Zaledwie kilka dni temu, swoją premierę miała już kolejna książka Anny Skowrońskiej pt. Ogień. W ubiegłych latach, na blogu recenzowałam już wszystkie wcześniejsze pozycje tj. Wiatr, Wodę i Ziemię, więc jeśli chciałbyś zapoznać się z tymi tytułami, to możesz to śmiało zrobić 🙂

Tak jak poprzednie książki, również i ta muchomorowa nowość jest w całości poświęcona tytułowemu zagadnieniu, jakim jest ogień. Autorka przedstawia jego pozytywne właściwości, czyli dawanie światła, ciepła, możliwość gotowania. Jednakże, również sporo miejsca poświęca jego niszczycielskiej sile. Co więcej, w trakcie lektury, będziesz miał okazję przekonać się, jak kiedyś ogrzewano swoje domostwa i do czego ludzie wykorzystywali ogień. Ponadto, przeczytasz o tym, co bobry mają wspólnego z pożarami oraz w jakie ogniste stworzenia kiedyś wierzono.

Cała przygoda z Ogniem zaczyna się od wyjaśnienia czym on właściwie jest. Autorka dzieli się także sposobami na rozpalanie ogniska poza domem i zdradza dlaczego ogień w kuchence gazowej zawsze pownien być niebieski.

Ponadto, spora część książki poświęcona jest tak na dobrą sprawę przeszłości – od momentu odkrycia ognia, aż do teraźniejszości. Autorka wielokrotnie dzieli się również historycznymi ciekawostkami związanymi właśnie z tym żywiołem jak np. odkrycie największego paleniska sprzed 400 tysięcy lat czy ogromną erupcją Wezuwiusza, która doszczętnie zniszczyła Pompeje. Co więcej, czytelnik dowie się o wielu ognistych stworzeniach w jakie kiedyś wierzono i pozna zwierzęta, które mogą być ich potomkami.

Skoro jest to książka poświęcona ogniu, to nie mogło w niej zabraknąć informacji dotyczących ludzi, którzy zawodowo go gaszą, czyli strażaków. Czytelnicy dowiedzą się jak go gasić w bezpieczny sposób, aby się nie poparzyć oraz co dzieje się z ciałem, jak już do tego dojdzie.

Tak jak było w przypadku dwóch wcześniejszych książek z tej serii, również i ta robi na mnie ogromne wrażenie. Sposób w jaki autorka przedstawia korzyści jakie daje nam konkretny żywioł, a potem pokazuje jego niszczycielskie oblicze, jest naprawdę godne podziwu. Ponadto, język jakim się posługuje jest zrozumiały i widać, że autorka posiada sporą wiedzę w tym temacie. Ilustracje dopełniają treść i pomagają młodszym czytelnikom odczytać informacje znajdujące się w książce. Od siebie polecam! 🙂

ZALETY KSIĄŻKI

  • szczegółowe omówienie zagadnień związanych z ogniem
  • prosty i zrozumiały język jakim posługuje się autorka,
  • ogromna i rozległa wiedza jaką ma autorka w temacie ognia,
  • wszystkie informacje są przekazane w ciekawy i interesujący dla czytelnika sposób,
  • oprawa graficzna jest na najwyższym poziomie i jej zadaniem nie jest tylko ładny wygląd, ale również podkreślenie i dopełnienie treści,
  • Ogień jest książką, która zawiera całą masę ciekawostek, dlatego uważam, że powinny po nią sięgnąć nie tylko dzieci, ale również rodzice, którzy są bombardowani pytaniami swoich młodszych pociech.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Anna Skowrońska
ILUSTRACJE: Agata Dudek i Małgorzata Nowak
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 64
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: edukacyjne, przyrodnicze
JĘZYK: polski
WIEK:  10+
CENA: ~ 40 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://www.muchomor.pl/pl/p/Ogien/249

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Książkę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to