Dzisiaj chciałabym przedstawić Ci zabawną anglojęzyczną książkę, która całkiem niedawno dołączyła do mojej kolekcji. Jest to historia o nietypowej przyjaźni między małą dziewczynką, a wielkim i groźnym lwem.

Ale po kolei. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się lew, który chciałby kupić sobie kapelusz. Niestety, mieszkańcom się to nie podoba, ponieważ boją się tego dzikiego zwierzęcia i próbują go przegonić. Lew nie tracąc czasu, ucieka i biegnie tak daleko, aż dociera do ogródka z małym domkiem. Nie widząc żadnego lepszego miejsca, postanawia się w nim skryć. Po chwili, znajduje go mała dziewczynka i postanawia pomóc mu znaleźć lepsze schronienie. 

Zabiera go więc do domu, doprowadza do porządku i w zależności od tego, gdzie aktualnie znajdują się jej rodzice, ukrywa swojego nowego przyjaciela. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste, ponieważ lew jest ogromnym zwierzęciem i ciężko go ukryć, ale jakoś im się to udaje. Dwójka przyjaciół spędza ze sobą dużo czasu i wyśmienicie się przy tym bawi, aż do momentu, gdy pewnego dnia mama odkrywa obecność lwa w domu. 

Wtedy też ucieka on jak najdalej i szuka schronienia na własną rękę. Udaje mu się wtopić pomiędzy posągowe lwy, na które nikt nie zwraca uwagi – nawet złodzieje. Jednakże on widzi wszystko i udaje mu się złapać tych rzezimieszków, czym zaskarbia sobie przyjaźń wszystkich mieszkańców i nawet dostaje nagrodę!

Muszę przyznać, że nie znałam wcześniej tej książki i nie za bardzo wiedziałam czego się po niej spodziewać. Jednakże okazała się naprawdę rozczulająca i zabawna. Co ciekawe, How to hide a lion, czyli książka z tego wpisu jest początkiem całej serii o przygodach małej Iris i jej przyjaciela lwa. Autorka do tej pory napisała jeszcze 3 książki, które są kontynuacją ich zabawnych prób ukrycia wielkiego i dzikiego zwierzęcia. Poniżej możesz zobaczyć te tytuły:

  • How to Hide a Lion from Grandma,
  • How to Hide a Lion at Christmas,
  • How to Hide a Lion at School.

Od siebie bardzo polecam tą książkę. Postaram się również zapoznać z pozostałymi częściami. Natomiast, jeśli chciałbyś zrobić to samo, to całą serię możesz nabyć ją u @slowbookksiegarnia


⁠ZALETY:⁠⁠

  • poruszająca i zabawna historia,
  • piękne ilustracje, które zawierają wiele szczegółów,
  • przedstawienie całej historii z perspektywy dziecka i lwa,
  • ukazanie jak stereotypy i uprzedzenia negatywnie wpływają na odbiór drugiej osoby,
  • świetnie czyta się ją na głos,
  • napisana jest prostym angielskim, dzięki czemu starsze dzieci mogą ją samodzielnie czytać.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: How to Hide a Lion
SERIA: How to Hide a Lion
AUTORKA: Helen Stephens 
WYDAWNICTWO: Scholastic
ROK WYDANIA: 2010
LICZBA STRON: 32
KATEGORIA: picturebook,
JĘZYK: angielski
WIEK: 4+
CENA: ~ 42 zł

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to