Chyba nie ma takiego dziecka, które nie chciało by zostać na chwile detektywem i rozwiązywać najtrudniejsze zagadki. Teraz, każdy mały gracz może się w niego wcielić grając w najnowszą grę wydawnictwa Rebel pt. Detektyw Bombel.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Gra zapakowana jest w niewielkie, bardzo wytrzymałe pudełko z grubej tektury, które jest dodatkowo zamykane na magnes. Takie opakowanie świetnie sprawdzi się w podróży, więc może to być dobry tytuł do zabrania na wyjazdy.

Po otwarciu, naszym oczom ukazuje się zawartość, czyli:

  • 72 karty, podzielone na 4 zestawy (każdy zestaw to oddzielna przygoda),
  • plakat,
  • instrukcja.

Każdy zestaw zawiera karty gwiazd, ślepych uliczek oraz postaci. Liczba kart jest różna dla każdego dostępnego zestawu.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest odszukanie wszystkich kart gwiazd, które znajdują się na karcie zadania każdej z 4 dostępnych przygód.

PRZYGOTOWANIE

Aby zacząć grać, musimy najpierw wybrać jedną z 4 dostępnych przygód. Do wyboru mamy:

  • PRZYGODA INSTRUKTAŻOWA: składa się tylko z 6 zielonych kart i plakatu wyjaśniającego zasady. Podczas pierwszej rozgrywki w tym scenariuszu dziecko zapozna się z zasadami i będzie gotowe do prawdziwej rozgrywki w dłuższych misjach.
  • ZABAWA W CHOWANEGO W SZKOLE: podczas tej przygody bawimy się w chowanego w budynku szkoły. Ten zestaw składa się z 20 pomarańczowych kart. Celem tej misji będzie odnalezienie 3 przyjaciół, chowających się w różnych częściach szkoły.
  • WESOŁE MIASTECZKO: chyba każdy, podczas wizyty w wesołym miasteczku marzył o tym, aby wybrać ogromnego pluszaka. Taki też jest cel scenariusza „WESOŁE MIASTECZKO”. Na 22 fioletowych kartach będziemy przeszukiwali różnej stoiska w poszukiwaniu 4 cudownych pluszaków.
  • WYSPA PIRATÓW: w ostatnim, „niebieskim” scenariuszu naszym zadaniem będzie eksploracja wyspy i poszukiwanie skarbów kapitana Wąsa. Z pewnością 24 karty tej przygody dostarczą PIRACKICH doznań!

ZASADY

Gdy wybierzemy już scenariusz, w który chcemy zagrać, bierzemy kartę początkową (z szachownicą) i kładziemy ją zakrytą po lewej stronie. To samo robimy z kartą zadania (z gwiazdkami) i kładziemy ją po naszej prawej stronie. Pozostałe karty rozkładamy bańkami ku górze.

Następnie, odwracamy kartę początkową tak, aby widoczna była pierwsza ilustracja. Będzie na niej miejsce, w którym rozpoczynamy przygodę. Na karcie widzimy miejsca zaznaczone bańkami. Każde z nich możemy odwiedzać. Aby to zrobić, wybieramy odpowiadającą mu kartę (z taką samą bańką) i odwracamy ją. Robimy tak za każdym razem, gdy chcemy odwiedzić jakieś miejsce tak, aby w czasie wędrówki znaleźć wszystkie potrzebne każdy gwiazd (widoczne na karcie zadania).

Grę utrudniają karty ślepych uliczek. Trzeba ich unikać, ponieważ im mniej ich odkryjemy, tym wyższy jest nasz poziom poszukiwacza.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie kiedy znajdziemy wszystkie potrzebne karty gwiazd.

Każdą przygodę można rozgrywać wiele razy i poprawiać swoje wyniki (jak najmniej kart ślepych uliczek) tak, aby osiągnąć poziom ZŁOTEJ BAŃKI!

CZAS ROZGRYWKI I WIEK

Gra z racji tego, że jest przeznaczona dla bardzo małych dzieci (już od 4 roku życia), jest krótka. Każda z misji będzie miała odrobinę różny czas rozgrywki, ale ogólnie każdy ze scenariuszy nie powinien zająć więcej niż 10 minut. Wydaje mi się, że jest to optymalny czas aby utrzymać uwagę malucha.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Gra ma bardzo proste zasady i jest skierowana do najmłodszych graczy. Mechanika jest przygotowana dla jednego gracza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby grać grupowo w więcej osób.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ poręczne i wytrzymałe pudełko,
+ przyjemne ilustracje,
+ kilka scenariuszy,
+ proste zasady.
+ / – krótka rozgrywka (starszym dzieciom, gra może się szybko znudzić po kilku rozgrywkach).

MOJA OPINIA

Detektyw Bombel to prosta i krótka gra dla najmłodszych graczy. Myślę, że każde dziecko będzie się świetnie bawiło podczas pierwszych rozgrywek. Zasady są na tyle proste, że mali gracze nie powinni mieć problemów z ich przyswojeniem. Krótki czas rozgrywki pozwoli zatrzymać ich uwagę podczas całej rozgrywki. Z uwagi na małe rozmiary świetnie sprawdzi się jako urozmaicenie wszelakich wyjazdów. Mogę z czystym sumieniem polecić ją graczom-rodzicom, którzy chcą zakorzenić u swoich pociech zamiłowanie do gier.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: move through deck, narrative choice / paragraph
TYP GRY: familijne, karciane
PROJEKTANT: Matthew Dunstan
ILUSTRACJE: Simon Douchy
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 1 – 2
WIEK GRACZY: 4+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 10min
CENA: ~ 45 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *