Jak wiesz, jestem fanką Harry’ego Pottera, dlatego w domu mam całą kolekcję książek jeszcze z mojego dzieciństwa. Udało mi się zebrać również anglojęzyczne książki z różnych serii oraz rocznicowe wydanie Więźnia Azkabanu po angielsku. Poza tym, mam wiele innych książek, a ostatnio moją kolekcję powiększam również o planszówki w Potterowym uniwersum.

W naszej domowej kolekcji, znajduje się już Magiczny Quiz, a ostatnio dołączył do niego Time’s Up! Harry Potter, o którym w tym wpisie opowiem Ci więcej 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Time’s Up! Harry Potter to gra, która nie zajmie Ci dużo miejsca na półce. Pomimo ogromnej liczby kart, wszystko mieści się w pudełku średniej wielkości. Jeśli chodzi o grafikę, to utrzymana jest ona takim samym stylu jak recenzowany już przeze mnie jakiś czas temu Harry Potter i Magiczny Quiz.

Jednakże, wróćmy do karcianki z dzisiejszego wpisu. Po otworzeniu pudełka, w środku znajdziesz:

  • 220 dwustronnych kart,
  • klepsydrę,
  • woreczek,
  • notes do zapisywania wyników,
  • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Cel gry jest dość oczywisty, zwłaszcza jeśli zna się klasyczną wersję Time’s up. Uczestnicy, grając w drużynach, w każdej z 3 rund, muszą odgadnąć jak największą liczbę haseł znajdujących się na kartach. Zwycięzcami zostaje grupa, która podczas rozgrwyki zgromadzi jak najwyższy wynik.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowania, rozpocznij od utowrzenia drużyn, w których znajdzie się minimum 2 graczy. W miedzyczasie należy ustalić, która strona kart (biała czy czarna) będzie wykorzystywana podczas rozgrwyki. Kolejnym krokiem jest rozdzielenie 30 kart pomiędzy wszystkich graczy. Mają oni chwilę na pooglądanie kart i zapoznanie się z ich treścią, ale nie mogą pokazać ich innym graczom. Jeśli któryś z uczestników stwierdzi, że hasła mu nie podeszły lub po prostu ich nie rozumie, to może on wymienić te karty na inne.

Po ponownym zapoznaniu się z wylosowanymi kartami, należy je wszystkie zebrać i przetasować. W ten sposób została stworzona jedna talia dla wszystkich. Ostatnią rzeczą, jako należy jeszcze wykonać przed rozpoczęciem rozgrywki, jest wybranie lub wylosowanie ropoczynającej drużyny.

ZASADY

Rozgrywka składa się z trzch rund i każda polega na odgadnięciu jak największej ilości haseł, które są takie same przez całą grę. Jednakże, nie sprawia to, że rozgrwyka jest banalna.

  • RUNDA PIERWSZA – jest to niejako runda przygotowująca, w której nie ma żadnych limitów w opisywaniu haseł. Można użyć tyle słów ile się chce oraz podejmować kilka prób odgadywania hasła.
  • RUNDA DRUGA – tutaj sprawa się nieco komplikuje, ponieważ gracze mogą użyć tylko jednego słowa, aby naprwadzić innych na poprawne hasło.
  • RUNDA TRZECIA – skupia się głównie na pokazywaniu haseł za pomocą gestów i dźwięków. W ostatniej rundzie nie można używać słów do opisywania haseł.

Pod koniec każdej rundy, po odgadnięciu haseł, należy zliczyć punkty za poprawne odpowiedzi, a następnie dokładnie potasować wszystkie karty aby móc z nich korzystać w następnej rundzie.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się po rozegraniu ostatniej rundy. Należy ponownie zliczyć odgadnięte karty i zsumować wszystkie wyniki. Zwycięża drużyna, której udało się zdobyć największą liczbę punktów.

CZAS ROZGRYWKI

Czas jaki trzeba przeznaczyć na rozgrywkę w Time’s Up. Harry Potter to około 30 minut. Oczywiście ten czas może ulec zmianie w zależności od liczby uczestników. Jednakże, pół godziny jest wystraczającym czasem na rozegranie wciągającej partyjki w tą karciankę pełną magii.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Oczywsitym jest fakt, że Time’s Up. Harry Potter szczególnie przypadnie do gustu fanom tej kultowej już serii o młodym czarodzieju. Co więcej, świetnie sprawdzi się na przyjęciach lub imprezach z motywem Hogwartu. Jednakże wcale nie musisz być fanem aby czerpać przyjemność z gry – hasła są tak dobrane, że nawet osoby, które nie znają Harry’ego Potter’a będą w stanie pokazywać hasła (oczywiście na prostszym poziomie), ale będą musieli się trochę wysilić 🙂

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ banalne zasady gry, które można opanować w kilka minut,
+ idealna dla początkujących graczy,
+ odświeżona i uaktualniona wersja kalamburów z małym twistem,
+ świetnie sprawdza się w dużym gronie,
+ ogromna liczba haseł do odgadnięcia (prawie 450!).
+ / – zbyt łatwe hasła w pierwszej kategorii, które są luźno powiązane z uniwersum Harry’ego Pottera

MOJA OPINIA

Time’s Up. Harry Potter to naprawdę wciągająca i angażująca gra imprezowa, która fantastycznie sprawdzi się wśród fanów Potterowego uniwersum. Jej zasady są na tyle banalne, że opanuje je dosłownie każdy. Mechanika głównie opiera się na znanym wszystkim kalamburom, jednakże w przypadku tej konkretnej gry, zasady są trochę podkręcone. Dlatego też, Time’s Up cieszy się taką popularnością wśród gier w większym gronie.

Osobiście, jestem ogromną fanką Pottera, więc rozgrywka w Time’s Up. Harry Potter sprawiła mi wiele frajdy. Fajnie było móc zagrać w takie kalambury ze znajomymi, którzy kiedyś tam styknęli się z magicznym światem, ale nie siedzą w nim tak jak ja. Rozgrywka była dość zróżnicowana, ale każdy się dobrze bawił 🙂

INFORMACJE O GRZE

SERIA: Time’s up!
MECHANIKA GRY: acting, communication limits, memory, team-based game
TYP GRY: imprezowa, kooperacyjna, drużynowa
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 4 – 12
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 30 min
CENA: ~70 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to