Tajemniczy ogród to jedna z bardziej wyczekiwanych przeze mnie gier tego roku. Szczerze nie mogłam się już doczekać premiery tej gry, dlatego gdy kurier ją przywiózł, od razu wzięliśmy się z Szefem za rozpakowanie. Gra już na wstępie robi ogromne wrażenie, ponieważ pudełko jest naprawdę piękne! Zadbano o najmniejszy szczegół, nawet wypraski. Liczba elementów do złożenia jest trochę przerażająca i z pewnością czasochłonna, ale jak to się ma do rozgrywki?

Czy Tajemniczy ogród to bardziej zaawansowany tytuł?
Czy oferuje coś więcej poza ładnym i dopieszczonym wykonaniem?
Ile tajemniczego ogrodu jest w tym tytule?
Który z oferowanych trybów i wariantów okaże się najciekawszy?

Czytaj dalej, a sam się przekonasz!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Tajemniczy ogród zachwyca już samym pudełkiem, na którym znjaduje się wiele roślin i drzew oraz ogromny mur z otwartą bramą, do której prowadzi ścieżka. Naprawdę pobudza to ciekawość 😀 Jeśli chodzi o rozmiar gry, to spodziewałam się, że będzie dokładnie taki sam jak Everdella, jednakże Tajemniczy ogród jest mniejszy.

JAK AZUL?

Po podniesieniu pokrywki, naszym oczom ukazuje się pięka wypraska, która utrzymana jest w klimacie ogrodu. Mamy tam ścieżkę, trawę i żywopłot, a jeśli chodzi o komponenty, to w środku znajdziesz:

  • 99 ilustrowanych kart,
  • 7 plansz z wynikami,
  • 7 ścianek,
  • 7 kart pomocy,
  • 25 znaczników kotylionów,
  • 3 znaczniki medali,
  • 3 płytki,
  • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem Tajemniczego ogrodu jest stworzenie własnych… ogrodów, składających się z kwiatów, drzew, dekoracji lub ścieżek. Wszystko to, będzie zbudowane za pomocą wykładanych przez graczy kart podczas trwania całej rozgrwyki, która składa się z 4 rund. Gracze, sami decydują czy grają w trybie kooperacyjnym czy będą ze sobą rywalizować o to, komu uda się stworzyć zwycięski ogród.

Jeśli decydujesz się na tryb rywalizacji, musisz uważnie wybierać karty, które chcesz przekazać przeciwnikowi, a które zostawiasz sobie. Od tych decyzji, może zależeć Twoja przyszłość 😀

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie do gry jest naprawdę banalnie proste i nie zajmuje wiele czasu. Wystraczy rozdać każdemu uczestnikowi planszę z wynikami, która należy ustawić na 0. Następnie, pomiędzy graczami ustaw ścianki. Kolejnym krokiem jest dokładne potasowanie kart i rozdanie każdemu graczowi po 6. Śmiało można zobaczyć co się każdemu trafiło, jednakże trzeba pamiętać o tym, aby nie zdradzić tego, co się na nich znajduje pozostałym uczestnikom. Resztę kart, umieść na środku stołu rewersem do góry. W ten sposób stworzona została talia dobierania.

Oficjalnie możesz rozpocząć rozgrwykę! 😀

ZASADY

Najważniejsze co musisz wiedzieć o Tajemniczym ogrodzie to to, że gracze rozgrywają swoje tury równocześnie, ale na czym to dokładnie polega? Już tłumaczę.

Spośród 6 kart, które masz na ręce, wybierasz jedną. Jest to karta, którą chcesz zagrać, ale zanim to zrobisz, kładziesz ją zakrytą przed sobą. Następnie, wybierasz jeszcze dwie karty, które chcesz przekazać swoim sąsiadom. Te karty umieszczasz po ich stronie ścianek.

