W moje ręcę kilka dni temu trafiła kolejna, grubsza, część z serii Młodzi Przyrodnicy, która tym razem poświęcona jest drzewom. Pierwsza część, zrobiła na mnie ogromne wrażenie i jeśli jesteś ciekawy recenzji Rozpoznaję ptaki, to z przyjemnością odsyłam Cię do tamtego wpisu.

Dziś natomiast przybliżę Ci najnowszy tytuł, jaki ukazał się w tej serii.

Początek książki to zapoznanie czytelnika z drzewami. Autorka w ciekawy i prosty sposób opisuje dlaczego są one potrzebne i jak wiele dobrego od nich otrzymujemy my, zwierzęta oraz inne rośliny. Co więcej, ze wstępu dowiedujemy się również jak nazywają się poszczególne części drzewa. Ponadto, autorka podpowiada w jaki sposób, rozpoznawać drzewa.

Na początku książki, znajdziesz również informacje dotyczącą wpływu poszczególnych pór roku na drzewa oraz opisy rodzajów i budowy liści, szyszek, kwiatów czy żywicy. Umieszczeni zostali tam także niektórzy mieszkańcy drzew oraz krótkie informacje o roślinach jakie rosną na drzewach. Co ciekawe, autorka dzieli się również z młodym przyrodnikiem kilkoma podpowiedziami dotyczącymi prowadzenia własnego dziennika obserwacyjnego, a to jest już naprawdę świetny pomysł!

Jeśli chodzi o budowę książki, to ma ona dokładnie taką samą formę jak Rozpoznaję ptaki. Jednakże opisy poszczególnych drzew są znacznie dłuższe i autorka umieściła w minirozdziałach dużo więcej informacji. Czytelnik dowie się gdzie rośnie poszczególne drzewo, jak wygląda jego korona, kwiaty czy liście. Co więcej, opisano tam także wygląd i smak owoców oraz wygląd kory. Bardzo mnie cieszy, że została tam zachowana moja ulubiona część z poprzedniej części książki, czyli wyszczególnione gatunki, które podobne są do tego, któremu poświęcony jest konkretny rozdział.

Z pewnością, będziemy chodzić do lasu na rodzinne spacery z obiema książkami i na pewno będę chciała zachęcić Miłka do prowadzenia dzienników obserwacyjnych! 🙂

ZALETY

  • piękne realistyczne ilustracje,
  • szczegółowe opisy poszczególnych gatunków,
  • cała masa ciekawostek i faktów dotycząca różnych gatunków drzew,
  • zaznaczenie na mapie Polski występowania drzew,
  • autorka posługuje się prostym językiem dzięki czemu, młodzi ornitolodzy nie będą mieć trudności ze zrozumieniem informacji,
  • wyjaśnienie trudnych pojęć w banalny i zrozumiały sposób.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Młodzi przyrodnicy
AUTORKA: Patrycja Zarawska
ILUSTRACJE: Katarzyna Urbaniak
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: dla dzieci, edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 6+
CENA: ~ 20 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to