini boxy do popcornu, które pierwotnie nie miały mieć zastosowania edukacyjnego. Jednakże z racji tego, że można je złożyć na płasko i wielokrotnie użyć, idealnie sprawdzą się podczas wykonywania zadań, które opisałam powyżej. Najważniejsze jest to, że nie zajmą wiele miejsca w nauczycielskiej torbie. Na AliExpress możesz znaleźć je w różnych wzorach, kolorach oraz rozmiarach, więc jeśli nie masz miejsca na przechowywanie klasycznych kubków, to te będą dla Ciebie idealne.

Mam nadzieję, że mój wpis z pomysłami na wykorzystanie papierowych kubków przypadł Ci do gustu. Jestem bardzo ciekawa, czy Ty sięgasz po nie równie chętnie i często jak ja 🙂 Daj znać w komentarzu!

A póki co, trzymaj się ciepło! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to