Gdy wszyscy gracze już dokonali wyboru, następuje ujawnienie swoich kart, które chcecie zagrać. Polega to na tym, że odwracie je i kładziecie przed sobą. W kolejnym kroku, każdy z uczestników bierze karty otrzymane od swoich sąsiadów i dobiera po jednej dodatkowej karcie ze stosu dobierania. Na koniec tury, zawsze musicie mieć 6 kart na ręce. Wyjątkiem jest ostatnia, trzecia, runda, gdzie nie dobieracie już kart.

Pierwsza rudna kończy się w momencie, gdy wszyscy gracze mają wyłożone przed sobą 3 karty. Najlepiej jest układać je w siatce 3×3. Na końcu każdej rundy następuje podliczenie punktów. Uczestnicy sprawdzają czy zagrali karty z efektami końca rundy (znajdują się one na górze karty). Jeśli tak, to sumują oni punkty za wszystkie karty (nawet w innych ogrodach), do których odnosi się efekt. Wynik należy nanieść na swoją planszę.

W ten sposób gracie aż do końca trzeciej rundy, jednakże przed punktowaniem, weźcie na rękę tylko te 2 karty przekazane od sąsiadów. Dopiero wtedy możecie zliczyć punkty i dodać je do wcześniej zdobytych. Przed zakończeniem gry, została do rozegrania jeszcze jedna, ostatnia już runda, która polega na wybraniu przez graczy 3 kart, które chce zagrać do swojego ogrodu. Pozostałe na ręce karty, odrzucacie. Gdy wszyscy już wybrali karty, mogą je ujawnić i wtedy następuje rozpatrzenie WSZYSTKICH efektów końcowych, jakie znajdują się na zagranych kartach w całym ogrodzie.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się po rozegraniu 4 rund przez graczy. Jeśli rozgrywka przebiegała w trybie rywalizacji, to zwycięzcą zostaje osoba, której udało się zebrać jak największą liczbę punktów. Z kolei, gdy zdecydowaliście się na kooperację, zsumujcie punkty wszystkich graczy i sprawdźcie w instrukcji (na stronie szóstej), jaki medal udało się Wam wspólnie zdobyć.

WARIANTY

Gra oprócz standarowej rozgrywki, zapewnia również tryb solo oraz wiele innych wariantów, dzięki którym gra zmienia się w zależności od tego, na co się zdecydujemy. A do wyboru mamy sporo:

KOTYLIONY – jest to seria trzech rozgrywek, w których trakcie gracze mogą zdobyć dodatkowe punkty za posiadanie największej liczby symboli znajdujących się na trzech kotylionach. To, co jest na kotylionach widoczne jest dla wszystkich graczy, więc w tym wariancie bardzo możliwe jest trudniejsze realizowanie zadań, ponieważ uczestnicy moga sobie podbierać karty.

KARTY PRZYJACIÓŁ – nie zmieniają za wiele w samej rozgrywce, ale wprowadzają dwa dodatkowe i tajne(!) cele dla graczy, które należy zrealizować.

BUDYNKI DEKORACYJNE – wprowadzają nowe możliwości punktowania, ponieważ gracze mogą umieścić po jednym z budynków na pasujących do nich (symbolem) kartach, które zostały zagrane w danej rundzie. Punkty otrzymuje się nie tylko za symbol, znajdujący się na karcie, pod budynkiem, ale również na sąsiadujących z nim kartach. Jest to w sumie największe urozmaicenie rozgrywki, które sprawia, że można jeszcze bardziej pokombinować aby zdobyć jak najwyższy wynik.

CZAS ROZGRYWKI

Wszystko zależy od tego, czy decydujesz się na rozgrwykę z dodatkami czy bez. My grając w podstawkę, poświęcamy na to jakieś 15/20 minut wraz z przygotowaniem i złożeniem, więc jak widzisz, jest to dość szybki tryb. Gdy decydujemy się na bardziej rozszerzoną wersję gry to wtedy schodzi nam jakieś 40 minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Tajemniczy ogród spodoba się wszystkim fanom gier, które opierają się na mechanice zbierania zestawów i wykładania kart. Co więcej, dzięki swoim prostym zasadom, spokojnie po ten tytuł mogą siegnąć początkujący gracze jak i rodziny. Jeśli lubisz ładne gry, to z pewnością docenisz wykonanie Tajemniczego ogrodu, bo ta gra jest po prostu piękna. Robi wrażenie zwłaszcza po rozłożeniu.

Można w nią grać nawet do 7 osób i co ważne, posiada tryb solo. Z kolei jeśli chodzi o wiek graczy, to będzie ona odpowiednia już dla ośmiolatków.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ możliwość wyboru czy gra się w trybie rywalizacji czy kooperacji,
+ banalnie proste zasady gry,
+ można w nią zagrać nawet do 7 osób,
+ trzy warianty gry podstawowej, w tym tryb solo,
+ dbałość o szczegóły wykonania takie jak wypraska czy budynki,
+ niski próg wejścia, gra śmiało może posłużyć jako początek planszówkowej przygody,
+ przepiękne ilustarcje znajdujące się na kartach,
+ gra daje wiele możliwości rozgrywki i w zależności od czasu, ochoty czy poziomu graczy, można z łatwością dostosować dodatek lub tryb gry.

+ / – ogromna liczba elementów do złożenia jest dość czasochłonna,
+ / – budynki dekoracyjne nie odgrywają większej roli w standardowej rozgrywce,
+ / – przy rozgrywce w większym składzie potrzeba na ten tytuł OGRMNĄ ilość miejsca.

MOJA OPINIA

Gdy dowiedziałam się, że twórcy Everdella wypuszczają kolejny tytuł, to spodziewałam się podobnego kalibru jak wcześniejsza gra. Trochę się zdziwiłam gdy okazało się, że Tajemniczy ogród jest znacznie lżejszy i prostszy, ale osobiście uznaję to za spory plus. Dzięki temu, możne on być śmiało ogrywany przez rodziny z dziećmi, ponieważ Tajemniczy ogród to pełnoprawna gra familijna, która zrobi wrażenie na absolutnie wszystkich. Bez obaw, możesz zaproponować partyjkę dziadkom oraz początkującym graczom, bo zasady tego tytułu nie są skomplikowane.

Czymś co zdecydowanie wyróżnia ten tytuł wśród innych, jest to, że można sobie wybrać czy gramy w trybie kooperacyjnym czy też rywalizujemy ze sobą. Dzięki temu gra jest bardziej uniwersalna i może spodobać się większemu gronu osób. Ponadto, mamy możliwość dostosowania dodatków, które chcemy wykorzystać w rozgrywce. Śmiało możemy sięgnąć po wszystkie lub dowolnie je ze sobą mieszać.

Trochę szkoda, że budynki dekoracyjne są jedynie dodatkiem, a nie elementem podstawowej rozgrywki, ponieważ są ładne i trzeba poświęcić sporo czasu żeby je wszystkie złożyć 😀 Jeśli chodzi o graczy zaawansowanych, to Tajemniczy ogród może okazać się dla nich za prosty i za nudny. U nas, przy dwultaku, się sprawdza, ponieważ nie zawsze mamy siłę i chęci rozłożyć się z czymś ambitniejszym.

Czy ten tytuł nas roczarował? Nie.
Czy spodziewaliśmy się czegoś innego? Tak, jednakże dzięki temu będzie się częściej pojawiał na naszym stole 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: card drafting, cooperative game, set collection, solo/solitaire game
TYP GRY: karciane, familijne
PROJEKTANCI: James A. Wilson, Clarissa A. Wilson
ILUSTRACJE: April Borchelt, Dann May, Christina Qi, Naomi Robinson
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 1 – 7
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 60min
CENA: ~ 160 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to